budownictwo

opis

Budownictwo to jeden z najbardziej rozwijających się kierunków na uczelniach technicznych. Na tym kierunku studenci zdobywają podstawową wiedzę o materiałach i wyrobach budowlanych oraz technologiach realizacji budynków i obiektów budowlanych. Wykształcenie w zakresie podstaw obliczeń konstrukcji umożliwia studentom elastyczne dostosowanie się do szybko zmieniających się wymagań i postępu w zakresie metod projektowania wszelkiego typów konstrukcji. W czasie nauki istotną rolę odgrywa poznanie wymogów obowiązujących w działalności budowlanej w Unii Europejskiej.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • W pracy inżynierów budownictwa na każdym stanowisku niezbędne są: dokładność w wykonywaniu czynności i zadań oraz umiejętności kierownicze, by właściwie planować i organizować działania i pracę innych ludzi.
 • Coraz bardziej przydatna staje się znajomość języka angielskiego i niemieckiego, która umożliwia korzystanie z oryginalnych wersji instrukcji obsługi maszyn, urządzeń budowlanych oraz otwiera możliwość pracy za granicą. Niezbędne są też zainteresowania techniczne.
 • Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są zaburzenia dużego stopnia: kończyn dolnych, słuchu, układów: krążenia, oddechowego, mięśniowego i kostno - stawowego oraz zaburzenia niewielkiego stopnia: zręczności rąk, wzroku bez możliwości korekcji, równowagi, rozróżniania barw, widzenia stereoskopowego (ocena głębi), koordynacji wzrokowo - ruchowej, percepcji kształtów, układu nerwowego, psychiki (nerwice) i zaburzenia umysłowe.
 • Każdy, kto chce otrzymać uprawnienia budowlane i chce pracować na budowie musi poddać się tzw. badaniom wysokościowym, sprawdzającym zmysł równowagi i wykrywającym istniejący lęk wysokości.
organizacja

Budownictwo można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym,), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na budownictwie (grupa przedmiotów ogólnych):

 • matematyka,
 • informatyka,
 • fizyka,
 • chemia,
 • geodezja,
 • geologia inżynierska,
 • mechanika ogólna,
 • mechanika budowli,
 • wytrzymałość materiałów,
 • fundamentowanie,
 • konstrukcje betonowe i metalowe,
 • budownictwo wodne, ziemne, ogólne, inwentarskie,
 • planowanie przestrzenne,
 • podstawy inżynierii wodnomelioracyjnej,
 • organizacja i zarządzanie,
 • prawo budowlane i wodne.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • teoria konstrukcji,
 • inżynieria budowlana,
 • geotechnika i hydrotechnika,
 • inżynieria lądowa,
 • konstrukcje budowlane,
 • geotechnika,
 • budownictwo hydrotechniczne,
 • budowle i systemy odwodnień i nawodnień,
 • budownictwo podziemne i inżynieria miejska,
 • drogi i autostrady,
 • inżynieria drogowo-kolejowa,
 • konstrukcje budowlane i inżynierskie,
 • mosty i budowle podziemne,
 • technologia i organizacja budownictwa.
profil absolwenta

Absolwenci są przygotowani do podejmowania zadań w zakresie problematyki budownictwa ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki budownictwa na terenach wiejskich i osiedlowych, budownictwa hydrotechnicznego, ziemnego oraz technicznej infrastruktury wsi i osiedli.

Absolwenci mogą podjąć pracę:

 • u projektanta i wykonawcy inwestycji z zakresu budownictwa wodnego, ogólnego  i inwentarskiego,
 • w administracji i jednostkach samorządu terytorialnego,
 • w placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie,
 • w placówkach handlujących materiałami budowlanymi.
możliwości rozwoju

Od 2003 roku warunkiem wykonywania samodzielnych prac w budownictwie jest, poza uprawnieniami budowlanymi, przynależność od Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Izby inżynierów budownictwa są samorządem zawodowym podobnym do tych, które zrzeszają lekarzy, prawników i architektów. Izba dba o wysokie kwalifikacje członków oraz przeprowadza egzaminy na uprawnienia budowlane.

Aby otrzymać uprawnienia budowlane do projektowania konstrukcji budowlanych bez ograniczeń należy posiadać dyplom inżyniera budownictwa, odbyć dwuletnią praktykę w biurze projektów oraz roczną praktykę na budowie. Po przedstawieniu dziennika praktyk z udokumentowanymi praktykami poświadczonymi przez uprawnioną osobę można przystąpić do egzaminu.

Na egzaminie należy wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną z dziedziny konstrukcji budowlanych podstaw wykonawstwa, prawa budowlanego i ustaw oraz rozporządzeń związanych, przepisów BHP i in. Uprawnienia te pozwalają na projektowanie właściwie wszystkich powszechnie spotykanych konstrukcji budowlanych: budynków, dróg, mostów, tuneli itp.

Dziennik praktyk jest wydawany w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa nieodpłatnie każdemu inżynierowi, technikowi lub studentowi budownictwa po ukończeniu trzeciego roku studiów. Wszelkie szczegółowe wskazówki i wymagania dotyczące odbywania praktyki zawodowej zawarte są we wstępie do tego dziennika.

W celu otrzymania uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń należy odbyć dwuletnią praktykę na budowie, podobnie jak uprzednio złożyć dziennik praktyk w urzędzie i zdać egzamin. Zakres tematyczny egzaminu jest podobny, jednak większy oczywiście nacisk kładziony jest na część wykonawczą procesu budowlanego. Uprawnienia te pozwalają na kierowanie budową wszystkich w/w. obiektów.

Źródło: www.bud.neostrada.pl/zawod.html

ciekawostki

Więcej informacji na temat budownictwa znajdziesz tu:Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  27
~  2013-10-04 20:01:29
trudno stwierdzić, nie wiem czy ktoś odpowie ci na to pytanie, w każdym razie nie martw się budownictwo to łatwy kierunek.
 
 
~ms  2013-09-29 15:20:20
Jestem w klasie maturalnej i zawsze wiedziałam że na studia chcę iść na budownictwo na Pwr, ale ostatnio wiele razy słyszę, że za 5 lat kiedy skończę studia będzie przesyt inżynierów i będę miała problem ze znalezieniem pracy. Więc teraz nie wiem, czy nie darować sobie tego budownictwo i szukać czegoś innego . Mógłby ktoś doradzić ? ?
 
 
~~students  2013-09-27 17:51:13
A automatyka (ponoć też można po tym pracować jako informatyk)?
 
 
~  2013-09-27 03:02:21
informatyka moim zdaniem
 
 
~students  2013-09-20 17:04:32
~zastanawiam się nad wyborem czy informatyka (uj) czy budownictwo (agh), nie wiem, po którym będzie się łatwiej załapać w branży, mniejszy przesyt jak sądzicie czy może automatyka?
 
 
~~kkk  2013-09-04 18:07:40
Studia techniczne uczą schematów, masz jakiś wzór robisz pod niego, za bardzo nie masz czasu na dywagację, a jakbyś nawet miał/ miała to dla ciebie zazwyczaj źle się kończy, stąd może umiarkowany poziom trudności na nich.
 
 
~  2013-09-04 00:18:55
Ja nie pojmuje jak w ogóle coś na poziomie lo może być kosmosem, sorry, przecież to wszytko na naprawdę przeciętny intelekt. Widocznie jesteś z jakiś względów uprzedzony i sobie coś wkręcasz ( też tak kiedyś miałeś z pewnym przedmiotem, coś sobie ubzdurałem, ale jak potem musiałem przysiąść i się nauczyć to okazało się że żadne problem ). Budownictwo nie jest trudnym kierunkiem, więc nie masz się o co martwić, chemia to naprawdę tylko powtórka z lo. Poza tym fiza to jest jeszcze bardziej klarowna i jasna niż w lo. Poza wytrzymałością materiałów, reszta light.
 
 
~monia  2013-09-02 19:10:58
Bardzo dziękuję za odpowiedzi, zawsze to jakaś wskazówka. Mistrzu, fizyką jakoś specjalnie się nie martwię. Mam rozszerzoną fiz w lo i na 4 wyciągam, także myślę, że spoko, tym bardziej, że mamy wysoki poziom. Tylko ta chem... Nie wiem, czy mogę liczyć, że mi się poszczęści, czy odpuścić, bo nie chcę zmarnować roku, ale z drugiej strony rezygnowanie przez jeden przedmiot też mi się nie uśmiecha. A chemia kończy się po pierwszym roku? To też ważne. I jak tam się sprawa ma z rekrutacją? Jest się tak ciężko dostać, jak wszyscy mówią? Jak patrzyłam na progi z ubiegłych lat, to na budownictwo było najwięcej punktów (poza architekturą, ale tam jeszcze rysunek się liczy i te sprawy...). :-)
 
 
~mistrzu  2013-09-01 14:03:59
Monia- ja studiuje na PWR teraz idę na drugi rok, jesli chodzi o chemie materiałów budowlanych to powiedzmy że ten przedmiot tylko tak sie nazywa w rzeczywistości to normalna chemia przez połowe zjazdów powtórka z liceum druga połowa coś nowego, bardziej bym sie obawiał jeżeli nie zbyt radzisz sobie z fizyką, bo fizyka jest na dość wysokim poziomie, potem w kolejnych semestrach masz przedmioty takie jak : mechanika ogólna, wytrzymałość materiałów, podstawy statyki budowli gdzie bardzo się wykorzystuje wiedze fizyczną, zresztą te przedmioty mozna potraktować jako taką fizykę rozszerzoną ;]
 
 
~~keo  2013-08-29 21:51:21
Nie wiem jak u Ciebie ale więcej niż w liceum nie było (mimo, że nie byłem na bio-chemie, choć jakoś chemia mi zawsze łatwo wchodziła), reakcje, reakcje, pierwiastki, stopy.
 
 
~monia  2013-08-28 20:37:59
'Łatwa jak w liceum' - nie kupuję tego, dla mnie chemia to jakiś kosmos, a jestem w klasie maturalnej... Myślę o Pwr, na stronie doszukałam się tylko przedmiotu 'chemia materiałów budowlanych'. Może ktoś coś powiedzieć o tych zajęciach? Raczej teoretyczne czy stricte reakcje jak właśnie w liceum? Nie wiem, co myśleć...
 
 
~~keo  2013-08-28 17:01:20
chemia łatwa jak w liceum (choć zależy co było w liceum:)).
 
 
~monia  2013-08-28 11:12:09
Cześć, jestem b. cienka z chemii, myślicie, że mam co szukać na budownictwie? Czy lepiej wybrać GP/IŚ (też jest chemia)? Pozdr
 
 
~r  2013-08-27 19:11:03
To znowu ja. Na jednej stronce o kierunkach studiów piszą ( o absolwentach): "Mogą zostać konstruktorami i pracować na budowie lub w biurze projektowym jako inspektor budowlany" To jak to jest z tym konstruktorem? Przecież on w biurze chyba siedzi i projektuje. Wiem, ze są programy wspomagające, ale mimo wszystko jest to bardzo odpowiedzialne, bo kto jak nie konstruktor odpowiada, żeby budynek się nie zawalił?! (ponawiam: można być tylko konstruktorem domów/budynków- chyba nie, prawda?) Mam pytanie dot. uprawnień- praktyka-rok na budowie ( ale w jakiej roli i co się robi)i to samo pytanie co ktoś ponizej- czy do tych uprawnień trzeba MAGISTERSKIE skończyć? " Jeśli chodzi o biuro projektowe to zawsze możesz wziąć - budownictwo dróg" .Tak wiem, ale nie wydaje się to za ciekawe dla mnie. . Chodzi mi o inną możliwość, ale z budynkami ( a jak wygląda ta praca w wykonawstwie?) Chciałbym znać wszystkie możliwości ( może ktoś poda jakiś link?) I na koniec: nie spinam się- po prostu pytam
 
 
~  2013-08-24 23:15:36
Zatrudniają, ale przesyt jest.
 
 
~~kal  2013-08-22 18:14:18
Firmy zatrudniają absolwentów czy raczej jest ich przesyt?
 
 
~  2013-08-20 02:50:22
Po pierwsze to się nie spinaj. Może być np. kosztorysantem. Poza tym naprawdę nie ma co się spinać, bo to wcale nie jest aż tak ciężkie i odpowiedzialne, no może poza kierownikiem budowy, bo to o odpowiedzialne i ciężkie ( dużo się pracuje, w terenie, delegacja itp .). Jeśli chodzi o biuro projektowe to zawsze możesz wziąć - budownictwo dróg :). Generalnie nie wygląda to tak zle, praca jest w dużym stopni odtwórcza ( to chyba że będziesz robi dla jakieś zaawansowanej inżynierii lądowej ). Są specjalny programy do wspomaganie projektowania, nadzór itp. Naprawdę nie ma co się śpiąc, sam zobaczysz . Poza tym studia nie są trudne tylko czasochłonne.
 
 
~r  2013-08-18 15:34:42
co można robić dokładnie po tym kierunku ( proszę o opis, albo jakiś link). Wiem że można pracować w wykonawstwie ( ale to jest straszne) i przy projektowaniu ( czyli duża odpowiedzialność) w biurze projektowym. Czy coś poza tym? Można być kierownikiem budowy, inspektorem nadzoru ( straszne to jak dla mnie) no i tym projektantem, ale czy oprócz tego coś jeszcze? Czy można być projektantem konstrucji TYLKO DOMÓW ( czy jak już konstrukcje, to wszystkie)? Bo to jest mega ciężkie chyba jak i bardzo odpowiedzialne. Co można jeszcze po tym robić, oprócz wspomnianych rzeczy? Czy praca w biurze projektowym jest ciekawa (czy jest stresująca bardzo i jak to jest-trzeba się spieszyć bo terminy gonią?czy raczej spokojna i czy coś poza tymi konstrukcjami można w biurze projektowym robić) Ostatnie- co można po takim budownictwie na tym ATH w Bielsku ( tam jest tylko; budownictwo ogólne)
 
 
~pi  2013-08-09 14:47:22
ostatnie pytanie- jaką uczelnie trzeba skończyć? Bo np. W Bielsku-Białej jest ATH i kierunek budownictwo ogólne.
 
 
~pi  2013-08-09 14:36:23
I czy trzeba ukończyć wyłącznie STUDIA MAGISTERSKIE- chodzi mi o to czy po licencjacie nie można się starać? ( czy jednak można, ale w ograniczonym zakresie- i jaki to jest zakres ograniczony?)
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  27
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

Politechnika Częstochowska Częstochowa

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl