budownictwo

opis

Budownictwo to jeden z najbardziej rozwijających się kierunków na uczelniach technicznych. Na tym kierunku studenci zdobywają podstawową wiedzę o materiałach i wyrobach budowlanych oraz technologiach realizacji budynków i obiektów budowlanych. Wykształcenie w zakresie podstaw obliczeń konstrukcji umożliwia studentom elastyczne dostosowanie się do szybko zmieniających się wymagań i postępu w zakresie metod projektowania wszelkiego typów konstrukcji. W czasie nauki istotną rolę odgrywa poznanie wymogów obowiązujących w działalności budowlanej w Unii Europejskiej.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • W pracy inżynierów budownictwa na każdym stanowisku niezbędne są: dokładność w wykonywaniu czynności i zadań oraz umiejętności kierownicze, by właściwie planować i organizować działania i pracę innych ludzi.
 • Coraz bardziej przydatna staje się znajomość języka angielskiego i niemieckiego, która umożliwia korzystanie z oryginalnych wersji instrukcji obsługi maszyn, urządzeń budowlanych oraz otwiera możliwość pracy za granicą. Niezbędne są też zainteresowania techniczne.
 • Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są zaburzenia dużego stopnia: kończyn dolnych, słuchu, układów: krążenia, oddechowego, mięśniowego i kostno - stawowego oraz zaburzenia niewielkiego stopnia: zręczności rąk, wzroku bez możliwości korekcji, równowagi, rozróżniania barw, widzenia stereoskopowego (ocena głębi), koordynacji wzrokowo - ruchowej, percepcji kształtów, układu nerwowego, psychiki (nerwice) i zaburzenia umysłowe.
 • Każdy, kto chce otrzymać uprawnienia budowlane i chce pracować na budowie musi poddać się tzw. badaniom wysokościowym, sprawdzającym zmysł równowagi i wykrywającym istniejący lęk wysokości.
organizacja

Budownictwo można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym,), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na budownictwie (grupa przedmiotów ogólnych):

 • matematyka,
 • informatyka,
 • fizyka,
 • chemia,
 • geodezja,
 • geologia inżynierska,
 • mechanika ogólna,
 • mechanika budowli,
 • wytrzymałość materiałów,
 • fundamentowanie,
 • konstrukcje betonowe i metalowe,
 • budownictwo wodne, ziemne, ogólne, inwentarskie,
 • planowanie przestrzenne,
 • podstawy inżynierii wodnomelioracyjnej,
 • organizacja i zarządzanie,
 • prawo budowlane i wodne.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • teoria konstrukcji,
 • inżynieria budowlana,
 • geotechnika i hydrotechnika,
 • inżynieria lądowa,
 • konstrukcje budowlane,
 • geotechnika,
 • budownictwo hydrotechniczne,
 • budowle i systemy odwodnień i nawodnień,
 • budownictwo podziemne i inżynieria miejska,
 • drogi i autostrady,
 • inżynieria drogowo-kolejowa,
 • konstrukcje budowlane i inżynierskie,
 • mosty i budowle podziemne,
 • technologia i organizacja budownictwa.
profil absolwenta

Absolwenci są przygotowani do podejmowania zadań w zakresie problematyki budownictwa ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki budownictwa na terenach wiejskich i osiedlowych, budownictwa hydrotechnicznego, ziemnego oraz technicznej infrastruktury wsi i osiedli.

Absolwenci mogą podjąć pracę:

 • u projektanta i wykonawcy inwestycji z zakresu budownictwa wodnego, ogólnego  i inwentarskiego,
 • w administracji i jednostkach samorządu terytorialnego,
 • w placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie,
 • w placówkach handlujących materiałami budowlanymi.
możliwości rozwoju

Od 2003 roku warunkiem wykonywania samodzielnych prac w budownictwie jest, poza uprawnieniami budowlanymi, przynależność od Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Izby inżynierów budownictwa są samorządem zawodowym podobnym do tych, które zrzeszają lekarzy, prawników i architektów. Izba dba o wysokie kwalifikacje członków oraz przeprowadza egzaminy na uprawnienia budowlane.

Aby otrzymać uprawnienia budowlane do projektowania konstrukcji budowlanych bez ograniczeń należy posiadać dyplom inżyniera budownictwa, odbyć dwuletnią praktykę w biurze projektów oraz roczną praktykę na budowie. Po przedstawieniu dziennika praktyk z udokumentowanymi praktykami poświadczonymi przez uprawnioną osobę można przystąpić do egzaminu.

Na egzaminie należy wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną z dziedziny konstrukcji budowlanych podstaw wykonawstwa, prawa budowlanego i ustaw oraz rozporządzeń związanych, przepisów BHP i in. Uprawnienia te pozwalają na projektowanie właściwie wszystkich powszechnie spotykanych konstrukcji budowlanych: budynków, dróg, mostów, tuneli itp.

Dziennik praktyk jest wydawany w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa nieodpłatnie każdemu inżynierowi, technikowi lub studentowi budownictwa po ukończeniu trzeciego roku studiów. Wszelkie szczegółowe wskazówki i wymagania dotyczące odbywania praktyki zawodowej zawarte są we wstępie do tego dziennika.

W celu otrzymania uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń należy odbyć dwuletnią praktykę na budowie, podobnie jak uprzednio złożyć dziennik praktyk w urzędzie i zdać egzamin. Zakres tematyczny egzaminu jest podobny, jednak większy oczywiście nacisk kładziony jest na część wykonawczą procesu budowlanego. Uprawnienia te pozwalają na kierowanie budową wszystkich w/w. obiektów.

Źródło: www.bud.neostrada.pl/zawod.html

ciekawostki

Więcej informacji na temat budownictwa znajdziesz tu:Wasze komentarze
str. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  /  27
~  2013-02-25 21:53:38
Jest sens wkoncu pchać się na to budownictwo....czy lepiej coś innego...jest ta praca czy nie. nie wiem co robić a wyboru już wkrótce usze dokonać
 
 
~patrycja  2013-02-18 19:36:31
który wydział na politechnice krakowskiej jest lepszy ladowy(ogolny) czy inzynierii srodowiska(specjalicacja b.wodne) ktoś studiuje na którymś z tych?:)
 
 
~dziub  2013-02-13 01:34:40
Budownictwo to nie jest trudny kierunek. Matma, całki i macierze ( każdy opanuje, jak przysiądzie ), chemia powtórka z lo, z rozszerzeniem o betonie i korozji, z fizy mechanika- najprostszy dział. Są pracochłonne tyko tyle. Ale praca odpowiedzialna i to mnie przeraża.
 
 
~  2013-02-10 01:56:30
W życiu masz albo wymówki, albo wyniki. STUDIA NIE SĄ DLA ZDOLNYCH - tylko dla WYTRWAŁYCH. Każdy przecięty da radę, pod warunkiem nauki. SYSTEMATYCZNEJ. Przestańcie pytać czy trudne- nie trudne-pod warunkiem że się uczysz. Przestańcie demonizować tą matmę, każdy jej się może nauczyć ( noo poza jakimiś wyjątkowymi defaktami ) wystarczy włożyć trochę pracy.
 
 
~  2013-02-10 01:02:32
Nie obrażaj ludzi z finansów, nie byłeś na tych studiach nie masz porównania. Skro lepiej sobie poradzili widocznie byli lepsi.
 
 
~zaremba  2013-01-07 19:58:42
Zgadzam się z Martinezem. Budownictwo, to teraz ogromne szambo. Człowiek się męczy 5 lat, robi projekty, a potem w pracy dostaje 1500zl na początek i to w Warszawie! w dodatku umowa śmieciowa, co pół roku przedłużana.. Inni kończą byle zarządzanie czy tam finanse i na dzień dobry dostają 4000-5000zl, a inżynierowie budownictwa takie grosze.
 
 
~Wacław  2012-12-21 13:11:06
Dołączam się do powyższych opinii. Pracuję jako projektant od 6lat, posiadam uprawnienia do projektowania i pomimo tego, że mam pracę to ciągle się o nią boję. Mam znajomych, absolwentów prawa czy informatyki, którzy zaraz po studiach dostają więcej niż ja po 6-ciu latach. Ponadto ta odpowiedzialność. Na budowie chcą by każda śrubka była zwymiarowana, bo nikt nie chce brać za to odpowiedzialności, a stawki pozwalają jedynie na najogólniesze obliczenia. Często jestem zmuszony projektować na danych ze zdjęć :) Badania geologiczne to coś co istnieje tylko i wyłącznie w książkach z geotechniki. Słowem, w pracy nie jest tak jak na studiach gdzie projekt się robi pół roku i można sobie stworzyć brakujące dane. Nikt nie zna się na wszystkim i często trzeba uczyć się na bieżąco, za co już nikt nie płaci. Co jakiś czas nasze Państwo rzuca jakąś kłodę pod nogi jak np Eurokody i pewnego dnia się człowiek budzi i orientuje, że to czego się uczył 5,5roku na studiach jest już nieaktualne. Dobrego oprogramowania jak nie było tak nie ma, a to co jest, jest kosmicznie drogie. Sam chętnie bym zmienił zawód, ale na to trzeba pieniedzy, a za coś trzeba utrzymać rodzinę. Pewnie w najbliższej przyszłości trzeba będzie wyjechać by przetrwać ten kryzys i zarobić na jakieś inne studia.
 
 
~Mateusz  2012-10-19 08:46:28
Zgadzam sie z Tomaszem, budownictwo nie jest dla każdego. Osobiście nie studiuję ani nie skończyłem budownictwa, ale mój wujek był kierownikiem w wielkiej firmie budowlanej. Był, bo już nie pracuje. Po pierwsze to ogromna odpowiedzialność(często ma sie pod sobą nazwijmy to mało odpowiedzialnych ludzi). Po drugie, elastyczne godziny pracy, tzn. delegacje (czasami trwaja w weekend, a w pon trzeba znowu iść do pracy), na budowie też czasami trzeba zostać dłużej. Oczywiście nie chciałbym nikogo zniechęcać, jeżeli ktoś naprawdę chce to robić i jest to jego marzeniem to droga wolna :) musi się tylko liczyć z tym, że będzie musiał na tą drogę poświęcić dużą część swojego życia :)
 
 
~eaf  2012-10-10 23:08:25
nigdzie nie jest dobrze a ludzie to zwierzęta
 
 
~tomasz  2012-10-08 16:48:05
Dobra rada od starszego kolegi. Studia na budownictwie to w moim przypadku pomyłka. Skoczyłem budownictwo na PWr. z dobry wynikiem był rok 2010. Pracy było naprawdę mnóstwo. Miałem ta szanse ze to ja wybierałem. A teraz zobaczcie co sie dzieje. Ludzie szukają pracy ogłaszając się na Gumtree (masakra). W budownictwie nie będzie juz nigdy na jeszcze kilka lat temu. Mam wielu znajomych z którymi rozmawiam i słyszę jedno "pomyłka". Jeśli chodzi o zarobki to zarabialem 4500netto to bardzo dużo jak dla kogoś po studiach. Ale jakim kosztem min.12 godzin dziennie zazwyczaj 14h to nie jest życie. Do tego pracujące soboty ciągla praca w delegacji. Może i to bawi na początu ale gwarantuje max 1rok. Nie polecam budownictwa zlasza dla ludzi chcących założyć rodzinę (poprostu niema na to czasu!!!). Jest tylko praca na budowie potem spanie w hotelu. Ja uciekłem z budowy po przerobieniu 1,5roku maiłem dość w tym czasie zaliczyłem 2 firmy szukając firmy gdzie mniej się pracuje a nie 14godzin. Obecnie pracuje w gornictwie zarabiam 3200zl/netto i pracuje 8h. Tak mozna pracowac i żyć. I proszę się nie łudzić że uprawnienia coś zmienią to nie prawda (zarobi się więcej) ale swoje trzeba odsiedzieć na budowie min.10h. Pozdrawiam wszystkich i radzę się poważnie zastanowić na budownictwem w moim przypadku byl to bład zyciowy Tomek
 
 
~Mania  2012-09-27 19:32:35
Hej. Wybieram się w tym roku na budownictwo zaocznie na Pol Śl. Wie ktoś może jak to jest z tymi piątkowymi zajęciami? Bo pracuję i obawiam się że nie zawsze będę mogła zdążyć. Chciałabym wiedzieć czy bardzo zwracają uwagę na obecności albo czy można do różnych grup chodzić na zajęcia? Z góry dzieki za odpowiedź :)
 
 
~martines  2012-09-26 22:01:52
Jeżeli pracodawca myśli o stanowisku związanym z administracją lub koordynacją projektu, to myślę, że kobietom może być nawet łatwiej znaleźć pracę niż mężczyznom. Jeżeli chodzi o funkcję czysto techniczną, to jednak mężczyźni w tym względzie są moim zdaniem bardziej kreatywni. Jakby nie patrzeć, jest to typowy zawód męski. Ale tu oczywiście nie ma reguły. Również muszę dodać, że jeżeli ktoś skończył studia budowlane z b. dobrym wynikiem, to nie znaczy, że będzie b. dobrym budowlańcem-praktykiem. Jak ja studiowałem, to dużo ludzi było po technikach i wybór studiów budowlanych wynikał głównie z zainteresowania czy wcześniejszych doświadczeń w tej branży. Teraz wybór tego kierunku niestety najczęściej wynika z jego popularności. Ludzie kończący studia, znający języki czy podstawy programów do projektowania, często nie mają/nie są nauczeni myślenia technicznego. Muszę to powiedzieć, co twierdzą ludzie 40-50 letni (z dużym doświadczeniem) - kadra inżynierska jest coraz słabsza. Moje zdanie jest takie - nie róbmy z budownictwa drugiego marketingu i zarządzania.
 
 
~fg  2012-09-26 10:01:43
A czy sytuację utrudnia płeć, czyli czy kobieta ma trudniej jeśli chodzi o znalezienie pracy, nawet w biurze, niż facet?
 
 
~reol  2012-09-25 22:25:40
kierunek przyjemny do studiowania dla ambitnych ciezki dla leniuchów: nie trzeba poswiecac mega duzo czasu wystarczy systematycznosc: co do przebiegu studiów trzeba pilnowac sie terminów: co do pracy czy to budownictwo, filozofia czy medycyna lub prawo wiadomo ze aby znalezsc prace trzeba sie natrudzic : jezeli ktos uwaza ze plecy sa najwazniejsze- ok to prawda niektórzy maja łatwiej ale wart próbowac a nie zawsze stac na przegranej pozycji
 
 
~martines  2012-09-25 20:42:15
W biurach projektowych (głównie drogowych) jest coraz gorzej. Generalnie ludzi się zwalnia, a nie przyjmuje. Ceny projektów spadły praktycznie poniżej cen opłacalności. Ja straciłem pracę mając 6 lat stażu, uprawnienia do projektowania, studia podyplomowe i drugi zawód po technikum. Wyrzucili mnie dzięki jednej z największych firm budowlanych w Polsce, która wykiwała moje byłe biuro projektowe (w układzie zaprojektuj & zbuduj miałem być głównym projektantem) - a dla biura w tej konsekwencji byłem za drogim pracownikiem. Praktycznie nie ma ogłoszeń dla projektantów drogowych - szukam pracy już koło miesiąca; przetargów jak na lekarstwo. Teraz dochodzi do tego, że projektantom proponują 3000 brutto. Jak mam robić za taką kasę wolę pracować fizycznie na budowie lub roznosić listy. W przypadku absolwentów jest jeszcze gorzej; 1500 na rękę i na 1 ogłoszenie o pracę przychodzi 30 CV. Generalnie budowlanka teraz to niezłe szambo. Ludzie idźcie na informatykę, automatykę, itp. Tam jest praca. Budownictwo teraz to wylęgarnia bezrobotnych. Żeby dostać pracę, trzeba mieć teraz znajomości lub niezłego farta. Papiery i doświadczenie już nie mają takiego znaczenia, jak kiedyś. Jak już są jakieś ogłoszenia o pracę, to wymogi mają jakieś oderwane od rzeczywistości.
 
 
~pytanko  2012-09-23 10:04:04
A jak wyglada sytuacja z pracą w biurach projektowych? Ile można wyciągnąć zaraz po studiach, z małym doświadczeniem, bez uprawnień? A ile z uprawnieniami? Ja Słyszałam że starsi za bardzo nie dopuszczaja młodych. Proszę o odp
 
 
~pustak  2012-09-22 19:11:04
do Sombrero, chłopie nie szukaj pracy w internecie! Kupujesz 0,5l idziesz do kierownika lub innej odpowiednio posadzonej osoby i załatwiasz sprawę. Wysyłając tylko CV nie ruszając tyłka z miejsca nic nie osiągniesz. Moim zdaniem na rynku dalej brakuje inżynierów budownictwa!
 
 
~sombrero  2012-09-22 13:42:44
do Pustak - to mało wiesz, poczytaj oferty pracy, np na gumtree, nawet w wawie co drugi bezrobotny inż to już teraz inż budownictwa, strach pomyśleć co będzie za parę lat. Wiadomo, że każdy broni swojego kierunki studiów, więc twój komentarz jest mało wiarygodny
 
 
~pustak  2012-09-21 15:56:17
Te negatywne opinie o budownictwie wynikają pewnie z zazdrości tych, którzy się tam nie dostali. Jestem na 4 roku i już pracuję zdobywając doświadczenie. Z tego co widzę to na rynku nie ma problemów jeśli chodzi o pracę w budownictwie!
 
 
~wrr  2012-09-19 21:11:15
w 2011/2012 roku budownictwo było na 1 miejscu najpopularniejszych kierunków,nawet przed zarządzaniem, pedagogiką czy administracją. Gratuluję wybory. Przyszli inż - g.wno po tych studiach będziecie mieli a nie "dobre zarobki"
 
 
str. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  /  27
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

Politechnika Częstochowska Częstochowa

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl