dietetyka

opis

Dietetyka to nauka skupiająca się na badaniu produktów żywnościowych, planowaniu, nadzorowaniu i stosowaniu racjonalnych metod żywnościowych.

Dietetyk bada pochodzenie żywności, proces przygotowania potraw, a także dostosowuje je do potrzeb organizmu w zależności od jego stanu zdrowia i wieku.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 1. Bardzo przydatne w pracy dietetyka są takie cechy, jak: łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi, którzy zwracają się o pomoc, informację i radę oraz umiejętność wczuwania się w ich problemy.
 2. Dietetyka powinna cechować spostrzegawczość (dostrzeganie istotnych informacji będących podstawą do sporządzania racji pokarmowych) i umiejętność logicznego myślenia (właściwy dobór produktów spożywczych do diet).
 3. Niezależnie od okoliczności, dietetyk musi wykonywać swą pracę wytrwale i dokładnie. Od prawidłowego żywienia zależy stan zdrowia ludzi, powierzonych jego opiece.
 4. Najbardziej istotne w pracy dietetyka są zmysły: wzroku, smaku i powonienia, pozwalające właściwie ocenić jakość surowców i potraw.
 5. Do przeciwwskazań do wykonywania zawodu dietetyka należy zaliczyć: nosicielstwo, (czerwonka, dur,), AIDS, czynną gruźlicę płuc, narkomanię, epilepsje, zaburzenia psychiczne, niedowłady kończyn, alergie pokarmowe, ślepotę, głuchotę, obniżoną sprawność zmysłów smaku i powonienia.
organizacja

Dietetykę można studiowana na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na dietetyce (grupa przedmiotów ogólnych):

 • chemia,
 • biochemia,
 • anatomia człowieka,
 • fizjologia człowieka,
 • żywienie człowieka,
 • towaroznawstwo żywności,
 • analiza i ocena jakości żywności,
 • technologia gastronomiczna,
 • higiena i bezpieczeństwo żywności,
 • psychologia ogólna,
 • socjologia,
 • technologia informacyjna,
 • ekologia i ochrona przyrody,
 • dietetyka,
 • dietetyka pediatryczna,
 • dietoterapia,
 • kliniczny zarys chorób,
 • farmakologia i farmakoterapia żywnościowa,
 • interakcje leków z żywnością,
 • toksykologia żywności,
 • diagnostyka laboratoryjna,
 • ochrona zdrowia,
 • prawo w ochronie zdrowia

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Na tym kierunku nie ma podziału na specjalności.

profil absolwenta

Głównymi miejscami zatrudnienia absolwentów mogą być:

 • publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej,
 • poradnie żywieniowe, chorób metabolicznych, chorób przewodu pokarmowego,
 • zakłady żywienia zbiorowego,
 • zakłady dostarczające pożywienie do szpitali i innych placówek zbiorowego żywienia (catering),
 • organizacje konsumenckie,
 • placówki sportowe,
 • szkolnictwo,
 • instytuty naukowo-badawcze,
 • nspekcje zajmujące się kontrolą żywności i żywienia,
 • organizacje zajmujące się doradztwem w zakresie żywienia ludzi oraz upowszechnianiem wiedzy o żywieniu człowieka.
możliwości rozwoju

Jakie kursy i szkolenia mogą wzbogacić kwalifikacje zawodowe dietetyka?

 • kursy z zakresu hotelarstwa i gastronomii,
 • kursy masażu, fitness,
 • kursy kosmetyczne,
 • studia II stopnia z zakresu: technologii żywności i żywienia człowieka, zdrowia publicznego,
 • studia podyplomowe z zakresu Promocji i Reklamy.

 

ciekawostki

W Stanach Zjednoczonych dietetycy są bardzo często zatrudniani w charakterze osobistych konsultantów przez polityków, znanych aktorów czy piosenkarzy.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  10
~Mariola  2011-05-03 08:50:44
Pracuje w poradni dietetycznej i zarabiam 2300zł na ręke
 
 
~mady  2011-04-24 12:47:40
Kierunek fajny bo łatwo znaleść po nim pracę- w szpitalach,hotelach,SPA,ośrodkach odnowy biologicznej i wydawnictwach
 
 
~RENIA  2011-04-12 07:49:45
duzobredni w tych postach ale i prawdy rownież kocham ten zawód a może inaczej kręci mnie wiedza na temat żywienia żywności. to tak osoboscie .pracuje w tym zawodzie i niestety przez panie pielęgniarki nawiasem mówiąc czesto kolezanki traktowana jestem jak zło konieczne a szkoda .one sa najmądrzejsze najbardziej zapracowane .my nie
 
 
~GTR  2011-04-10 00:28:36
Do posta poniżej, tak jest w co drugim zawodzie, więc nie wiem w czym jest problem ? Zawody których nie zdobędziesz w studium można policzyć na obu dłoniach. A co do nazywania się dietetykiem to coś takiego przysługuje już po samym kilkunastu/kilkudziesięciu godzinnym kursie i prawnie możemy udzielać porad żywieniowych, nawet szkoły nie trzeba. Jeżeli chodzi o studium to kształcenie kończy się egz. zawodowym i tego typu osoby mają wystarczającą wiedzę by dobrze sobie radzić w zawodzie.
 
 
~  2011-04-08 22:28:13
no i dodatkowo vkurvia mnie niemiłosiernie fakt iż osoba konczaca dwuletnie zaoczne studium dietetyczne w mąciwodach mniejszych ma takie samo prawo nazywania sie dietetykiem i prowadzenia dzialalnosci co osoba po piecioletnich studiach (wcale nie najłatwiejszych, z przeładowanym programem) na uniwersytecie medycznym, paranoja po prostu :/
 
 
~  2011-04-08 22:24:37
i apeluje do Was, nie wybierajcie tego kierunku, bo w tym kraju nie ma on zadnej przyszłości, bedziecie pracowac w szpitalu za 1200 zł do usranej smierci (i to tez z ogromnym szczesciem, bo stanowiska szpitalnych dietetyków sa w wiekszosci obsadzone na najblizsze 50 lat)
 
 
~  2011-04-08 22:21:20
a po jakim kierunku studiów jest w tym chorym kraju praca? po żadnym, bo nawet po medycynie jesli nie masz wysoko postawionego wujka i brakuje ci szczescia mozesz byc bezrobotny :/ ech... po studiach nie zostaje mi nic innego jak przekwalifikować sie na specjaliste od wylewania posadzek albo od kładzenia tynków, to jedyne wyjscie na zarobek i godne zycie w tym poyebanym kraju
 
 
~Asia  2011-04-06 21:38:53
;D nie w ognisku tylko w mrowisku ...zamyśliłam się ...
 
 
~Asia  2011-04-06 21:37:24
nie ma po tym pracy. jak wybieracie kierunki studiów to najpierw ogarnijcie rynek pracy. prywatnych gabinetów jest jak mrówek w ognisku
 
 
~Aszka  2011-03-18 17:20:57
czy o studiach 1szego stopnia dietetyki mogę iśc od razu na studia 2stopnia technologi żywności i żywienia człowieka? I czy z takim wykształceniem zdobędę dobrze płatną pracę? ważne ;)
 
 
~Mill  2011-03-05 17:53:45
Czy ktoś z Was studiuje, studiował na śumie dietetykę? Albo czy ma znajomego, który tam studiuje? Potrzebuję informacji na temat jakości studiów: jak jest ogólna atmosfera, ale co najważniejsze czy jest ciężko...? No wiem, że uczyć trzeba się wszędzie, ale czy to kierunek gdzie cały czas trzeba zakuwać? Słyszałam, że to bardzo przyjemny do studiowania kierunek :) Ale słyszałam również, że trudno znaleźć po nim pracę, a jak już się znajdzie to w szpitalu i jest się traktowanym jako salowa :/ Wiem, że to może nie poparte argumentami sugestie innych ludzi, ale takich informacji na temat tego kierunku słyszałam bardzo wiele :( i to mnie martwi bo naprawdę zainteresował mnie ten kierunek! Bardzo proszę o jakiekolwiek informacje, które może nakierują mnie na właściwą decyzję :)) Waham się również nad kosmetologią lecz również ze wszystkich stron słyszę, że w Polsce ten zawód jest często mylony z kosmetyczką.... wiem, że nie można do końca tak się negatywnie nastawiać, ale jest w tym wszystkim ziarenko prawdy! Z góry dziękuję za odpowiedź :D
 
 
~żabcia  2011-02-21 17:01:19
bez kitu, to twoja decyzja, wiec jezeli nie chcesz to sie nie wybieraj i nie zniechecaj innych do tego kierunku...
 
 
~mimi  2011-02-20 19:00:33
to się nie wybieraj, nikt cie nie zmusza
 
 
~roksana  2011-02-16 16:44:48
czy z podstawowa chemia i rozszerzoną biologia jest szansa dostania sie na dietetyke? bardzo dużo negatywnych opini jest na temat tego kierunku, strach sie tam wybierać ...
 
 
~Emilia  2011-02-13 16:03:09
Studiuje ktoś może dietetyke w Lublinie, bo jestem ciekawa czy jest duzo nauki na tym kierunku?bo nie wiem czy sobie poradze, a dietetyka jako kierunek bardzo mnie zaciekawil:)
 
 
~aguszka7  2011-02-02 20:50:13
witam! czy studiuje ktoś dietetykę we wrocławiu? zaczynam tam studia i chciałabym się dowiedzieć paru rzeczy
 
 
~OOOOOOOO  2011-01-21 17:50:28
Pielęgniarki mają zawód uregulowany prawnie, odrębne ustawy - Przez co mają związki zawodowe dlatego warto studiować pielęgniarstwo sto razy bardziej niż dietetykę czy fizjoterapię
 
 
~aśka  2011-01-19 19:33:00
żeby dostać się na studia potrzebna jest matura!!!!!!!szkoly policealne nie wymagają egzaminu dojrzalosci
 
 
~monia  2011-01-19 19:17:13
jestem studentką pierwszego roku dietetyki... przyznam że latwo nie jest. dlatego zwracam sie z apelem do osob ktore nie radzą sobie z chemią by że tak powiem nie pchały się na ten kierunek. mam kilkia humanistow na roku i prawie nad kazdym wisi wyjsciowka;/wiec rozwiewając wasze wątpliwosci co do chemii-jesli chcecie zdawac na dietetykę to postarajcie sie o mature z chemii. pozdrawiam.
 
 
~aga  2011-01-18 20:26:52
ciekawie mnie czy ktoś może mi napisać czy po samym technikum bo jestem po spożywczym bez matury można sie dostać na dietetyka na studja
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  10
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl