dietetyka

opis

Dietetyka to nauka skupiająca się na badaniu produktów żywnościowych, planowaniu, nadzorowaniu i stosowaniu racjonalnych metod żywnościowych.

Dietetyk bada pochodzenie żywności, proces przygotowania potraw, a także dostosowuje je do potrzeb organizmu w zależności od jego stanu zdrowia i wieku.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 1. Bardzo przydatne w pracy dietetyka są takie cechy, jak: łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi, którzy zwracają się o pomoc, informację i radę oraz umiejętność wczuwania się w ich problemy.
 2. Dietetyka powinna cechować spostrzegawczość (dostrzeganie istotnych informacji będących podstawą do sporządzania racji pokarmowych) i umiejętność logicznego myślenia (właściwy dobór produktów spożywczych do diet).
 3. Niezależnie od okoliczności, dietetyk musi wykonywać swą pracę wytrwale i dokładnie. Od prawidłowego żywienia zależy stan zdrowia ludzi, powierzonych jego opiece.
 4. Najbardziej istotne w pracy dietetyka są zmysły: wzroku, smaku i powonienia, pozwalające właściwie ocenić jakość surowców i potraw.
 5. Do przeciwwskazań do wykonywania zawodu dietetyka należy zaliczyć: nosicielstwo, (czerwonka, dur,), AIDS, czynną gruźlicę płuc, narkomanię, epilepsje, zaburzenia psychiczne, niedowłady kończyn, alergie pokarmowe, ślepotę, głuchotę, obniżoną sprawność zmysłów smaku i powonienia.
organizacja

Dietetykę można studiowana na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na dietetyce (grupa przedmiotów ogólnych):

 • chemia,
 • biochemia,
 • anatomia człowieka,
 • fizjologia człowieka,
 • żywienie człowieka,
 • towaroznawstwo żywności,
 • analiza i ocena jakości żywności,
 • technologia gastronomiczna,
 • higiena i bezpieczeństwo żywności,
 • psychologia ogólna,
 • socjologia,
 • technologia informacyjna,
 • ekologia i ochrona przyrody,
 • dietetyka,
 • dietetyka pediatryczna,
 • dietoterapia,
 • kliniczny zarys chorób,
 • farmakologia i farmakoterapia żywnościowa,
 • interakcje leków z żywnością,
 • toksykologia żywności,
 • diagnostyka laboratoryjna,
 • ochrona zdrowia,
 • prawo w ochronie zdrowia

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Na tym kierunku nie ma podziału na specjalności.

profil absolwenta

Głównymi miejscami zatrudnienia absolwentów mogą być:

 • publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej,
 • poradnie żywieniowe, chorób metabolicznych, chorób przewodu pokarmowego,
 • zakłady żywienia zbiorowego,
 • zakłady dostarczające pożywienie do szpitali i innych placówek zbiorowego żywienia (catering),
 • organizacje konsumenckie,
 • placówki sportowe,
 • szkolnictwo,
 • instytuty naukowo-badawcze,
 • nspekcje zajmujące się kontrolą żywności i żywienia,
 • organizacje zajmujące się doradztwem w zakresie żywienia ludzi oraz upowszechnianiem wiedzy o żywieniu człowieka.
możliwości rozwoju

Jakie kursy i szkolenia mogą wzbogacić kwalifikacje zawodowe dietetyka?

 • kursy z zakresu hotelarstwa i gastronomii,
 • kursy masażu, fitness,
 • kursy kosmetyczne,
 • studia II stopnia z zakresu: technologii żywności i żywienia człowieka, zdrowia publicznego,
 • studia podyplomowe z zakresu Promocji i Reklamy.

 

ciekawostki

W Stanach Zjednoczonych dietetycy są bardzo często zatrudniani w charakterze osobistych konsultantów przez polityków, znanych aktorów czy piosenkarzy.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  /  10
~do ksywy drogie koleżanki  2011-01-18 18:20:15
od kiedy to w polsce jest zapotrzebowanie na pielęgniarki ? i od kiedy mają duża szansę na znalezienie pracy ?????? co to za bzdury ? jak wszyscy wiemy w polsce jest zamykanych coraz więcej szpitali i prywatyzowanych i w ogóle bardzo ciężko jest znaleść pracę jako pielęgniarka i to jeszcze tylko po studium , to jakieś brednie ! ciekawe w jakim mieście to zapotrzebowanie na te pielęgniarki jest , bo tak z ciekawości pytam , może bym się wybrała do tego że tak to nazwę "honolulu"
 
 
~Rzeczywistość  2011-01-09 00:12:01
Dietetycy mają ten sam problem co fizjoterapeuci. Brak pracy i bardzo niskie zarobki. O ile Rehabilitanci są w stanie dorobić na "czarno" na prywatnej rehabilitacji w domu pacjenta o tyle dietetycy takich możliwości nie mają. Kierunku nie polecam.
 
 
~piter  2011-01-06 18:02:15
Może ktoś coś powiedzieć więcej o dietetyce na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu albo na Collegium Medicum w Bydgoszczy? :)
 
 
~bezmięsna  2010-12-29 18:59:25
Hm takie dziwne dosyć pytanie czy w czasie ćwiczeń trzeba próbować mięso w ogóle kontakt z mięsem jest?
 
 
~elizka  2010-12-21 01:16:42
stosunek płci na dietetyce w Białymstoku przedstawia się następująco: 30 dziewczyn, 3 chłopaków (czyli 10:1 :D) myślę, że na innych uczelniach jest podobnie
 
 
~ania  2010-12-14 15:12:19
niestety, tutaj chyba nie zagląda nikt oprócz tych, którzy jeszcze nic nie wiedzą... ;(
 
 
~Krzysiek :)  2010-11-25 17:43:16
Witam. - Orientuje się ktoś od ilu punktów przyjmowali w 2010 na UWM w Olsztynie i jaka jest atmosfera, ogólne..? - Podstawowa biologia zdana dobrze starczy, koło 80-90% starczy? (bo biologia rozszerzona dla mnie to już magia), no i podstawowe dwa przedmioty na 60-70%? - Jaki jest przeważnie stosunek płci na tym kierunku? Bo widzę, że same panie się udzielają ;)
 
 
~ania  2010-11-20 18:06:01
Chciałabym dowiedzieć się, gdzie można w Krakowie studiować dietetykę, oprócz UJ ?? A jakie były progi punktowe ostatnio na dietetykę na UJ ? :)
 
 
~lic dietetyk  2010-11-16 20:38:41
kierunek fajny do studiowania ale z robotą gożej, wiadomo dla chcącego nic trudnego ale trzeba miec na uwadze że w szpitalach to raczej się dietetyków zwalnia nie zatrudnia, a własna działalnośc nie zawsze wypali bo u nas raczej nie jest popularne poparnictwo dietetyczne :/
 
 
~papaja  2010-11-16 11:38:14
śniada skoro zdawałaś rozszerzona biologie i chemie to idź na dietetykę nie będziesz miała problemów a zawód wydaje mi się przyszłościowy
 
 
~marta  2010-11-06 18:13:39
Jakie przedmioty należy zdawać na maturze , aby się dostać na ten kierunek ?? Studia ciężkie czy raczej da się wytrzymać ?? Warto jest to studiować czy raczej nie ( jak z pracą po tym kierunku ) ?? ;)
 
 
~Ewelina  2010-11-03 16:29:37
Ciekawi mnie to, ale chciałabym być bardziej dietetykiem z własnym gabinetem, a boję się że pracy albo nie będzie, albo zatrudnią mnie gdzieś w jakimś szpitalu żebym układała jadłospisy ;/ To mnie nie kręci w ogl.
 
 
~elizka  2010-10-16 10:15:32
Studiuje na pierwszym roku dietetyki na UM w Białymstoku. Pierwszy rok jest taki bardziej ogólny. Mamy anatomię, fizjologię, genetykę, biologię medyczna, biochemię, parazytologię, psychologię, etykę, patologię, organizacje pracy, chemię żywności, technologię informacyjna, wf. Z bardziej żywieniowych to technologię żywności i potraw (180 godzin) oraz żywienie człowieka (240 godzin). Na tym kierunku jest bardzo dużo praktyk: w sumie 280 godzin (lekarski ma połowę tego) w trakcie lub po pierwszym roku studiów. Wszystkich zajęć (razem z praktykami) jest 1301 godzin. Zajęcia kończą się zazwyczaj koło 15, dwa razy w ciągu tygodnia siedzę na uczelni od 8 rano do 18 lub 19 wieczorem (taki plan niestety :/). Na szczęście w wszystkich budynkach UMB są automaty z kawą do pobudzenia studenta. xD Wszystkie zajęcia są obowiązkowe (wykłady tez!), studenta z zajęć zwalnia tylko zwolnienie lekarskie. Uczą nas całkiem sympatyczni ludzie, nie jacyś żądni krwi studenta sadyści. :) Trzeba się jednak sporo uczyć. Po dwóch tygodniach mam do nauczenia 80 stron anatomii (kosteczki, połączenia kości i mięśnie - na szczęście bez nazw łacińskich), z fizjologii - mięśnie wszystkie rodzaje, komórka nerwowa i wszystko co z nią powiązane, (nie wiem ile stronic, ale pewnie sporo). Notatki z żywienia zajmują mi już pół zeszytu 96 kartkowego o formacie a4, z technologii tylko troszkę mniej. Na większości zajęć nie ma wejściówek, na anatomii co 2 albo trzy tygodnie maja być kolokwia. Ja oprócz dietetyki zamierzam pójść jeszcze na zaoczną psychologię (poszłabym na dzienną na UwB, ale uczelnia nie oferuje takich atrakcji), a potem zrobić jakąś podyplomówkę z psychodietetyki albo psychoterapii i otworzy jakiś sympatyczny gabinecik. Ewentualnie zająć się gastronomią i otworzyć mały punkt gastronomiczny (ale nie budę z kebabami przy dworcu xD) albo pub.
 
 
~kasiaaa  2010-10-13 18:08:30
Czy może ktoś opisać jak wygląda dietetyka na wumie?
 
 
~drogie koleżanki  2010-07-29 08:36:19
jestem fizjoterapeutką. u mie bieda z jakim kolwiek etatem. Bezrobocie. Ale od koleżanek po dietetyce czy po technologi żywności słyszę to samo. Jesli trafi się w tych zawodach jakiś etat to za 130 zł miesięcznie do ręki ale nie tak łatwo bo musi ci go ktoś załatwić. W Polsce największe szane na pracę z zawodów medycznych mają pielęgniarki. I wystarczy licencjat. Mam znajomą po starym sudium medycznym 2,5 letnim która pracuje na etacie w szpitau 1500 do ręki+ 700 zł pół etatu w prywatnej przychodni (jej koleżanki też tak robią). Może to nie jest wielka kasa ale praca bez załatwiania.Dlatego jeszcze idę na pielęgniarstwo.
 
 
~Ja  2010-06-26 17:01:04
Mam podobny problem co Śniada- studiuję chemię, ale poważnie myślę o zmianie kierunku- właśnie na dietetykę. Pytanie mam do studentów tej właśnie dziedziny- czy są ćwiczenia w laboratoriach i czy dużo macie styczności z chemią podczas studiów? :)
 
 
~jaj  2010-06-26 15:13:57
na dietetyce są w ogóle jacyś chłopacy?
 
 
~  2010-06-15 23:11:55
gzie to można studiować na południu Polski????
 
 
~  2010-06-04 22:42:19
podstawowe pytanie jest praca pozniej????????????
 
 
~jankorz91  2010-06-02 17:55:29
Mam pytanie czy ktos po historii moze?
 
 
str. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  /  10
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl