dietetyka

opis

Dietetyka to nauka skupiająca się na badaniu produktów żywnościowych, planowaniu, nadzorowaniu i stosowaniu racjonalnych metod żywnościowych.

Dietetyk bada pochodzenie żywności, proces przygotowania potraw, a także dostosowuje je do potrzeb organizmu w zależności od jego stanu zdrowia i wieku.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 1. Bardzo przydatne w pracy dietetyka są takie cechy, jak: łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi, którzy zwracają się o pomoc, informację i radę oraz umiejętność wczuwania się w ich problemy.
 2. Dietetyka powinna cechować spostrzegawczość (dostrzeganie istotnych informacji będących podstawą do sporządzania racji pokarmowych) i umiejętność logicznego myślenia (właściwy dobór produktów spożywczych do diet).
 3. Niezależnie od okoliczności, dietetyk musi wykonywać swą pracę wytrwale i dokładnie. Od prawidłowego żywienia zależy stan zdrowia ludzi, powierzonych jego opiece.
 4. Najbardziej istotne w pracy dietetyka są zmysły: wzroku, smaku i powonienia, pozwalające właściwie ocenić jakość surowców i potraw.
 5. Do przeciwwskazań do wykonywania zawodu dietetyka należy zaliczyć: nosicielstwo, (czerwonka, dur,), AIDS, czynną gruźlicę płuc, narkomanię, epilepsje, zaburzenia psychiczne, niedowłady kończyn, alergie pokarmowe, ślepotę, głuchotę, obniżoną sprawność zmysłów smaku i powonienia.
organizacja

Dietetykę można studiowana na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na dietetyce (grupa przedmiotów ogólnych):

 • chemia,
 • biochemia,
 • anatomia człowieka,
 • fizjologia człowieka,
 • żywienie człowieka,
 • towaroznawstwo żywności,
 • analiza i ocena jakości żywności,
 • technologia gastronomiczna,
 • higiena i bezpieczeństwo żywności,
 • psychologia ogólna,
 • socjologia,
 • technologia informacyjna,
 • ekologia i ochrona przyrody,
 • dietetyka,
 • dietetyka pediatryczna,
 • dietoterapia,
 • kliniczny zarys chorób,
 • farmakologia i farmakoterapia żywnościowa,
 • interakcje leków z żywnością,
 • toksykologia żywności,
 • diagnostyka laboratoryjna,
 • ochrona zdrowia,
 • prawo w ochronie zdrowia

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Na tym kierunku nie ma podziału na specjalności.

profil absolwenta

Głównymi miejscami zatrudnienia absolwentów mogą być:

 • publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej,
 • poradnie żywieniowe, chorób metabolicznych, chorób przewodu pokarmowego,
 • zakłady żywienia zbiorowego,
 • zakłady dostarczające pożywienie do szpitali i innych placówek zbiorowego żywienia (catering),
 • organizacje konsumenckie,
 • placówki sportowe,
 • szkolnictwo,
 • instytuty naukowo-badawcze,
 • nspekcje zajmujące się kontrolą żywności i żywienia,
 • organizacje zajmujące się doradztwem w zakresie żywienia ludzi oraz upowszechnianiem wiedzy o żywieniu człowieka.
możliwości rozwoju

Jakie kursy i szkolenia mogą wzbogacić kwalifikacje zawodowe dietetyka?

 • kursy z zakresu hotelarstwa i gastronomii,
 • kursy masażu, fitness,
 • kursy kosmetyczne,
 • studia II stopnia z zakresu: technologii żywności i żywienia człowieka, zdrowia publicznego,
 • studia podyplomowe z zakresu Promocji i Reklamy.

 

ciekawostki

W Stanach Zjednoczonych dietetycy są bardzo często zatrudniani w charakterze osobistych konsultantów przez polityków, znanych aktorów czy piosenkarzy.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  10
~ula33  2012-08-31 12:35:04
wie ktoś moze czy jest dietetyka na jakiejs uczelni w czestochowie lub w krakowie?
 
 
~PB 1920  2012-08-21 08:59:00
Renia ale jak cie mają traktować jak musicie nalewac zupę mleczną...a potem chlebek smarwidło dżemek....i herbatka....powiedz mi jak to wszystko strawić może zmiksować w mikserze i dolać kawy....po co na obiad po zupie 2 danie i koniecznie ziemniaki i kompot....po co to tak co ma to wspólnego z trawieniem człowiek nie swinia a tak potem jakieś dietetyczki prywatnie ustalają jadłospis...widziałem w lublinie to w warszawie dla dziecka alergicznego sok z czerwonego winogrona w zimowym jadłospisie ...odp.ceny za menu 8-120 do kieszonki a błąd na błędzie....i dla człowieka co chce trawić i sie nie zatruwać to duży problem...Jesli to Twoja pasja to daj sobie czas odejść ze szpitala 1 rok-zgłęb wiedzę I zacznij ludziom w zdrowiu pomagać....
 
 
~PB1920  2012-08-21 08:50:09
ludzie ktorzy mają wiedzę nie są ogólnie szanowani...ważne jest aby wspierac koncerny...mniejsze czy większe...z doświadczenia wiem że ludzie po latach zostaja na takim etapie ...jak byli na początku...ludzie którzy w 2/3 mają gabinety to osoby rodziców z kasą(i 2/3 z 2/3 gówna wiedza na temat zdrowia ale puszą się bo maja swój własny gabinet)Jakos nie widziałem żeby ktos się doszkalał w Laboratorium Biomol i czy innych renomowanych ośrodkach.IŻŻ stwierdził że prawie 1/2 społeczeństwa powinna sie suplementować A Panie dietetyczki na ogół odradzają.zreszta suplementacja najczęściej jest dla nich zagrożeniem Zatem trzeba polecać sok czy jogurt owocowy co ma średnio 3pH. Jeść dużo owoców aby jelita miały gnilec.A sprawa zarobków to odrębna sprawa.Z pewnościa ten zawód się dyskryminuje.I od lat się wogóle nie rozwija.Gdyż dietetyków sie traktuje z przymruzeniem oka.Jako baranków bożych.
 
 
~PB1920  2012-08-21 08:33:32
to że przeklinasz służy twojej frustracji...Polak to nie musi oznaczać tyle samo co Głupek ...wyedukowany wpełni czy troszku mniej...5 lat Twoich studiów to pełna paranoja...ja je przerwałem ze względu na przekonania...i ze się nijak nie ma do rzeczywistości tzn chorób-metabolizmu,zatruć pozywieniem,metali ciżężkich,pasożytów ,grzybic...ludziom którzy skończyli studia wydaje się że tak wiele potrafią ale umieja tak naprawdę nie wiele...gdyz ci co ich uczyli też nie wiele potrafią...a z dziedziny Dietetyki robi się Kosmetologię albo jakąs paranoję tendencyjną...nie mającą nic wspólnego z trawieniem i rzeczywistością gdyż tak samo jak sie odżywiamy tak samo się zatruwamy...i wiele składników z pożywienia Na sie nie wchłania...a poza tym istnieją też w/w intruzy które się z większościa żywicieli dzielą. tym co dobre Dlatego jaką masz czelność pisać Postudenciku że masz wiecej umiejętności i wiedzy niz ja po Studium.Z kim wspólpracowałeś(aś)Ze studiow masz wiedzę wygodną ,tendencyjną.Jak 2/3 Dietetyków Wierza w to co wygodne.I tworza nietolerancje pokarmowe.Gdyz tak ich nauczyli na Studiach czy byle gdzie!
 
 
~mycha  2012-07-05 22:03:59
Hej. Jestem w 2 klasie LO na profilu mat-geo-inf. Chciałabym studiować dietetykę i właśnie nie wiem co zdawać na maturze. Chciałabym się dostać na studia do Poznania. Powiedzcie mi starczy mi chemia i biologia w podstawie ? Czy muszę zdawać fizykę ?
 
 
~jamacha  2012-06-25 02:29:46
masz isc to idz na studia a nie pytasz sie czy dasz rade
 
 
~paralityk  2012-06-25 02:29:01
nie sciemniajcie potakich studiach i tak u nas w kraju nie znajdziecie dobrze platnej pracy
 
 
~chmurka  2012-06-25 02:27:14
nie na co sie bac isc na dietetyke jeski kumasz z biologi chemi i fizyki to nie masz sie co obawiac dasz sobie rade
 
 
~Paulaaa  2012-06-11 16:19:47
Witajcie przede mna wybor magisterki ... i interesuje mnie ciag dalszy na UMS w Katowicach ciezkie sa egzaminy wstepne z chemii i biologii ??? osoby zorientowane prosilabym o kontakt mailowy paulina.przybylek@wp.pl pozdrawiam.
 
 
~xxx  2012-06-10 19:58:34
Witam. Jestem w 2 klasie liceum o profilu humanistycznym i mam zamiar zdawać biologię na poziomie podstawowym, a do tego rozszerzenie z angielskiego i chyba polskiego (ale to nieważne). Baaardzo chciałabym iść na dietetykę. Studiuje ktoś z Was na ŚUM bądź na AM we Wrocławiu? Czy myślicie, że z dobrze zdaną podstawą z biologii mam szansę się dostać na którąś z tych uczelni?
 
 
~megi  2012-06-04 22:47:08
chemii jest niewiele, przeważa biologia :)
 
 
~Adzik  2012-05-29 19:12:15
Czy dużo chemii jest na tych studiach i czy jest ciężko z tą chemią ?:)
 
 
~magisterka  2012-05-12 11:10:17
znalezienie pracy w szpitalu szanse raczej zero, najczęściej absolwenci otwierają własne gabinety lub zatrudniają sie w natruhouse czy innych poradniach. egzamin na UM w Warszawie jest, ale nie jest bardzo trudny, ludzie z innych uczelni sie dostają na magisterskie można iść tylko po licencjacie z dietetyki podyplomówki w Krakowie (jak i całego CMUJ) radze unikać, osoby które to prowadza są wysoce niekompetentne. kierunek otworzywszy się dopiero w zeszłym roku, czy 2 lata temu i nie mają zupełnie przeszkolonej kadry-szukając studiów patrzcie przez ile lat jest prowadzony kierunek, chyba że chcecie być szczurami laboratoryjnymi
 
 
~ki  2012-05-12 00:19:15
przyjmuja przyjmuja :p na medycznym w białymstoku wystarczy biologia rozszerzona
 
 
~!  2012-05-08 13:20:38
Mam pytanie ja zdaję tylko bioogie rozszerzoną to mam jakieś szanse dostania się na dietetyke tylko z tym przedmiotem dodtatkowym? i na jakich uczelniach przyjmują z tylko z jednym przedmiotem dodtatkowym... proszę o szybką odpowiedź...
 
 
~!  2012-04-25 19:53:58
Mam pytankp - na jakie w takim razie według Was studia warto pojśc??? Oprócz politechnik, bo nie ta głowa.
 
 
~kr  2012-04-22 20:10:47
Jak wygląda sprawa ze znalezieniem pracy po tym kierunku? A może ktoś otworzył własną poradnię? Proszę o opisanie doświadczeń. Czy dzisiaj jest popyt na tego typu usługi?
 
 
~kasia  2012-04-01 08:01:56
Czy to jest prawda, że nie ma specjalizacji w tym kierunku? Na stronach kilku uczelni widziałam parę do wyboru np. zywienie w sporcie czy dietoterapia. To zależy od uczelni? Pozdrawiam :)
 
 
~  2012-03-31 14:40:35
Nie jest z górki. :/ Każdy kolejny rok to coraz więcej zajęć.
 
 
~wiola  2012-03-26 22:38:36
Hej czy ktos moze mi polecic uczelnie która oferuje studia podyplomowe z dietetyki w krakowie.?Słyszalam o kierunku zywienie czlowieka zdrowego i chorego na UJ w krakowie.Tylko ze tam jest egzamin koncowy wielokrotnego wyboru -nie da sie ukryc ze nieco mnie to przeraza..Bardzo prosze o opinie:)
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  10
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl