budownictwo

opis

Budownictwo to jeden z najbardziej rozwijających się kierunków na uczelniach technicznych. Na tym kierunku studenci zdobywają podstawową wiedzę o materiałach i wyrobach budowlanych oraz technologiach realizacji budynków i obiektów budowlanych. Wykształcenie w zakresie podstaw obliczeń konstrukcji umożliwia studentom elastyczne dostosowanie się do szybko zmieniających się wymagań i postępu w zakresie metod projektowania wszelkiego typów konstrukcji. W czasie nauki istotną rolę odgrywa poznanie wymogów obowiązujących w działalności budowlanej w Unii Europejskiej.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • W pracy inżynierów budownictwa na każdym stanowisku niezbędne są: dokładność w wykonywaniu czynności i zadań oraz umiejętności kierownicze, by właściwie planować i organizować działania i pracę innych ludzi.
 • Coraz bardziej przydatna staje się znajomość języka angielskiego i niemieckiego, która umożliwia korzystanie z oryginalnych wersji instrukcji obsługi maszyn, urządzeń budowlanych oraz otwiera możliwość pracy za granicą. Niezbędne są też zainteresowania techniczne.
 • Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są zaburzenia dużego stopnia: kończyn dolnych, słuchu, układów: krążenia, oddechowego, mięśniowego i kostno - stawowego oraz zaburzenia niewielkiego stopnia: zręczności rąk, wzroku bez możliwości korekcji, równowagi, rozróżniania barw, widzenia stereoskopowego (ocena głębi), koordynacji wzrokowo - ruchowej, percepcji kształtów, układu nerwowego, psychiki (nerwice) i zaburzenia umysłowe.
 • Każdy, kto chce otrzymać uprawnienia budowlane i chce pracować na budowie musi poddać się tzw. badaniom wysokościowym, sprawdzającym zmysł równowagi i wykrywającym istniejący lęk wysokości.
organizacja

Budownictwo można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym,), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na budownictwie (grupa przedmiotów ogólnych):

 • matematyka,
 • informatyka,
 • fizyka,
 • chemia,
 • geodezja,
 • geologia inżynierska,
 • mechanika ogólna,
 • mechanika budowli,
 • wytrzymałość materiałów,
 • fundamentowanie,
 • konstrukcje betonowe i metalowe,
 • budownictwo wodne, ziemne, ogólne, inwentarskie,
 • planowanie przestrzenne,
 • podstawy inżynierii wodnomelioracyjnej,
 • organizacja i zarządzanie,
 • prawo budowlane i wodne.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • teoria konstrukcji,
 • inżynieria budowlana,
 • geotechnika i hydrotechnika,
 • inżynieria lądowa,
 • konstrukcje budowlane,
 • geotechnika,
 • budownictwo hydrotechniczne,
 • budowle i systemy odwodnień i nawodnień,
 • budownictwo podziemne i inżynieria miejska,
 • drogi i autostrady,
 • inżynieria drogowo-kolejowa,
 • konstrukcje budowlane i inżynierskie,
 • mosty i budowle podziemne,
 • technologia i organizacja budownictwa.
profil absolwenta

Absolwenci są przygotowani do podejmowania zadań w zakresie problematyki budownictwa ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki budownictwa na terenach wiejskich i osiedlowych, budownictwa hydrotechnicznego, ziemnego oraz technicznej infrastruktury wsi i osiedli.

Absolwenci mogą podjąć pracę:

 • u projektanta i wykonawcy inwestycji z zakresu budownictwa wodnego, ogólnego  i inwentarskiego,
 • w administracji i jednostkach samorządu terytorialnego,
 • w placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie,
 • w placówkach handlujących materiałami budowlanymi.
możliwości rozwoju

Od 2003 roku warunkiem wykonywania samodzielnych prac w budownictwie jest, poza uprawnieniami budowlanymi, przynależność od Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Izby inżynierów budownictwa są samorządem zawodowym podobnym do tych, które zrzeszają lekarzy, prawników i architektów. Izba dba o wysokie kwalifikacje członków oraz przeprowadza egzaminy na uprawnienia budowlane.

Aby otrzymać uprawnienia budowlane do projektowania konstrukcji budowlanych bez ograniczeń należy posiadać dyplom inżyniera budownictwa, odbyć dwuletnią praktykę w biurze projektów oraz roczną praktykę na budowie. Po przedstawieniu dziennika praktyk z udokumentowanymi praktykami poświadczonymi przez uprawnioną osobę można przystąpić do egzaminu.

Na egzaminie należy wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną z dziedziny konstrukcji budowlanych podstaw wykonawstwa, prawa budowlanego i ustaw oraz rozporządzeń związanych, przepisów BHP i in. Uprawnienia te pozwalają na projektowanie właściwie wszystkich powszechnie spotykanych konstrukcji budowlanych: budynków, dróg, mostów, tuneli itp.

Dziennik praktyk jest wydawany w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa nieodpłatnie każdemu inżynierowi, technikowi lub studentowi budownictwa po ukończeniu trzeciego roku studiów. Wszelkie szczegółowe wskazówki i wymagania dotyczące odbywania praktyki zawodowej zawarte są we wstępie do tego dziennika.

W celu otrzymania uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń należy odbyć dwuletnią praktykę na budowie, podobnie jak uprzednio złożyć dziennik praktyk w urzędzie i zdać egzamin. Zakres tematyczny egzaminu jest podobny, jednak większy oczywiście nacisk kładziony jest na część wykonawczą procesu budowlanego. Uprawnienia te pozwalają na kierowanie budową wszystkich w/w. obiektów.

Źródło: www.bud.neostrada.pl/zawod.html

ciekawostki

Więcej informacji na temat budownictwa znajdziesz tu:Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  27
~Budownictwo Politechnika Białostocka -student  2013-06-13 22:52:25
Ktoś wyżej pytał się o progi na budownictwo na PB, to ja od razu tą uczelnię odradzam! Sam się nabrałem, przyjęli ponad 250 osób na 1 rok na budownictwo i jadą na ilość dając bezużyteczny papier. Ta uczelnia kompletnie nie ma renomy u pracodawców;/ Sam tego doświadczyłem. Jak chcesz na budownictwo iść to tylko PW, Pwr, AGH a jeśli sie nie dostaniesz to daj sobie spokój, bo po PB pracy ze świecą szukać. Niestety kształcą masy... i ida na ilość studentów, bo mają za to od łepka, a renoma mojej uczelni aż żal , co usłyszałem od niedoszłego pracodawcy;/ Politechnika Białostocka WBiIŚ to żenada i pewne bezrobocie dla rocznika 2009+, o ile nie masz znajomości. Jeśli chcesz być jednym z 250 studentów tego kierunku, to zapraszam, ale sam pomyśl logicznie. ŻAŁOSNY WYDZIAŁ BUDOWNICTWA I INŻYNIERII ŚRODOWISKA POLITECHNIKI BIAŁOSTOCKIEJ da ci bezużyteczny papier, którym możesz sobie pot z czoła przetrzeć po żmudnych poszukiwania pracy. Oni nawet z psa i krowy mogą zrobić pseudo-budowlańca. Żałosna moja PB;/
 
 
~  2013-06-13 00:05:31
Budownictwo to nie najgorszy wybór, kierunek nie jest spiekalnie trudny, ale czasochłonny, głownie przez projekty :D. Z pracą teraz po wszystkim jak wiadomo nie jest najlepiej, więc nie wierzcie w bzdury pokazywane przez media, że tylko na was czekają na rynku pracy, ale nie jest jakoś strasznie źle po tym kierunku, teraz może jest mały zastój, ale myślę że zanim skończycie studia powinno być lepiej. Ja pracuję jako kosztorysant.
 
 
~  2013-06-11 21:58:38
Budownictwo kończy za dużo osób, a przecież się tyle nie buduje. Wiadomo że teraz po każdym kierunku nie jest najlepiej, po socjologii to już w ogóle, ale to nie nowość, ale bo nie jest kierunek który daję fach, karierę w prawie zawsze było trudniej zrobić niż gdzie indziej, teraz nawet po medycynie nie jest dla wszystkich kolorowo. To fakt nie mamy duże bezrobocie. Ale jeszcze parę lat temu mówiono że budownictwo to kierunek dający duże perspektywy na rynku i wręcz pewną pracę, ja się na to nabrałem. Co prawda pracę mam ale to nie jest praca marzeń. Znam osoby z doświadczeniem i uprawnieniami i też nie jest kolorowo. ...
 
 
~Ania  2013-06-09 16:11:18
Wszyscy tak strasznie mówią, ze nie ma pracy, ale właściwie kto ledwo po studiach przebiera w ofertach? To nie tylko ludzie po budownictwie, prawie czy socjologii mają źle, ale większość. Trzeba iść na to, co wydaje się dla nas w miarę odpowiednie i w miarę sensowne no i próbować. To Polska, niestety,
 
 
~traszka  2013-06-05 23:37:14
mam pytanie dla zorientowanych... Czy jeżeli ukończę inżynierskie studia z inżynierii środowiska na Politechnice Wrocławskiej to czy żeby dostać się na magisterskie studia na tej uczelni z Budownictwa muszę zdawać jakieś dodatkowe testy obejmujące zakres inżynierskich studiów z budownictwa? Czy to jest tak jakbym po prostu ukończył inżyniera z Budownictwa i szedł dalej na magisterkę... Bardzo proszę o odpowiedź :)
 
 
~lepo  2013-06-05 15:35:47
Witam. Mam pytanie jak wygląda sprawa z pracą po tym kierunku w południowej Polce (m.in. małopolska).
 
 
~  2013-06-02 22:44:09
Oba kierunki nie są trudne. Mi się wydaje jednak że pomimo tego że po budownictwie z pracą wcale nie wesoło to po logistyce jeszcze gorzej. Trudno powiedzieć co lepsze. Może weź pod uwagę jeszcze transport specjalizacja logistyka, moim zdaniem lepsze szanse na rynku niż po samej logistyce. Powodzenia.
 
 
~Aganiiii  2013-05-30 15:05:05
jak chcesz isc na budownictwo to fizę musisz na większości uczelni, geografia tez moze byc ale zazwyczaj ma mniejszy przelicznik np na politechnikach, poza tym fiza bardziej Ci się przyda na studiach, budownictwo wydaje mi się trudniejsze niż logistyka... ale po logistyce nie musisz robic uprawnien... i gegra moze Ci się liczyc do rekrutacji. jesli jesteś cierpliwy/a to wybierz budownictwo, a jak chcesz szybko do pracy to logistyke
 
 
~  2013-05-30 14:23:04
Zdecydowanie geografię jest o wiele łatwiejsza i jeżeli się do niej dobrze przygotujemy to mało co Cię może zaskoczyć :) Natomiast jeśli chodzi o fizykę i przedmioty tego pokroju tj. matematyka , chemia to łatwo mieć nie będziesz to głównie przez to iż musisz być biegły w każdym dziale tych przedmiotów:) Zdecydowanie łatwiej po prostu przysiąść do tej geografi która jest przedmiotem bardziej teoretycznym i prościej Ci będzie uzyskać wyższy wynik ale to tylko moje zdanie. Powodzenia w podjęciu decyzji:)
 
 
~agi  2013-05-10 22:33:26
cześć. mam pytanie: co lepiej zdawać na maturze: fizykę czy geografię, aby iść później na budownictwo lub logistykę. co jest bardziej brane pod uwagę lub wymagane. idę do liceum i chciałabym się choć trochę orientować w tym, więć bardzo proszę o pomoc.
 
 
~ax  2013-05-08 18:37:38
Witam :) Może zna ktoś z Was progi na Politechnikę Białostocką, albo ile punktów przewiduje ten kierunek? Przeszukałem cały internet a informacji brak :/
 
 
~  2013-05-07 15:42:44
Boże co za podłe czasy żeby filozof był wyszydzany, a budowlaniec noszony na rekach...
 
 
~  2013-05-07 15:26:53
na politologii to nie wiem, bo nie znam nikogo tam. Ale na pewno nie na filozofii, bo dla byle prostka taki kierunek jest po prostu śmieszy i ktoś to nie ma żadnych zainteresowań i jego celem jest chlanie po akademikach na pewno nie pójdzie obcować z taką literaturą jaka tam jest. To że niby media Ci wmawiają że dużo osób kończy tak nieprzydatny kierunek jak filozofa to mit. Tam zwykle idą sami pasjonaci. Szkoda że mi nie powiedzieli jak szłam na budownictwo, że to jest kierunek który kończy za dużo osób, a gwarantuję Ci że łatwość znalezienia pracy po studia była czynnikiem decydującym o ich wyborze, bo raczej są w życiu bardziej fascynujące rzeczy niż beton, korozja i konstrukcja żelbetowa. Prawda jest tak że mamy dzisiejsze czasy i ludzie muszą ( szczególnie tacy jak, czyli z prowincji i rodzinny przeciętnych kowalskich, a nie milionów, przeciętnie zdolni ) na polibudy, bo to im gwarantuję możliwość nie pójścia na bezrobocie, tylko po co robić z budownictwa kierunek zamawiany i mamić ludziom oczy....
 
 
~www  2013-05-04 14:30:56
zdziwiłbyś się na filozofii i politologii jest wiecej roboli . pIją też wiecej . po studiach są robolami za granicą też częsciej bo w kraju bez pracy
 
 
~  2013-04-30 00:09:57
kurde i na co to idą pieniądze podatników.....
 
 
~  2013-04-25 22:45:22
Na gumtree oferta pracy dla inż budownictwa, która widnieje od 5 dni już ma 1200 odsłon... Dla jaj chyba nikt tam nie wchodzi. Konkurencja na rynku pracy ogromna, naprawde ciężko mają osoby zaraz po sudiach, bez uprawnień i doświadczenia. Jakis stary wyga z uprawnieniami to może sobie poradzi, ale nie ktoś po studiach. strach pomysleć co będzie jak te tabuny studentów zamawianych opuszczą mury uczelni...
 
 
~  2013-04-25 21:33:27
sam nie wiem, rynek jest zmienny, wszystko może się zmienić w końcu. Jak parę lat temu ludzie szli na budownictwo to wszędzie trąbili że to zawód po którym będzie praca i żeby walić drzwiami i oknami, bo fachowcy z tej dziedziny będą potrzebni...Nie warto tak kurczowo trzymać tych prognoz i słuchać co mówią ludzie....
 
 
~lesio  2013-04-25 10:26:20
zero perspektyw więc nad czym się zastanawiać co wybrać, powodzenia
 
 
~veyrens  2013-04-16 15:48:57
możesz mi podać swojego e-maila?
 
 
~  2013-04-15 21:15:12
trudne studia nie są, ale trzeba pamiętać że czasochłonne, bo nad projektami trzeba żmudnie siedzieć i poprawiać
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  27
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

Politechnika Częstochowska Częstochowa

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl