dietetyka

opis

Dietetyka to nauka skupiająca się na badaniu produktów żywnościowych, planowaniu, nadzorowaniu i stosowaniu racjonalnych metod żywnościowych.

Dietetyk bada pochodzenie żywności, proces przygotowania potraw, a także dostosowuje je do potrzeb organizmu w zależności od jego stanu zdrowia i wieku.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 1. Bardzo przydatne w pracy dietetyka są takie cechy, jak: łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi, którzy zwracają się o pomoc, informację i radę oraz umiejętność wczuwania się w ich problemy.
 2. Dietetyka powinna cechować spostrzegawczość (dostrzeganie istotnych informacji będących podstawą do sporządzania racji pokarmowych) i umiejętność logicznego myślenia (właściwy dobór produktów spożywczych do diet).
 3. Niezależnie od okoliczności, dietetyk musi wykonywać swą pracę wytrwale i dokładnie. Od prawidłowego żywienia zależy stan zdrowia ludzi, powierzonych jego opiece.
 4. Najbardziej istotne w pracy dietetyka są zmysły: wzroku, smaku i powonienia, pozwalające właściwie ocenić jakość surowców i potraw.
 5. Do przeciwwskazań do wykonywania zawodu dietetyka należy zaliczyć: nosicielstwo, (czerwonka, dur,), AIDS, czynną gruźlicę płuc, narkomanię, epilepsje, zaburzenia psychiczne, niedowłady kończyn, alergie pokarmowe, ślepotę, głuchotę, obniżoną sprawność zmysłów smaku i powonienia.
organizacja

Dietetykę można studiowana na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na dietetyce (grupa przedmiotów ogólnych):

 • chemia,
 • biochemia,
 • anatomia człowieka,
 • fizjologia człowieka,
 • żywienie człowieka,
 • towaroznawstwo żywności,
 • analiza i ocena jakości żywności,
 • technologia gastronomiczna,
 • higiena i bezpieczeństwo żywności,
 • psychologia ogólna,
 • socjologia,
 • technologia informacyjna,
 • ekologia i ochrona przyrody,
 • dietetyka,
 • dietetyka pediatryczna,
 • dietoterapia,
 • kliniczny zarys chorób,
 • farmakologia i farmakoterapia żywnościowa,
 • interakcje leków z żywnością,
 • toksykologia żywności,
 • diagnostyka laboratoryjna,
 • ochrona zdrowia,
 • prawo w ochronie zdrowia

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Na tym kierunku nie ma podziału na specjalności.

profil absolwenta

Głównymi miejscami zatrudnienia absolwentów mogą być:

 • publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej,
 • poradnie żywieniowe, chorób metabolicznych, chorób przewodu pokarmowego,
 • zakłady żywienia zbiorowego,
 • zakłady dostarczające pożywienie do szpitali i innych placówek zbiorowego żywienia (catering),
 • organizacje konsumenckie,
 • placówki sportowe,
 • szkolnictwo,
 • instytuty naukowo-badawcze,
 • nspekcje zajmujące się kontrolą żywności i żywienia,
 • organizacje zajmujące się doradztwem w zakresie żywienia ludzi oraz upowszechnianiem wiedzy o żywieniu człowieka.
możliwości rozwoju

Jakie kursy i szkolenia mogą wzbogacić kwalifikacje zawodowe dietetyka?

 • kursy z zakresu hotelarstwa i gastronomii,
 • kursy masażu, fitness,
 • kursy kosmetyczne,
 • studia II stopnia z zakresu: technologii żywności i żywienia człowieka, zdrowia publicznego,
 • studia podyplomowe z zakresu Promocji i Reklamy.

 

ciekawostki

W Stanach Zjednoczonych dietetycy są bardzo często zatrudniani w charakterze osobistych konsultantów przez polityków, znanych aktorów czy piosenkarzy.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  10
~  2012-03-04 18:36:56
są to naprawdę niewymagające studia, nauki mało, ale w zamian jest sporo zajęć, przynajmniej na 1 roku, potem chyba już z górki, polecam jako drugi kierunek
 
 
~  2012-03-03 10:07:19
Nie żreć kebabów, makczikenów, kejefsjów i innych picahatów. I biegać. Done.
 
 
~józek  2012-02-26 22:50:09
@claudia: brawo! wreszcie konkretna wypowiedź :)
 
 
~Dietetyk-Łódź  2012-02-16 02:18:19
Raczej jest kwestia czy cie przyjmą. Z tego co wiem na Umed w Łodzi przyjmowali tylko po kierunku dietetyka. Jest tak też na większości uczelniach w Polsce, oprócz Poznania tam chyba na UP na dietetykę może startować osoba po TŻ ale pod warunkiem że była na specjalizacji dietetyka ( nie mylić z żywieniem człowieka). Niestety takie są zasady, w standardach na samym dole masz napisane: " Przyjcie na studia drugiego stopnia wymaga zrealizowania pełnych standardów kształcenia studiów pierwszego stopnia kierunku dietetyka" pozdrawiam i życzę powodzenia:)
 
 
~eliza  2012-02-11 11:35:47
a ja mam pytanie odnośnie egzaminów wstępnych na studia drugiego stopniavna UM? ciężkie są?? studiuje technologie żywności i zastanawiam sie nad tym aby pojśc na dietetykę tylko nie wiem czy dam radę napisać taki egzamin? Proszę o pomoc.
 
 
~dabrowianka  2012-02-01 15:54:35
jestem na I roku dietetyki na ŚUM i naprawdę bardzo mi się tutaj podoba. Póki co nauki nie jest dużo,a co lepsze jest ona naprawdę interesująca. Wykładowcy są mili, często sypną jakimś żarcikiem albo anegdotą, można się z nimi dogadać w każdej sprawie, często idą nam na rękę. Gorąco polecam tę uczelnię wszystkim zainteresowanym dietetyką!
 
 
~rozczarowana  2011-12-20 12:06:08
odradzam isc na dietetyke. prace sobie trzeba zalatwiac samemu bo w szpitalu czy innej placowce med cie nie zatrudnia bo nie jestesmy nfz. na diet jest 6000h czyli wiecej niz na stomie czy lek. jezeli lubisz siedziec do 20 na zajeciach to spoko. kiepsko bywa tez z kadra na niektorych uczelniach. wiem ze czasem nie uczy na kierunku nawet 1 dietetyk pracujacy w branzy czy z ukonczonym mgr z dietetyki.
 
 
~claudia8  2011-12-18 12:40:21
@elmo, idąc Twoim tokiem rozumowania, nie ma sensu studiowac czegokolwiek. Rok rocznie, każdy z kierunków, a raczej specjalizacji jest zasilany nową, prężną grupą 'specjalistów'. W każdej dziedzinie !sic. Czy to budownictwo, medycyna, psychologia, wszystko jedno. Prawda jest taka, że czego by człowiek nie studiował należy się nastawić na 120%-wą wydajność w przyszłej pracy. Przetrwają najbardziej przedsiębiorczy i operatywni, niezależnie od tego czy będą po dietetyce czy też po socjologii. Dlatego ludzie! Najważniejsze to wybrać coś co będzie wam dawało przyjemność! Radzę z autopsji. Zmarnowałam dwa lata na budownictwie, bo to 'tak dumnie brzmi'. Tyle perspektyw. i co? I Dzisiaj żałuję. Wolę w przyszłości być dietetykiem z zamiłowania do zawodu i zahaczyc się do pracy za najniższą krajową niż być 'kiepskiim' budowlańcem z przymusu, bo życie podpowiadało, że będą z tego 'kokosy'. Amen.
 
 
~Ulla.  2011-11-22 19:18:34
Jestem w 2 klasie gimnazjum i od kilku lat interesuje mnie dietetyka, ale przeczytałam : 'Jak dla mnie osoby, które teraz zaczynają - to za 3 lata nie mają szans na pracę. Było nas 160na roku - skończyło 90, obroniło się 80. W zawodzie pracują 4osoby. Nikt ze średniaków nie ma szans - tylko najlepsi sobie poradzą.' No i mnie to trochę przerasta ;c Jestem z Katowic i poszłabym Na Śląski Uniwersytet Medyczny w Kato. Ale boję się, że za 4 lata już zupełnie nic nie znajdę. Proszę o pomoc w znaleziemiu czegoś związanego z dietetyką i żywieniem. Bardzo 'kręci mnie' ten temat. (;
 
 
~dio  2011-10-31 16:10:43
Ja dietetykę wystarczy ponoć sama biologia.
 
 
~Wojtek  2011-09-15 17:00:34
Mam pytanie do studentów bądź absolwentów dietetyki. Czy są to trudne studia ? Oraz czy orientuje się ktoś czy po zdaniu podstawowej matury z biologii i chemii jest szansa na dostanie się na ten kierunek ? Pozdrawiam
 
 
~  2011-09-09 16:32:49
Jaka ustawa, kiedy ? Bajka jak nic. Ustawa na temat fizjoterapeutów leży od ponad 17 lat w sejmie, puki co nikt jej nie ruszył by nadać jej tytuł prawny, a co dopiero ustawa o dietetykach. Najnowsza ustawa zbiła zawód dietetyka, ratownika medycznego i fizjoterapeuty razem - jako ustawa ogólna, na nic więcej się nie zanosi. Dawno przestałem na to liczyć.
 
 
~elmo  2011-09-09 08:44:00
Skończyłem dietetykę. Mam swój gabinet. Jak dla mnie osoby, które teraz zaczynają - to za 3 lata nie mają szans na pracę. Było nas 160na roku - skończyło 90, obroniło się 80. W zawodzie pracują 4osoby. Nikt ze średniaków nie ma szans - tylko najlepsi sobie poradzą. Ustawa o naszym zawodzi wejdzie lada moment i "czarodzieje" z herbalajfu, naturhausu i podobnych instytucji pójdą w zapomnienie - przestaną psuć nam opinię wśród lekarzy. Obecnie ponad 3tyś osób rocznie kończy ten kierunek w Polsce na wszystkich typach uczelni. Jak dla mnie wystarczyło jedno sggw (chociaż sam go nie kończyłem.
 
 
~zainteresowana  2011-09-08 14:22:51
co muszę zdać na maturze, aby dostac się na dietetykę?
 
 
~Magda  2011-09-08 11:28:08
Cześc! Wybieram się na dietetykę do Wrocławia. Możecie mniej więcej powiedziec czy ciężko jest na tych studiach i czy mature z chemii i biologii najlepiej na rozszerzeniu zdawac czy podstawa wystarczy. Pozdrawiam ;)
 
 
~  2011-09-04 19:10:28
Po takich trudnych studiach jak fizjo. nie warto skręcać i robić mgr z dietetyki, fizjo. mają problem z pracą, ale wystarczy zrobić kursy co prawda bardzo kosztowne ale na rynku pracy się odnajdziesz. Jeżeli mimo wszystko decydujesz się na mgr z diet. po fizjo wystarczy, ze złożysz dokumenty na mgr i nadrobisz prosty program.
 
 
~sysia90_90  2011-09-03 08:42:07
Dobre pytanie, bo ja w tym roku mam licencjat na kosmetologa. Chciałabym z robic magistra z dietetyki. Jest wogóle cos takiego jak magister na dietetyce??
 
 
~łukasz  2011-08-29 19:13:44
Witam, mam takie pytanie, jak po licencjacie z fizjoterapii przekwalifikować się na dietetyka? Czy trzeba zaczynać od nowa inne studia?
 
 
~  2011-08-22 14:29:54
Do Ady.. Hymm jak możesz okładać diety skoro nie masz uprawnień ? Poza tym nie grubasów, a osób otyłych i skąd tyle błędów w pisowni ? Dla naiwnych.
 
 
~anka79  2011-08-18 17:49:06
Pani Ado czy Pani handluje suplementami?czy jest Pani dietetykiem?bede wdzieczna za odpowiedz
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  10
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl