elektroradiologia

opis

Praca elektroradiologa polega na sprawowaniu kontroli i obsługi aparatury elektromedycznej, wykonywaniu określonych badań i zabiegów z zakresu szeroko pojętej diagnostyki obrazowej m.in. wykonywaniu zdjęć rentgenowskich, wywoływaniu ich i przygotowaniu do oceny przez lekarza.

 

 Elektroradiolog obsługuje aparaturę medyczną w zakresie: 

 • radiologii,
 • radioterapii,
 • elektrokardiografii (EKG),
 • elektroencefalografii  (EEG),
 • tomografii komputerowej (TK),
 • rezonansu magnetycznego (NMR),
 • audiometrii (pomiaru słuchu).

W zawodzie tym nie ma podziału na oficjalne specjalizacje, chociaż w niektórych szpitalach pracują wyspecjalizowani elektroradiolodzy wykonujący badania radiologiczne w klinikach ortopedyczno-urazowych. Ponadto elektroradiolog często współpracuje z zespołem chirurgicznym na sali operacyjnej podczas zabiegów operacyjnych (np. ortopedycznych) oraz uczestniczy w badaniach naczyniowych.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Niezbędną sprawnością w pracy technika elektroradiologa jest pełna ostrość widzenia. Elektroradiolog po wykonaniu zdjęcia, powinien ocenić jego jakość i ustalić czy jest ono poprawnie wykonane technicznie.
 • Konieczna jest zdolność widzenia stereoskopowego, która umożliwia ocenę odległości oraz spostrzegawczość, przejawiająca się umiejętnością dostrzegania wszelkich szczegółów na zdjęciach rentgenowskich.
 • Bardzo przydatna jest umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, w tym cierpliwość i wyrozumiałość w stosunku do chorych, a także zdolność wielokrotnego, precyzyjnego wykonywania tych samych czynności w długich okresach pracy i nieprzyjaznym, szkodliwym środowisku.
 • Ponieważ pracę elektroradiologa charakteryzuje duża aktywność ruchowa oraz konieczność dźwigania ciężkich przedmiotów, największe znaczenie ma stan zdrowia, w szczególności wysoka ogólna sprawność fizyczna (układ kostno-mięśniowo-stawowy).
organizacja

Elektroradiologię można studiować na uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat) stopnia.

Przykładowe przedmioty nauczania realizowane na elektroradiologii (grupa przedmiotów ogólnych):

 • anatomia i fizjologia człowieka,
 • diagnostyka elektromedyczna,
 • metodologia badań naukowych,
 • diagnostyka elektromedyczna,
 • radioterapia,
 • rentgenodiagnostyka,
 • podstawy psychologii,
 • podstawy zdrowa publicznego,
 • ochrona środowiska,
 • prawo pracy.
specjalności

Na tym kierunku nie ma podziału na specjalności.

profil absolwenta

Absolwentów kierunku zatrudniać będą :

 • duże pełnoprofilowe zakłady radiologii, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych (kierownik zespołu techników),
 • zakłady i pracownie radioterapii, medycyny nuklearnej, elektrofozjologii lub audiologii,
 • inspekcja ochrony radiologicznej,
 • w pracowniach EKG, EEG, EMG, fizjologii klinicznej, informatyki medycznej,
 • w inspekcji ochrony radiologicznej,
 • możliwe jest świadczenie usług doradczych w zakresie technik diagnostyki obrazowej i radioterapii oraz praca w sektorze marketingu sprzętu medycznego.
możliwości rozwoju

Osoby posiadające dyplom licencjata będą mogły ubiegać się o przyjęcie na studia II stopnia (2 lata) na kierunku zdrowie publiczne.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  9
~mtra  2014-01-26 17:09:00
Studia II stopnia na WUM są podobno na etapie rozważań, ale młyny biurokratryczne mielą powoli. Warto sprawdzić wiosną.
 
 
~  2014-01-13 18:37:56
Czy ten kierunek jest w Warszawie? Chodzi mi głównie o studia magisterskie (II stopnia).
 
 
~krix13  2013-12-21 16:13:31
W 2014 zmiana czasu pracy na 7.30 spowoduje zwiększenie ilości osób bezrobotnych z wykształceniem technika elektroradiologii. Już rozpoczęto zwolnienia w dużych ośrodkach medycznych, aby ominąć tzw zwolnienia grupowe zwalnia się sukcesywnie po kilka osób. W szpitalach pracujących w systemie 24-godzinnym, redukcje mogą objąć i 30 procent załogi. Taka sytuacja, zgodnie z wolnorynkową zasadą popytu i sprzedaży może spowodować ( i spowoduje ) spadek cen dla techników kontraktowych. Taka jest kolej rzeczy, niestety prywatyzacja zakładów, czy utworzenie spółek wymusza ograniczenia w kosztach pracy. Jedyna szansa, to dobra szkoła z jednoczesnym opanowaniem języka obcego i emigracja. Pozdrawiam. Technik z 20 letnim stażem :-)
 
 
~mtra  2013-10-24 11:37:00
info dla "rtg..m": patrz 1737 ROZPORZÑDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 1 grudnia 2006 r.
 
 
~rtg..m  2013-10-10 19:05:02
Mam pytanie czy osoba nie mająca matury może pełnić funkcję Inspektora Ochrony Radiologicznej w szpitalu.Dziękuję czekam na odpowiedz.Pozdrawiam
 
 
~rtg.m  2013-10-10 18:46:08
Mam pytanie:czy osoba bez matury , wykonująca pracę tech rtg w szpitalu , może pełnić funkcję (po kursie ) Inspektora Ochrony Radiologicznej.
 
 
~katrin  2013-09-13 23:20:21
Wybiera się ktos w tym roku do Gdańska na ten kierunek?
 
 
~mtra  2013-09-11 16:45:49
info dla "~Zemsta 2013-08-24 15:24:13" Czy jest praca po tym zawodzie? W dużym mieście jeśli ktoś szuka i jest cierpliwy to znajdzie. Jakie jest wynagrodzenie? Kiepskawe. Ja mam 1800 netto po wielu latach pracy. Co do studiów, jakie przedmioty występują i czy umiejąc bardzo dobrze biologię, ale radząc sobie kiepsko z fizyką (przez lenistwo) i średnio z chemią mam szansę się wybić? Wybić?!? Chyba obunóż w postawie stojącej. Przedmioty - sprawdź na stronie uczelni (mat, fiz, aparatura, rtg + typowo medyczne) Jak oceniacie pracę? Może być interesująca, ale trzeba "interesować się". Za każdym razem można nauczyć się czegoś nowego, czy jest to praca oparta wyłącznie na utartych schematach? Zależy na jakim stanowisku i od chęci rozwoju. Czy jest szansa na dostanie się na studia tylko z rozszerzeniem z biologii? Na licencjackie pewnie tak, bo chyba przyjmują jak leci. Potem jest odsiew, chyba że są same orły.
 
 
~lololo97  2013-09-05 19:29:23
Mam pytanie, aby dostać się na elektroradiologie co należy zdawać na maturze i na ile procent??
 
 
~Zemsta  2013-08-24 15:24:13
Witam. Jak większość przyszłych maturzystów, nie jestem zdecydowana, jeśli chodzi o wybór konkretnego kierunku studiów. Chciałabym zadać kilka istotnych pytań dla osób, które to studiują, bądź pracują w tej branży. Czy jest praca po tym zawodzie? Jakie jest wynagrodzenie? Co do studiów, jakie przedmioty występują i czy umiejąc bardzo dobrze biologię, ale radząc sobie kiepsko z fizyką (przez lenistwo) i średnio z chemią mam szansę się wybić? Jak oceniacie pracę? Za każdym razem można nauczyć się czegoś nowego, czy jest to praca oparta wyłącznie na utartych schematach? Czy jest szansa na dostanie się na studia tylko z rozszerzeniem z biologii? (Jestem świadoma, że wynik z matury musi być rewelacyjny w takim przypadku) Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
 
~radio  2013-08-19 12:44:38
Dobrze będzie jeśli Szanowni Kandydaci na studia pomyślą co wynika dla kształcenia z faktu wyboru uczelni medycznej (podpowiadam: anatomia, fizjologia, patologia i inne męczące), oraz co idzie za "elektro" i za "radio...". Myślę, że powtórka z fizyki na poziomie średnim jest bardzo wskazana. I żeby nie było złudzeń - to nie Wy będziecie leczyć lub stawiać diagnozę (na szczęście!). Dodam dla jasności, że jestem radiograferem od 40 lat. Takie mam hobby.
 
 
~ja  2013-07-22 14:09:45
Nie tak do końca na bruk :) Jak ktoś pracuje w tej branży to wie że większość techników pracuje na dwóch etatach lub więcej plus dyżury. Także jest szansa że od lipca 2014r zwolni się trochę miejsc pracy bo technicy będą musieli wybrać jeden zakład w którym będą pracować. W najgorszym wypadku ilość zatrudnionych techników zostanie taka sama
 
 
~rtg  2013-07-19 13:27:54
zawód ciekawy, ale w tym kierunku w Polsce pracy brak w tej chwili równy zeru.W lipcu 2014 r wydłuża się czas pracy tech.rtg.do 7.35 na dzień co oznacza , że 50%tech.na bruk, szkoda dalej gadać.
 
 
~karo  2013-07-11 16:20:57
mammo X - dziękuję za twoje słowa! bardzo dodały mi otuchy. mój brat mieszka w Munich i od zawsze chciałam sie tu przeprowadzić i pracować. dostałam sie na elektroradiologie w Bydgoszczy ale jeszcze mnóstwo przede mną: studia i język. ale wiem, że dam rade, dziekuję!
 
 
~wierząca w ten kierunek tegoroczna maturzystka  2013-05-13 12:23:44
dziękuję za ostatnią wypowiedź, która dodała skrzydeł :) uporczywie stoję przy swoim kierunku jakim jest elektroradiologia, wszyscy wokół marzą bym była lekarzem, ale ja od początku nie chcę... Wybieram się do bstoku na lecencjat i mgr. Liczę że w przyszłości to zaowocuje, zakładam, że nie w Polsce, ale na obczyźnie owszem.
 
 
~mammo X  2013-05-09 20:58:39
czesc , czytam te wszystkie opowiesci i posmutnialam-wiecie dlaczego ?- ja tez od 1996 roku jestem tech. elektroradiologii i nigdy niezalowalam mojego wyboru zawodu - w 1997 roku znalazlam sie w niemczech i chcialam pracowac jako tech. elektr. -ale nasz polski zawod w tamtych czasach byl niewazny- musialam nostryfikowac swoj dyplom - udalo sie dostalam niemiecki dyplom jako : MTRA ( Med. Tech. Radiologieassistentin). Od tej pory pracuje w tym zawodzie caly czas i nigdy w zyciu nie zmienilabym go na inny ! W niemczech NASZ zawod jest bardzo szanowany a roznic lekarz -MTRA nie istnieja !!! Podpowiem wam cos .......w niemczech tech. Elektrorad. / MTRA - zarabia godziwie i w niemczech codziennie potrzebuja elektroradiologow. Zobaczcie w Google : MTRA JOB ( najlepsze zarobki sa w München - Monachium ). Wiec jak ktos zna j. niemiecki to ..... powodzenia .... i sie nie poddawac :-) . Diadnostyka NIE istnieje bez NAS tech. Elektroradiologow . :-)
 
 
~wmt  2013-02-24 10:47:34
Zauważcie, że żadna uczelnia nie obiecuje pracy, tylko pokazuje typowe stanowiska na których ewentualnie możecie się załapać. Co do głąbów o dobrym mniemaniu o sobie - normalne, efekt Krugera-Dunninga. A wybierając zawód warto zadać sobie uczciwie pytanie: jakie mam szczególne predyspozycje. I umówmy się - predyspozycją do studiowania na żadnym kierunku nie jest mała liczba punktów na maturze (tacy właśnie pytają o progi punktowe na rekrutacji i na tej podstawie wybierają kierunek o najniższym progu). Najbezpieczniej chyba pochodzić 2 lata do szkoły policealnej (jeśli jeszcze taką znajdziecie) i upewnić się czy Wam to pasuje.
 
 
~margaret  2013-01-30 13:24:16
Witam Chce ostrzec ludzi ,ktorzy nie wybrali jeszcze zawodu a chcieliby zaistniec w swiecie medycyny-elektroradiologii w PL...bez plecow ,rodzinki,znajomych-nie znajdziecie pracy...a nawet jesli ,to sa to malo oplacalne kierunki i wciaz zalezne od lekarzy ,i ich humorku...zupelnie jak kiedys pielegniarstwo...(celowo kiedys bo teraz mozna znalezc dobra parce w tym zawodzie) Rektorzy uczelni i studium -obiecuja gruszki na wierzbie tylko by zlowic studentow..a masa ludzi potem zostaje bez pracy..ma szczescie jesli zalapie sie na jakis uklad z urzedu pracy -ktory kieruje do szpitala w ramach robot aktyw....ale tak bylo kiedys..teraz pewnie i tak juz zlikwidowano...pozostalo jeszcze szukac pracy za granica...i tu tez wszyscy obiecuja szyszki na wierzbie...ale prawda jest taka ,ze jak ci nie zalatwia-to ..znow pozostaniesz na lodzie:)... ja pracowalam 8lat w roznych szpitalach wojewodzkich,miejskich,prywatnych...i bylam IOR ...w koncu gdy nie "szczekalam"jak inni...moja kariera zaczela legnac w gruzach:)...postanowilam zrobic kariere zagranica:)....w Irl -dochodzenie do swych praw trwalo ponad 3lata i oparlko sie przez 2komisje Europejskie i prawnikow....wygralam?...udostepnialm Polskim technikom szybsze wejscie w zawod...w kazdym razie...wyjechalam do Anglii,gdzie sprawa wygladala inaczej ..licencje (wyzsza niz w PL-bo od razu uznano mi staz ze szkola +kursy jakbym skonczyla studia -tak,ze zrobilam podyplomowke:))uzyskalam w mgnieniu oka...za wsz.oczywiscie trzeba bylo ladnie placic...ale praca sie dla mnie normalna w zawodzie nie znalazla...prawie 3lata musialam blagac o bezplatna praktyke....-wrocilam do PL-gdzie aktualnie zapominam...co to znaczy byc technikiem elektroradiologii:)...i tyle sie dorobilam..doswiadczen....ze mam dosc voyagy:) ..Ot cala prawda...jesli ktos chce moze probowac -moze ma wieksze szczescie.Pozdrawiam
 
 
~techniczka młoda  2013-01-04 18:29:27
hahhaha żal mi Was technik tto słabe wykształcenie hahahha to studjujcie sobie dalej, nie wiadomo po co ja po szkole wyjechalam do francji znam język i zarabiam bardzo dobrze i mam uprawnienia fach w reku a nie pitu pitu na studiach dodam, ze z zawodu bylam inzynierem i wie cie co?? zale ze nie poszlam na to zaraz po maturze! pozdrowienia!!!!
 
 
~mlecz_86  2012-12-24 21:36:31
Domyśl się napewno matematyka, fizyka , biologia (rozszerzona = wiecej punktów) , a tak naprawde wystarczy poszukać w necie (masz linki w ktorych mozna studiowac ten kierunek i tam masz napisane rekrutacja) , a wracając do ludzi co narzekaja to zawszę będą narzekać , co do ludzi szukajacych pracy "praca zawszę sie znajdzie tylko pytanie brzmi do was jak długo bedziecie szukac i jak wytrwale " dzisiejszych czasach zeby cos dostac trzeba coś dac z siebie. Jak się okarzecie naprawde dobrzy w tym co robicie to kwestia czasu jak sami zaczniecie dostawac lepsze oferty pracy. Większość ludzi których poznałem w tym zawodzie uważają sie za dobrych w tym co robia a tak naprawde nie maja zielonego pojecia , i jeszcze jedno wiedza,doświadczenie popłaca ,milej też są widzani faceci wtym zawodzie niż kobiety (taka prawda) ci co chca pracowac jako elektroradiolodzy powodzenia (kazdy jest kowalem swojego losu :) )
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  9
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl