elektroradiologia

opis

Praca elektroradiologa polega na sprawowaniu kontroli i obsługi aparatury elektromedycznej, wykonywaniu określonych badań i zabiegów z zakresu szeroko pojętej diagnostyki obrazowej m.in. wykonywaniu zdjęć rentgenowskich, wywoływaniu ich i przygotowaniu do oceny przez lekarza.

 

 Elektroradiolog obsługuje aparaturę medyczną w zakresie: 

 • radiologii,
 • radioterapii,
 • elektrokardiografii (EKG),
 • elektroencefalografii  (EEG),
 • tomografii komputerowej (TK),
 • rezonansu magnetycznego (NMR),
 • audiometrii (pomiaru słuchu).

W zawodzie tym nie ma podziału na oficjalne specjalizacje, chociaż w niektórych szpitalach pracują wyspecjalizowani elektroradiolodzy wykonujący badania radiologiczne w klinikach ortopedyczno-urazowych. Ponadto elektroradiolog często współpracuje z zespołem chirurgicznym na sali operacyjnej podczas zabiegów operacyjnych (np. ortopedycznych) oraz uczestniczy w badaniach naczyniowych.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Niezbędną sprawnością w pracy technika elektroradiologa jest pełna ostrość widzenia. Elektroradiolog po wykonaniu zdjęcia, powinien ocenić jego jakość i ustalić czy jest ono poprawnie wykonane technicznie.
 • Konieczna jest zdolność widzenia stereoskopowego, która umożliwia ocenę odległości oraz spostrzegawczość, przejawiająca się umiejętnością dostrzegania wszelkich szczegółów na zdjęciach rentgenowskich.
 • Bardzo przydatna jest umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, w tym cierpliwość i wyrozumiałość w stosunku do chorych, a także zdolność wielokrotnego, precyzyjnego wykonywania tych samych czynności w długich okresach pracy i nieprzyjaznym, szkodliwym środowisku.
 • Ponieważ pracę elektroradiologa charakteryzuje duża aktywność ruchowa oraz konieczność dźwigania ciężkich przedmiotów, największe znaczenie ma stan zdrowia, w szczególności wysoka ogólna sprawność fizyczna (układ kostno-mięśniowo-stawowy).
organizacja

Elektroradiologię można studiować na uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat) stopnia.

Przykładowe przedmioty nauczania realizowane na elektroradiologii (grupa przedmiotów ogólnych):

 • anatomia i fizjologia człowieka,
 • diagnostyka elektromedyczna,
 • metodologia badań naukowych,
 • diagnostyka elektromedyczna,
 • radioterapia,
 • rentgenodiagnostyka,
 • podstawy psychologii,
 • podstawy zdrowa publicznego,
 • ochrona środowiska,
 • prawo pracy.
specjalności

Na tym kierunku nie ma podziału na specjalności.

profil absolwenta

Absolwentów kierunku zatrudniać będą :

 • duże pełnoprofilowe zakłady radiologii, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych (kierownik zespołu techników),
 • zakłady i pracownie radioterapii, medycyny nuklearnej, elektrofozjologii lub audiologii,
 • inspekcja ochrony radiologicznej,
 • w pracowniach EKG, EEG, EMG, fizjologii klinicznej, informatyki medycznej,
 • w inspekcji ochrony radiologicznej,
 • możliwe jest świadczenie usług doradczych w zakresie technik diagnostyki obrazowej i radioterapii oraz praca w sektorze marketingu sprzętu medycznego.
możliwości rozwoju

Osoby posiadające dyplom licencjata będą mogły ubiegać się o przyjęcie na studia II stopnia (2 lata) na kierunku zdrowie publiczne.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  9
~  2012-11-20 16:59:16
witam :) a czy moze ktoś powiedzieć jakie trzeba przedmioty zdawać na maturze i w jakim stopniu żeby złożyc na ten kierunek
 
 
~tutu  2012-10-20 13:56:26
ja jestem na trzecim roku i poszłam na te studia z własnego wyboru, nie że mnie nie przyjęli na inny kierunek, wręcz przeciwnie - dostałam się na 4 kierunki i wybrałam elektroradiologię. Jeśli kogoś to interesuje i chce mieć dobrą pracę musi chodzić na wolontariaty i praktyki do miejsca przyszłej pracy. Znam kilka osób po licencjacie, którzy pracują w centrum onkologii i robią teraz mgr zaocznie. Bardzo sobie chwalą pracę i zarobki! A pracę dostali tylko dlatego, że jako studenci udzielali się i sprawiali że inni pracownicy ich zapamiętali. Więc jeśli ktoś chce dostać dobrą pracę w tym zawodzie musi wiedzieć czego chce i pokazać że mu zależy!!! I zanoszenie CV do kadr nic nie da, bo tam od razu idzie do niszczarki.
 
 
~atom  2012-09-19 11:06:01
Jestem elektroradiologiem. Pracuje za minimalna krajowa (1200 na reke). Pracy poszukiwalem rok czasu. Na moje miejsce jest 12 innych cv, tak wiec prace udalo mi sie dostac cudem. od 2014 pracujemy po 8h, za ta sama pensje. Praca jest bardzo ciekawa jesli ktos ma zainteresowania biologiczno-fizyczne. Samodzielnie w zyciu bym sie nei utrzymal z tej pensji. Jest cholernie ciezko ze znalezieniem pracy, ale sami sluchacie wiadomosci - 13% bezrobocia w PL ! Zatem co 10ta osoba nie ma szansy na jakakolwiek prace. Sami ocencie.
 
 
~absolwent  2012-09-15 14:56:58
skończyłem elektro rok temu, praca jest, jeśli chce się pracować :) bez doświadczenia dostałem 2200 netto za 5 h pracy dziennie, nie narzekam, mam dużo czasu dla siebie, troche dorabiam i miesięcznie zarabiam ok 3000, czy dla świeżego absolwenta to mało? nie sądzę, a w tygodniu pracuje w sumie max 30 h. Nie są to może najfajniejsze studia, nie są też najambitniejsze, ale macie po nich konkretny zawód i fach w rękach. Ja nie żałuje
 
 
~loni  2012-08-23 17:45:15
Nic nie warta ta elektroradiologia pracy nie ma,a i zarobki kiepskie,a praca wcale nie jest taka łatwa.
 
 
~radiografer  2012-08-08 21:10:17
Czytam z wpisy na forach elektroradiologii i nie mogę się oprzeć paru gorzkim uwagom. - Często do szkoły czy na uczelnię trafia się na zasadzie przypadku albo negatywnej selekcji (gdzie indziej mnie nie przyjmą, a tutaj owszem). - Dosiadanie dyplomu nigdy nie gwarantuje zatrudnienia. Daje tylko szansę. - Potencjalny pracodawca zwykle widzi z kim ma do czynienia. Roszczeniowego frustrata nikt nie chce w zespole. A czy ktoś jest dobry w zawodzie (lub tak rokuje) też łatwo ocenić. - I wreszcie na koniec - jak się ktoś przekonał, że zawód mu "nie leży", to niech się dobrze zastanowi czego chce i wybiera inny zawód. Współczesny człowiek powinien być gotowy do przekwalifikowania się. Już nie jest tak, że jak ktoś został szewcem, to musi być nim do końca życia. Powodzenia
 
 
~wmt  2012-05-25 10:47:38
Info dla wszystkich którzy boją się "promieniowania": 1) życie na Ziemi od początku rozwija się w promieniowaniu i dawno temu tło promieniowania było dużo wyższe; 2) zgodnie z zasadą "co za dużo to niezdrowo, ale jak za mało to też źle" małe dawki promieniowania chronią przed nowotworami i zmianami genetycznymi u potomstwa; 3) Instytut Medycyny Pracy w Łodzi informuje, że od lat elektroradiolodzy ani nie przekraczali limitów dawek, ani nie znaleziono negatywnych skutków narażenia na małe dawki. Dla zainteresowanych materiały na stronie Działu Szkolenia i Doradztwa IPJ w Świerku.
 
 
~ewik  2012-05-14 13:38:56
wszędzie dobrze gdzie nas niema wszystko ma swoje plusy i minusy i różnie się zarabia - wszystko zależy od placówki w której się pracuje powodzenia w tym i innych zawodach
 
 
~florka  2012-04-01 18:17:56
dlaczego jeśli ktoś chce mieć rodzinę powinien wybrać inaczej?promieniowanie itp?
 
 
~mimi  2012-03-11 15:38:39
gdybym mogła cofnąć czas wybrałabym coś innego
 
 
~tylko nie to  2012-02-17 23:13:46
jak ktoś chce mieć rodzinę lepiej wybrać inny kierunek
 
 
~mimi  2012-02-08 20:14:46
Technicy zarabiaja glodowe pensje, po wielu latach pracy choruja na nowotwory i koncza kariere zawodowa i czesto swoje zycie . Nadal sa stare aparaty narazenie na promieniowanie a ministerstwo wymyslilo wydluzenie czasu pracy-decyduja ci ktorzy nie maja pojecia o naszej pracy. Fatalnie , pracuje juz 29 lat wiec juz nie mam wyboru, ale dzis odradzalabym wszystkim ten zawod!!!!!!!!Marne zarobki, marne szanse na rozwijanie sie poprostu MARNOTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
~elektro  2012-01-08 13:53:11
do studentka Wcale nie uważam,że mam jakieś mega wykształcenie i uczę sie dalej ,ale już w innym kierunku bo ten uważam za nie zbyt perspektywiczny w Polsce.Przestań rzucać oszczerstwa w moim kierunku skoro mnie nie znasz, nie znasz mojej sytuacji życiowej.Dla mnie wydajesz się być zwykłą gówniarą,która karmi się jeszcze ideałami,a nie zna realiów życia.Zejdź na ziemię dziewczyno wykształcenie to jeszcze nie wszystko w dzisiejszych czasach trzeba mieć czasem niezłe koneksje albo ogromne ilości szczęścia ,aby otrzymać upragnioną pracę.
 
 
~Ewka  2011-12-31 18:33:43
skończyłam licencjat z biotechnologii o spec. Elektroradiologia na UM w Łodzi. Pracuje przy produkcji urządzeń i testach. Praca jest, trzeba tylko poszukać i nie dać się zastraszyć technikom po szkołach policealnych bo to oni zazwyczaj mają problem ze znalezieniem pracy po przez wzgląd na nowe przepisy w Naszym kraju.
 
 
~elektroradiologia..  2011-12-29 16:08:35
ukończyłam licencjat na UMK czy musze mieć staż? bo mam problemy z uzyskaniem pracy..
 
 
~studentka  2011-12-05 08:23:01
do "elektro" : krew mnie zalewa jak czytam takie głupoty!technik elektroradiologii, też mi mega wykształcenie! zamiast teraz płakać w poduszkę rusz swój leniwy tyłek i ucz sie dalej, zamiast uważać że jesteś już super wykwalifikowa i każdy powinien przyjmować Cie do pracy i płacić za to niewiadomo jakie pieniądze. Z takim podejscie do życia i pracy nie dziwi mnie wcale że jesteś bezrobotna. Uważasz że poszłaś gdzieś pare razy zapytać o prace i Ci odmówili i już jesteś poszkodowana przez studia i przez życie oszukana. Powodzenia w dalszym życiu z takim nastawieniem. W Polsce faktycznie jest ciężko z pracą, ale jeśli ktoś sie stara i ciężko pracuje na swoje na pewno nie będzie żałował.
 
 
~MAŁGOSIA  2011-11-21 18:42:46
Chciałabym się dowiedzieć jakie trzeba przedmioty zdawać aby dostać się na te studia i jeszcze chciałabym się dowiedziec ile procent trzeba mieć z poszczególnych przedmiotów
 
 
~joker  2011-11-03 15:07:11
W Danii przyjmuja w sluzbie zdrowia Polakow bardzo chetnie, ale trzeba nauczyc sie jezyka. Niestety, bez tego nie da sie pracowac za granica. Na poczatek zarabia sie okolo 6 tys zl. Potem duzo wiecej. W Polsce sytuacja na pewno sie zmieni, bo technika coraz bardziej zaawansowana i nie da sie pracowac bes wiedzy na ten temat.
 
 
~sonia  2011-11-03 11:55:55
Czytając wszystkie komenty, pod wieloma kierunkami.. wychodzi na to że w niczym, po niczym i nigdzie poza robotyką pracy nie ma i jest beznadziejnie.. ileś razy byłam z tego powodu bliska depresji, ale.. może po prostu trzeba coś robić i kombinować? robić to co Cię interesuję i przynajmniej mieć z tego radochę? a praca się znajdzie prędzej czy później.. taka czy inna. skoro po niczym jej nie ma, jak tu czytam to przynajmniej uczmy się tego co nas interesuje:) a kryzys minie.
 
 
~ania  2011-11-01 14:16:09
co wy ludzie gadacie weźcie najlepiej stryczek i się powieście. Nie ma pracy i nie ma pracy w tym kierunku, więc ruszcie swoje cztery litery i nie ograniczajcie się do ofert internetowych bo to wam nic nie da. A jak nie potraficie walczyć o swoje to nigdy nic nie będziecie mieli. Ludzie pracujący za granicą gdziekolwiek: Otwórzcie oczy Polacy nie są narodem który gdziekolwiek jest chętnie przyjmowany więc nie dziwcie się, że wasze papiery są do d... tym bardziej jeżeli nie dokształcasz się różnymi specjalistycznymi kursami, skończyłeś licencjat, a myślisz że jesteś specem w dziedzinie fizjoterapii.
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  9
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl