dietetyka

opis

Dietetyka to nauka skupiająca się na badaniu produktów żywnościowych, planowaniu, nadzorowaniu i stosowaniu racjonalnych metod żywnościowych.

Dietetyk bada pochodzenie żywności, proces przygotowania potraw, a także dostosowuje je do potrzeb organizmu w zależności od jego stanu zdrowia i wieku.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 1. Bardzo przydatne w pracy dietetyka są takie cechy, jak: łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi, którzy zwracają się o pomoc, informację i radę oraz umiejętność wczuwania się w ich problemy.
 2. Dietetyka powinna cechować spostrzegawczość (dostrzeganie istotnych informacji będących podstawą do sporządzania racji pokarmowych) i umiejętność logicznego myślenia (właściwy dobór produktów spożywczych do diet).
 3. Niezależnie od okoliczności, dietetyk musi wykonywać swą pracę wytrwale i dokładnie. Od prawidłowego żywienia zależy stan zdrowia ludzi, powierzonych jego opiece.
 4. Najbardziej istotne w pracy dietetyka są zmysły: wzroku, smaku i powonienia, pozwalające właściwie ocenić jakość surowców i potraw.
 5. Do przeciwwskazań do wykonywania zawodu dietetyka należy zaliczyć: nosicielstwo, (czerwonka, dur,), AIDS, czynną gruźlicę płuc, narkomanię, epilepsje, zaburzenia psychiczne, niedowłady kończyn, alergie pokarmowe, ślepotę, głuchotę, obniżoną sprawność zmysłów smaku i powonienia.
organizacja

Dietetykę można studiowana na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na dietetyce (grupa przedmiotów ogólnych):

 • chemia,
 • biochemia,
 • anatomia człowieka,
 • fizjologia człowieka,
 • żywienie człowieka,
 • towaroznawstwo żywności,
 • analiza i ocena jakości żywności,
 • technologia gastronomiczna,
 • higiena i bezpieczeństwo żywności,
 • psychologia ogólna,
 • socjologia,
 • technologia informacyjna,
 • ekologia i ochrona przyrody,
 • dietetyka,
 • dietetyka pediatryczna,
 • dietoterapia,
 • kliniczny zarys chorób,
 • farmakologia i farmakoterapia żywnościowa,
 • interakcje leków z żywnością,
 • toksykologia żywności,
 • diagnostyka laboratoryjna,
 • ochrona zdrowia,
 • prawo w ochronie zdrowia

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Na tym kierunku nie ma podziału na specjalności.

profil absolwenta

Głównymi miejscami zatrudnienia absolwentów mogą być:

 • publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej,
 • poradnie żywieniowe, chorób metabolicznych, chorób przewodu pokarmowego,
 • zakłady żywienia zbiorowego,
 • zakłady dostarczające pożywienie do szpitali i innych placówek zbiorowego żywienia (catering),
 • organizacje konsumenckie,
 • placówki sportowe,
 • szkolnictwo,
 • instytuty naukowo-badawcze,
 • nspekcje zajmujące się kontrolą żywności i żywienia,
 • organizacje zajmujące się doradztwem w zakresie żywienia ludzi oraz upowszechnianiem wiedzy o żywieniu człowieka.
możliwości rozwoju

Jakie kursy i szkolenia mogą wzbogacić kwalifikacje zawodowe dietetyka?

 • kursy z zakresu hotelarstwa i gastronomii,
 • kursy masażu, fitness,
 • kursy kosmetyczne,
 • studia II stopnia z zakresu: technologii żywności i żywienia człowieka, zdrowia publicznego,
 • studia podyplomowe z zakresu Promocji i Reklamy.

 

ciekawostki

W Stanach Zjednoczonych dietetycy są bardzo często zatrudniani w charakterze osobistych konsultantów przez polityków, znanych aktorów czy piosenkarzy.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  10
~ada  2011-08-17 23:44:59
ja nie jestem z wykształcenia dietetykiem uprawiam ten zawód od 11lat prowadzę firmę likwidacja nadwagi i niedowagi odchudziłam ponad 500 grubasów i 34 osób z niedowagą przytyło.zarabiam ponad 50tyś mcznie.opieram się na suplementacji produktami i układam co i kiedy i jak należy jeśc to moja pasja.mam 75 osób które nauczyłam tego biznesu.na całym świecie.otyłośc jest największym zagrożeniem i rośnie mi z dnia na dzień liczba klientów.przedsiębiorczośc górą moi drodzy państwo.z wykształcenia jestem niedoszłym zootechnikiem.tel.w razie pytań jak taki biznes się w polsce udaję to:535828880
 
 
~~dusia~  2011-08-08 11:07:23
Hej.Jestem przyszłą studentką dietetyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Może jest ktoś , kto studiował na tej uczelni i chciałby podzielić się opinią na temat szkoły , przedmiotów i wykładowców :):):)
 
 
~  2011-08-04 14:11:44
Do TomeQ, suplementacją i żywieniem w sportach zajmuje się raczej lekarz sportowy i to on gra główne skrzypce. Dietetyk jest od żywności i wbrew pozorom mało jaki klub sportowy itp. posiada dietetyka, prędzej zatrudnią fizjoterapeutę z zakresu opieki rehabilitacyjnej niż dietetyka do opieki "żywnościowej" swoich podopiecznych. Jako dietetyk w sporcie to głównie szansa na zatrudnienie w zakresie kulturystyki, czyli siłownia. Ale i tu należny pamiętać, że siłownie nie jednokrotnie wolą fizjoterapeutów bo taki łatwo i bardzo tanio przekwalifikuje się na dietetyka na studiach podyplomowych (Dla nich nie jednokrotnie kurs z zakresu rehabilitacji, jest droższy niż takie studia podyplomowe) - Natomiast dietetyk, ani nikt inny nie ma możliwości zrobić uprawnień z zakresu rehabilitacji na studiach podyplomowych (Studiów podyplomowych z fizjoterapii, nie ma !) Mimo wszystko i tak polecam studia Dietetyk niż Fizjoterapia, Fizjoterapia jest droższa i trudniejsza a same studia kończą się egz. dyplomowym a nie obroną pracy lic. należy pamiętać również, że w fizjoterapii kursy z zakresu rehabilitacji są bardzo kosztowne i długie czasowo, to naprawdę nie są małe pieniądze. Dietetykiem warto być i warto pracować w sporcie, ale nie można się ograniczać tylko do sportu bo głównym zajęciem w większości przypadków będą diety dla zwykłych ludzi, a nie sportowców, ale to też zależy kto jak i gdzie trafi do pracy. Masz jeszcze rok, więc przeanalizuj dokładnie czy warto wchodzić w dany zawód i jak jest potem rzeczywiście na rynku pracy. Pozostaje mi życzyć przemyślanego i udanego wyboru.
 
 
~ŚUM  2011-08-02 22:53:32
Mógłby ktoś wypowiedzieć się na temat śląskiego uniwersytetu medycznego jak tam wygląda ten kierunek ? :)
 
 
~  2011-07-12 20:57:14
TomeQ na GUMedzie jest chyba podyplomówka z żywienia sportowców ale pewności nie mam :P
 
 
~Marta  2011-07-02 23:20:50
Skończyłam dietetyke w tym roku, a pracy w dalszym ciągu nie znalazłam w zawodzie.
 
 
~  2011-07-01 23:50:12
lepsza praca jest po technologi zywnosci i zywienia niz po dietetyce
 
 
~TomeQ  2011-06-30 00:56:23
Chcialbym przedstawić mój problem... Otóż bede szedł teraaz do 4 klasy tech. skoncze tę szkołe w kierunku który mnie niestety nie interesuje..(źle dobrałem profil)po pozytywnej maturze bede chciał sie dostać na Studia związaną z Dietetyką, ale najbardziej chcialbym kierunek dobrany do moich zainteresowań (uprawiam sporty siłowe)czyli głownie suplementacja i żywienie w Sporcie.Jestem Tu by się czegoś dowiedzieć i byście mi pomogli w kwestii.. czy są dostępne takie kierunki bądź czy na studiach zaocznych jest duzy nacisk na chemie bądz biologię molekularną(przynam sie że mnie to odpycha jezeli chodzi o poszerzanie swojej wiedzy)mógłby ktoś mi pomóc w tej sprawie.Pozdrawiam
 
 
~Goś  2011-06-28 17:43:25
Tak ogarnąć rynek pracy ,tylko z tego co wiem to studia trwają 5 lat za tyle lat to może się wszystko zmienic. A poza tym w naszym kraju to większość ludzi ma pracę bez studiów ;/ i zarabiają oni praktycznie takie same pieniądze:/
 
 
~anioelk  2011-06-25 23:07:30
dobry sposób na odmłodzenie i upiększenie swojego całego ciała to salony spa, sa tam rożnego rodzaju zabiegi poprawiajcie nasz wyglad. ja np korzystam z salonu chantal.waw.pl i jestem bardzo zadowolona z zabiegow
 
 
~Ala  2011-06-20 15:51:39
Jakiś czas temu skończyłam dietetykę, dostałam dwie propozycje pracy po ok. miesięcznych poszukiwaniach, 900zł na ręke i 1100, po 5 latach studiów chyba nie tego oczekiwałam. Chciałam zaznaczyć że jestem z dużego miasta, eh.. Studia ciężkie, wiele godzin poświęconych nad książką a tu wielkie zaskoczenie, nie polecam ;-/
 
 
~  2011-06-08 10:35:39
a w przmyslu jest ta szkola?? Chodzi mi o dietetyke wi ktos na jakiej ulicy??
 
 
~  2011-05-28 09:44:05
dostaniesz sie :D przynajmniej na UMB
 
 
~anonimka  2011-05-26 16:26:28
Czy z biologią rozszerzoną napisana na około 50 % i chemią również rozszerzoną napisaną na około 65 % dostanę się na ten kierunek? A jeśli nie to na jaki mogę ewentualnie się zdecydować? z góry dziękuje za informacje :)
 
 
~  2011-05-20 19:45:51
pani madziu niech pani nie wpada w samozachwyt.. :/
 
 
~olala  2011-05-19 13:56:04
Kończe teraz licencjat z dietetyki na PWSZ w Nysie powiem tak z nauka nie ma problemów wystarczy systemaycnie chodzic na zajecia,wykładowcy nawet wmiare zależy na kogo sie trafi wiadomo ze zawsze są "dobrzy" i "źli" teraz zastanawiam sie gdzie isc na magisterke ale nie wiem gdzie mozna isc po dietetyce na jakie kierunki, nie chce isc na jakiegos technologa czy zywieniowca jakby ktoś wiedzial co mozna robic gdzie isc po takim kierunku prosze o odpowiedz :)
 
 
~20  2011-05-12 19:06:30
Czy zawód dietetyk jest jak kolwiek uregulowany prawnie ? Czy istnieje ustawa o zawodzie dietetyk ? Czy istnieją związki zawodowe dietetyków ? Czy są izby dietetyków ? Czy jest co kolwiek ?
 
 
~lilka  2011-05-09 11:23:08
ludzie,wiadomo,ze jesli ktoś jest beznadziejny to nikt go nie przyjmie do pracy,a jesli ktos ma i wiedze, i chec do pracy, nie jest bierny w szukaniu pracy,kreatywny, umie sobie radzic w zyciu i ludzie go lubia- to praca bedzie! tak jest w kazdym zawodzie. zawsze znajda sie bezrobotni,a pracują najlepsi! (nie mówię,oczywiście o przypadkach nepotyzmu, kolesiostwa i łapówko-oszustwach itp,bo to tez zdarza wszędzie)
 
 
~madzia  2011-05-07 13:49:59
Miałam studentki 3,4,5 roku dietetyki,koszmar,zupełny brak wiedzyna temat zasad zdrowego odżywiania się,brak podstawowych wiadomości na temat zasad,założen diet,stosowanych technologii potraw w danej diecieitp.Ja zdalam maturę i skończyłam Dienne Studium Medyczne na Wydziale Dietetyki,ponieważ dietetyka na wyższych uczelniach jest stosunkowo młodym kierunkiem.Jednak moja wiedza wyniesiona z nauki w Studium w latach 80-90 byla i jest na takim poziomie że wiekszość pań-studentek od 3-5 roku zagięłabym z podstawowych wiadomości dietetyki i pokrewnych przedmiotow.Pozdrawiam Panie Magister,więcej pokory i szacunku dla naprawdę dobrych fachowców jakimi są dietetycy po Studium Medycznym z tym kierunkiem,szczególnie że wlatach 80 było ich na terenie całej Polski w liczbie 4.Pozdrowienia
 
 
~madzia  2011-05-07 13:33:45
Kiedy lekarze,dyrekyorzy szpitali zrozumieją,że leczenie farmakologiczne,operacyjne=leczeniu żywiniowemu.Wszystkie choroby jakie występują u pacjentów w większości mają podłoże w złych nawykach żywieniowych.Nasi koledzy lekarze i koleżanki pielęgniarki myślą,że są towarem z wyższej półki,a dietetycy to zło konieczne którego ze szpitali trzeba się pozbyć bo szkoda na nich pieniędzy.Cały świat chroniący zdrowie swoich rodaków docenia rangę pracy dietetyka,tylko w tym zapyziałym i nadętym ,hermetycznym światku służby zdrowia dla dietetyków nie ma miejsca.Wprowadzajcie dalej cateringi do szpitali to leczenie żywieniowe i odpowiedna dieta stanie się dla tych szpitali i ich podopiecznych kosmosem.Apeluję zatrudniajcie dietetyków jeżeli zależy Wam na właściwej renomie i randze szpitali,przedszkoli,żłobków,szkół itp.Zdrowie to odpowiednia dieta i odpowiednia wiedza o tym jak wprowadzać ją w życie.Dietetycy to także służba zdrowia nie mniej ważni od lekarzy ,pielęgniarek i położnych.Pozdrawiam.
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  10
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl