budownictwo

opis

Budownictwo to jeden z najbardziej rozwijających się kierunków na uczelniach technicznych. Na tym kierunku studenci zdobywają podstawową wiedzę o materiałach i wyrobach budowlanych oraz technologiach realizacji budynków i obiektów budowlanych. Wykształcenie w zakresie podstaw obliczeń konstrukcji umożliwia studentom elastyczne dostosowanie się do szybko zmieniających się wymagań i postępu w zakresie metod projektowania wszelkiego typów konstrukcji. W czasie nauki istotną rolę odgrywa poznanie wymogów obowiązujących w działalności budowlanej w Unii Europejskiej.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • W pracy inżynierów budownictwa na każdym stanowisku niezbędne są: dokładność w wykonywaniu czynności i zadań oraz umiejętności kierownicze, by właściwie planować i organizować działania i pracę innych ludzi.
 • Coraz bardziej przydatna staje się znajomość języka angielskiego i niemieckiego, która umożliwia korzystanie z oryginalnych wersji instrukcji obsługi maszyn, urządzeń budowlanych oraz otwiera możliwość pracy za granicą. Niezbędne są też zainteresowania techniczne.
 • Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są zaburzenia dużego stopnia: kończyn dolnych, słuchu, układów: krążenia, oddechowego, mięśniowego i kostno - stawowego oraz zaburzenia niewielkiego stopnia: zręczności rąk, wzroku bez możliwości korekcji, równowagi, rozróżniania barw, widzenia stereoskopowego (ocena głębi), koordynacji wzrokowo - ruchowej, percepcji kształtów, układu nerwowego, psychiki (nerwice) i zaburzenia umysłowe.
 • Każdy, kto chce otrzymać uprawnienia budowlane i chce pracować na budowie musi poddać się tzw. badaniom wysokościowym, sprawdzającym zmysł równowagi i wykrywającym istniejący lęk wysokości.
organizacja

Budownictwo można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym,), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na budownictwie (grupa przedmiotów ogólnych):

 • matematyka,
 • informatyka,
 • fizyka,
 • chemia,
 • geodezja,
 • geologia inżynierska,
 • mechanika ogólna,
 • mechanika budowli,
 • wytrzymałość materiałów,
 • fundamentowanie,
 • konstrukcje betonowe i metalowe,
 • budownictwo wodne, ziemne, ogólne, inwentarskie,
 • planowanie przestrzenne,
 • podstawy inżynierii wodnomelioracyjnej,
 • organizacja i zarządzanie,
 • prawo budowlane i wodne.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • teoria konstrukcji,
 • inżynieria budowlana,
 • geotechnika i hydrotechnika,
 • inżynieria lądowa,
 • konstrukcje budowlane,
 • geotechnika,
 • budownictwo hydrotechniczne,
 • budowle i systemy odwodnień i nawodnień,
 • budownictwo podziemne i inżynieria miejska,
 • drogi i autostrady,
 • inżynieria drogowo-kolejowa,
 • konstrukcje budowlane i inżynierskie,
 • mosty i budowle podziemne,
 • technologia i organizacja budownictwa.
profil absolwenta

Absolwenci są przygotowani do podejmowania zadań w zakresie problematyki budownictwa ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki budownictwa na terenach wiejskich i osiedlowych, budownictwa hydrotechnicznego, ziemnego oraz technicznej infrastruktury wsi i osiedli.

Absolwenci mogą podjąć pracę:

 • u projektanta i wykonawcy inwestycji z zakresu budownictwa wodnego, ogólnego  i inwentarskiego,
 • w administracji i jednostkach samorządu terytorialnego,
 • w placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie,
 • w placówkach handlujących materiałami budowlanymi.
możliwości rozwoju

Od 2003 roku warunkiem wykonywania samodzielnych prac w budownictwie jest, poza uprawnieniami budowlanymi, przynależność od Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Izby inżynierów budownictwa są samorządem zawodowym podobnym do tych, które zrzeszają lekarzy, prawników i architektów. Izba dba o wysokie kwalifikacje członków oraz przeprowadza egzaminy na uprawnienia budowlane.

Aby otrzymać uprawnienia budowlane do projektowania konstrukcji budowlanych bez ograniczeń należy posiadać dyplom inżyniera budownictwa, odbyć dwuletnią praktykę w biurze projektów oraz roczną praktykę na budowie. Po przedstawieniu dziennika praktyk z udokumentowanymi praktykami poświadczonymi przez uprawnioną osobę można przystąpić do egzaminu.

Na egzaminie należy wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną z dziedziny konstrukcji budowlanych podstaw wykonawstwa, prawa budowlanego i ustaw oraz rozporządzeń związanych, przepisów BHP i in. Uprawnienia te pozwalają na projektowanie właściwie wszystkich powszechnie spotykanych konstrukcji budowlanych: budynków, dróg, mostów, tuneli itp.

Dziennik praktyk jest wydawany w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa nieodpłatnie każdemu inżynierowi, technikowi lub studentowi budownictwa po ukończeniu trzeciego roku studiów. Wszelkie szczegółowe wskazówki i wymagania dotyczące odbywania praktyki zawodowej zawarte są we wstępie do tego dziennika.

W celu otrzymania uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń należy odbyć dwuletnią praktykę na budowie, podobnie jak uprzednio złożyć dziennik praktyk w urzędzie i zdać egzamin. Zakres tematyczny egzaminu jest podobny, jednak większy oczywiście nacisk kładziony jest na część wykonawczą procesu budowlanego. Uprawnienia te pozwalają na kierowanie budową wszystkich w/w. obiektów.

Źródło: www.bud.neostrada.pl/zawod.html

ciekawostki

Więcej informacji na temat budownictwa znajdziesz tu:Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  27
~pi  2013-08-09 14:12:41
do uprawnień projektowych potrzeba 2 letniej praktyki w biurze projektowym i rocznej na budowie- W JAKIEJ ROLI? Przecież chyba nie kierwowania robotami
 
 
~  2013-08-08 16:48:35
fakt akurat na budownictwie jest maaaasa dziewczyn. Poza tym naprawdę dziwią mnie tego typu pytani w dzisiejszy czasach....
 
 
~  2013-07-30 17:52:52
Akurat na budownictwie jest tyle samo albo nawet większość dziewczyn.
 
 
~~kkk  2013-07-28 09:21:41
Niestety płeć nadal ma znaczenie, choć do biura akurat nie jest to brane pod uwagę raczej w teren.
 
 
~ruda  2013-07-27 14:37:30
A jak jest z kobietami po tych studiach? Wiem że zdarzają się takowe, jednak czy moja płeć będzie mi bardzo utrudniała późniejsze znalezienie pracy po ukończeniu studiów?
 
 
~  2013-07-24 18:58:46
Jest trochę roboty, jest czasochłonny to fakt, bo robi się masę projektów, ale nie jest trudny. Ogólnie polecam :).
 
 
~  2013-07-16 23:56:04
Warto studiować budownictwo, kierunek nie jest jakoś specjalnie trudny, trochę fakt czasochłonny, ale na wszystko znajdzie się czas. Z pracą nie jest źle, naprawę. Od razu po zakończeniu studiów może nie najlepiej, nie ma kokosów, ale potem coraz lepiej. Jak ktoś zna języki może wyjechać na jakiś czas potem wrócić. Ja robiłam jakiś czas temu w Anglii :). Rynek się zmienia, a zawód wybiera się na lata a nie na obecną koniunkturę. Więć naprawdę nie jest żle.
 
 
~  2013-07-15 04:59:19
Budownictwo to nie jest trudny kierunek, ale trzeba pamiętać żeby sobie nie porobić zaległości. Matma to tylko zabawa w liczenie całek i pochodnych, kwestia systematycznej pracy, chemia powtórka z lo ( trochę więcej o betonie i korozji ), fiza też nie jest trudna, naprawdę na tym kierunku jasna i klarowna. Dużo projektów, więc trochę czasochłonne.
 
 
~  2013-07-11 18:51:19
AGH -to wkońcu najlepsza uczelnia, śląska ma przeciętny poziom. Ja bym się nawet nie zastanawiał. Szczególnie że jest masa budowlańców i z pracą nie jest tak kolorowo
 
 
~geoabs  2013-07-10 19:31:47
Zdecydowanie AGH, fajna atmosfera studiowania, miłe podejście prowadzących, atmosfera miasteczka i samej uczelni i wiele wiele innych. Oczywiście zależy też gdzie ci łatwiej dojechać.
 
 
~Blair  2013-07-10 15:26:49
Dostałam się na budownictwo na AGH i na Politechnikę Śląską, co polecacie bardziej ? :P
 
 
~K  2013-07-01 16:29:40
Chcialam pojsc do Wyzszej Szkoly Cla i Logistyki w Warszawie na kierunek Budowa i eksploatacja drog. Czy ktos z was mial moze stycznosc z tym kierunkiem? Wiecie jakie przedmioty na nim obowiazuja? I ogolnie co o nim myslicie? Za wszelka pomoc bardzo dziekuje :)
 
 
~bury  2013-06-30 16:54:26
Oba kierunki dobrze platne jezeli wyjedziesz za granice. W Polsce predzej po automatyce dostaniesz robote.
 
 
~Wiciu  2013-06-28 18:14:03
Napisałem całkiem dobrze mature, dostane się spokojnie na Automatyka robotyka oraz lotnictwo i kosmonautyka. Po czym moglbym znalezc lepsza prace?
 
 
~loko  2013-06-23 22:25:19
Nie ma głupich pytań, są głupie odpowiedzi. Kto pyta ten nie błądzi!!
 
 
~  2013-06-22 00:17:20
Jakie te pytania są głupie ....czy dam radę bo nic nie wiem o budownictwie....No chyba po to się idzie na studia żeby Cię nauczyli. Wiadomo że większość osób nie nie po technikum budowlanym i większość nic nie wie.
 
 
~jaktako  2013-06-19 10:11:39
Kolega po technikum elektronicznym jest na budownictwie i daje rade (zalicza w terminie), ale nie powiem umie się obrócić, przez co łatwiej przechodzi na studiach. Na budownictwie liczy się wytrwałość, systematyczność! no i projekty (duuużee), więc jak chcesz mieć trochę czasu w sesji to od razu za projekty od chwili wydania, chyba, że jesteś obrotny.
 
 
~Uma  2013-06-18 21:08:51
Może mi ktoś powiedzieć czy nie mając żadnego pojęcia o budownictwie tzn. ukończyłem technikum elektroniczne dam sobie rade na budownictwie ? I druga sprawa czy za studia zaoczne na uczelni państwowej trzeba płacić jak na prywatnej ?
 
 
~  2013-06-14 20:51:06
jak ktoś się nie dostanie to zawsze można na zaoczne, na dyplomie nie jest napisane przecież jaki się tryb kończyło, poza tym w takich zawodach duże znaczenie mają fachowe, praktyczne umiejętności, więc można już zacząć gdzieś praktyki, jakoś pracę załapać w branży, a nie siedzieć i kuć, a potem Ci mówię że nie mogą Cię przyjąć bo nie masz doświadczenia ....
 
 
~  2013-06-14 20:48:26
Na Pw czy Pwr to wcale nie wygląda dużo lepiej, jeśli chodzi o sam poziom kształcenia, cała edukacja wyższa poszła już dawno w masówkę. Absolwenci tych polibud mają tylko lepiej u pracodawców, bo jadą na prestiżu, dawno wyrobionym i nie mającym pokrycia w rzeczywistości. Najczęściej rankingi uczelni ustala się według tego jak długo szukali pracy po studiach itp, a to naciągane bo wiadomo że w wawie łatwiej o pracę niż gdzie indziej....układają ranking, robią sztuczny prestiż, pracodawcy się sugerują i tak się kręci. No może maja Pw ma wyższy poziom od białostockiej jednak, nie wspominając już od takich politechnikach gdzie jest poziom dla upośledzonych wręcz, ale na Pw też nie jest jakoś szczególnie pomimo renomy. Poza tym to ostatnio studenci białostockiej zabłysnęli jak mało kto :), chociaż dziedzina nic wspólnego z budownictwem jakby nie patrzeć nie miała....
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  27
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

Politechnika Częstochowska Częstochowa

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl