budownictwo

opis

Budownictwo to jeden z najbardziej rozwijających się kierunków na uczelniach technicznych. Na tym kierunku studenci zdobywają podstawową wiedzę o materiałach i wyrobach budowlanych oraz technologiach realizacji budynków i obiektów budowlanych. Wykształcenie w zakresie podstaw obliczeń konstrukcji umożliwia studentom elastyczne dostosowanie się do szybko zmieniających się wymagań i postępu w zakresie metod projektowania wszelkiego typów konstrukcji. W czasie nauki istotną rolę odgrywa poznanie wymogów obowiązujących w działalności budowlanej w Unii Europejskiej.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • W pracy inżynierów budownictwa na każdym stanowisku niezbędne są: dokładność w wykonywaniu czynności i zadań oraz umiejętności kierownicze, by właściwie planować i organizować działania i pracę innych ludzi.
 • Coraz bardziej przydatna staje się znajomość języka angielskiego i niemieckiego, która umożliwia korzystanie z oryginalnych wersji instrukcji obsługi maszyn, urządzeń budowlanych oraz otwiera możliwość pracy za granicą. Niezbędne są też zainteresowania techniczne.
 • Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są zaburzenia dużego stopnia: kończyn dolnych, słuchu, układów: krążenia, oddechowego, mięśniowego i kostno - stawowego oraz zaburzenia niewielkiego stopnia: zręczności rąk, wzroku bez możliwości korekcji, równowagi, rozróżniania barw, widzenia stereoskopowego (ocena głębi), koordynacji wzrokowo - ruchowej, percepcji kształtów, układu nerwowego, psychiki (nerwice) i zaburzenia umysłowe.
 • Każdy, kto chce otrzymać uprawnienia budowlane i chce pracować na budowie musi poddać się tzw. badaniom wysokościowym, sprawdzającym zmysł równowagi i wykrywającym istniejący lęk wysokości.
organizacja

Budownictwo można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym,), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na budownictwie (grupa przedmiotów ogólnych):

 • matematyka,
 • informatyka,
 • fizyka,
 • chemia,
 • geodezja,
 • geologia inżynierska,
 • mechanika ogólna,
 • mechanika budowli,
 • wytrzymałość materiałów,
 • fundamentowanie,
 • konstrukcje betonowe i metalowe,
 • budownictwo wodne, ziemne, ogólne, inwentarskie,
 • planowanie przestrzenne,
 • podstawy inżynierii wodnomelioracyjnej,
 • organizacja i zarządzanie,
 • prawo budowlane i wodne.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • teoria konstrukcji,
 • inżynieria budowlana,
 • geotechnika i hydrotechnika,
 • inżynieria lądowa,
 • konstrukcje budowlane,
 • geotechnika,
 • budownictwo hydrotechniczne,
 • budowle i systemy odwodnień i nawodnień,
 • budownictwo podziemne i inżynieria miejska,
 • drogi i autostrady,
 • inżynieria drogowo-kolejowa,
 • konstrukcje budowlane i inżynierskie,
 • mosty i budowle podziemne,
 • technologia i organizacja budownictwa.
profil absolwenta

Absolwenci są przygotowani do podejmowania zadań w zakresie problematyki budownictwa ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki budownictwa na terenach wiejskich i osiedlowych, budownictwa hydrotechnicznego, ziemnego oraz technicznej infrastruktury wsi i osiedli.

Absolwenci mogą podjąć pracę:

 • u projektanta i wykonawcy inwestycji z zakresu budownictwa wodnego, ogólnego  i inwentarskiego,
 • w administracji i jednostkach samorządu terytorialnego,
 • w placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie,
 • w placówkach handlujących materiałami budowlanymi.
możliwości rozwoju

Od 2003 roku warunkiem wykonywania samodzielnych prac w budownictwie jest, poza uprawnieniami budowlanymi, przynależność od Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Izby inżynierów budownictwa są samorządem zawodowym podobnym do tych, które zrzeszają lekarzy, prawników i architektów. Izba dba o wysokie kwalifikacje członków oraz przeprowadza egzaminy na uprawnienia budowlane.

Aby otrzymać uprawnienia budowlane do projektowania konstrukcji budowlanych bez ograniczeń należy posiadać dyplom inżyniera budownictwa, odbyć dwuletnią praktykę w biurze projektów oraz roczną praktykę na budowie. Po przedstawieniu dziennika praktyk z udokumentowanymi praktykami poświadczonymi przez uprawnioną osobę można przystąpić do egzaminu.

Na egzaminie należy wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną z dziedziny konstrukcji budowlanych podstaw wykonawstwa, prawa budowlanego i ustaw oraz rozporządzeń związanych, przepisów BHP i in. Uprawnienia te pozwalają na projektowanie właściwie wszystkich powszechnie spotykanych konstrukcji budowlanych: budynków, dróg, mostów, tuneli itp.

Dziennik praktyk jest wydawany w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa nieodpłatnie każdemu inżynierowi, technikowi lub studentowi budownictwa po ukończeniu trzeciego roku studiów. Wszelkie szczegółowe wskazówki i wymagania dotyczące odbywania praktyki zawodowej zawarte są we wstępie do tego dziennika.

W celu otrzymania uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń należy odbyć dwuletnią praktykę na budowie, podobnie jak uprzednio złożyć dziennik praktyk w urzędzie i zdać egzamin. Zakres tematyczny egzaminu jest podobny, jednak większy oczywiście nacisk kładziony jest na część wykonawczą procesu budowlanego. Uprawnienia te pozwalają na kierowanie budową wszystkich w/w. obiektów.

Źródło: www.bud.neostrada.pl/zawod.html

ciekawostki

Więcej informacji na temat budownictwa znajdziesz tu:Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  27
~mika  2014-05-10 08:50:53
Witam, jestem absolwentką liceum. Maturę zdawałam oprócz podstawowych z matematyki rozszerzonej (liczę na ok. 70% ;/ ) i fizyki rozszerzonej (ok 60 % ) . Chciałabym dostać się na budownictwem na politechnikę warszawską ale ubiegłoroczny próg punktowy był 148. Dodam jeszcze że tam liczy się język obcy który zdam na ok 85% (podstawa) . Licząc punkty wyszło mi ok 140. Matura z matematyki była o wiele trudniejsza niz w tamtym roku ale czy progi punktowe mogą obniżyć się o kilka punktów? Jak myślicie, mam szansę dostać się ?
 
 
~Piotr  2014-05-07 21:43:21
Witam bardzo serdecznie, Z góry chciałbym ostrzec, że moja wiadomość będzie dość długa i pełna pytań. Jestem tegorocznym absolwentem liceum ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śląski. Moja wiadomość dotyczy głównie studiów. Otóż planuję kontynuacje nauki na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej (kier. budownictwo), lub na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej (kier. inżynieria środowiska). W tym roku zdaje maturę z podstaw (mat, pol, ang) oraz z rozszerzonej chemii. Moje pierwsze pytanie dotyczy tego jaka była minimalna liczba punktów rekrutacyjnych w latach ubiegłych od, której to kandydat przyjmowany był na studia na kierunku budownictwo? Kolejne pytanie; czy z wynikami 88 % z matematyki podst. i około 60-70 % chemia rozszerzona mam w ogóle jakąkolwiek szansę dostać się na budownictwo i czy warto się w ogóle ubiegać? Trzecie pytanie dotyczy tego, czy wiecie Państwo jak kształtuje się rynek pracy, jeśli chodzi o specjalizacje inż. środowiska zajmujące się projektami instalacji sanitarnych, ciepłowniczych, wentylacyjnych? Kolejne pytanie, czy będąc osobą dość pojętną, która ukończyła liceum na profilu (niestety) biol-chem mam szansę przy dostatecznym nakładzie pracy osiągać takie same wyniki jak inni studenci budownictwa? Proszę o odpowiedź na podstawie osoby z kierunku, którą być może Państwo znają - jeśli takowi absolwenci biol-chemów są na tym kierunku. I ostatnie, czy bardziej polecaliby Państwo te właśnie specjalizacje (i kierunek) inżynierii środowiska, czy też budownictwo na Politechnice Śląskiej? Bardzo zależy mi na Państwa odpowiedzi i opinii, Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.
 
 
~  2014-04-18 14:50:56
wiem że dużo pracy nie ma budowlańców ale mam 3 wójków po zawodówce pracują po 20 lat majo własne firmy zaczynali od zera a teraz jeden ma audi Q7 drugi i trzeci volvo x70 praktykę bym miał ale obecnie mowiom ze w branzy jest lekki zastój
 
 
~wilk_stepowy90  2014-04-02 20:08:12
Polecam przed wyborem tych studiów zaznajomić się z opinią (usuń w linku spację przed kropką): polwro .pl/viewtopic.php?t=24158
 
 
~  2014-03-13 13:14:51
nie wiem co wybrać mechanik i budowę maszyn czy budownictwo na pewno mechanika jest dużo trudniejsza niż budownictwo ale łatwo znales prace a po budownictwie ogolnie mówi się że za dużo absolwentów dla porównania w uczelni przyjmują 300 na budownictwo a konczy około połowa może trochę więcej a na mibm przyjmują 180 konczy 35 osób
 
 
~  2014-03-07 17:22:26
Budownictwo to łatwy kierunek, ale czasochłonny. Obecnie jest dużo partaczy którzy niszczą rynek, więc czasem człowieka krew zalewa na tej budowie. ale ogólnie nie jest jakoś żle
 
 
~do ~Aerith  2014-02-23 23:59:33
Oczywiście że fiza jest prosta bo to postawy fizyki technicznej, oparte na najprostszym dziale czy mechanice - całki i pochodne ( jak cala analiza ) to nie jest trudne rzeczy. jest jak niżej napisane bardzo schematyczna, kwestia wyćwiczenia nie zdolności. Budownictwo jest tylko czasochłonne z pewnością nie trudne.
 
 
~A.  2014-02-02 11:23:49
A jak jest właśnie z wytrzymałością materiałów? Słyszałam, że bardzo dużo ludzi na tym oblewa, jak wygląda z tego przedmiotu egzamin?
 
 
~A.  2014-02-02 11:22:28
Do anonima: "A., nie panikuj. Maturę pisz po to aby móc bardziej przebierać w uczelniach, na studiach i tak masz coś innego niż w szkole. Jest bardzo schematycznie, trzeba zrobić trochę zadań aby obyć się ze sposobem rozwiązywania, mieć szczęście do prowadzącego i starszych znajomych, którzy powiedzą na co dana osoba patrzy (bardzo ważne ;) ). Jak dla mnie ważniejsze jest to co masz w głowie, Twoje podejście. Sporo osób poległo na czymś przez myślenie, że nie da rady a tymczasem trzeba nad czymś po prostu posiedzieć. Czasem zejdzie trochę godzin, ale wszystko jest do ogarnięcia. No i jak już dojdzie się do przedmiotów typu stal czy żelbet warto być systematycznym, bo przed sesją można się znaleźć w czarnej dupie (projekty są bardzo czasochłonne ale nie trudne). To tyle żeby sobie na tych studiach poradzić. Jak ktoś chce wynieść coś więcej to w sumie też wystarczy, bo te wszystkie zajęcia mają bardziej na celu nakierowanie na odpowiedni sposób myślenia, resztę warto uczyć się samemu (książki/czasopisma), bo można przeczytać o wielu przydatnych rzeczach. Fajnie było by też robić coś praktycznego, ale na to bym specjalnie nie liczył jak nie masz w rodzinie kogoś sympatycznego, kto Cię mimo wszystko weźmie pod skrzydła, bo absolwentów jest więcej niż potrzeba a chyba nie muszę tłumaczyć co to znaczy? Ogólnie to jeżeli Cię to nie kręci a chcesz iść tylko dlatego, że słyszałaś, że to fajne i niezła kasa to sobie odpuść, szkoda czasu i nerwów." Dziękuje za wypowiedź, od zawsze myślałam o budownictwie, kilka lat siedzi mi to w głowie i prawdę powiedziawszy nie widzę się na innym kierunku. :) Czy mógłbyś/mogłabyś mi podać na jakiej uczelni studiujesz i czy ciężko jest się dostać, jakie mniej więcej wyniki z matur potrzebne na dostanie się na budownictwo? :)
 
 
~Aerith  2014-01-30 22:03:17
Zgadzam się z ~Frodo. Fizyka prosta? Może tak jeśli umiesz po skończeniu szkoły średniej całki i pochodne, bo to robiliśmy na pierwszych zajęciach. Na matmie pochodne zaczęliśmy pod koniec semestru. Na laboratoriach z fizyki doświadczenia, a z nich trzeba było napisać kolokwium i przygotować sprawozdanie. Prowadzący czepiali się nawet jednego nieodpowiedniego słowa. Oczywiście to tylko moja opinia. Mimo wszystko nie zamieniłabym budownictwa na jakiś inny kierunek. Wstawiam link do przykładowych zadań z fizyki: sendspace.pl/file/59721b707a83f1fcaaf3e4a (brakuje www, bo nie można wstawiać linków) Pozdrawiam.
 
 
~  2014-01-24 17:40:27
Boże jak można twierdzić że anliza i algebra są trudne.....przynajmniej na poziomie studiów technicznych...toż to schemat....
 
 
~arcymon  2014-01-23 23:07:27
do ~frodo - Budownictwo to jest jeden z prostszych kierunków i nie chodzi tu o uczelnie. Ja na przykład jestem na PWr, więc to nie jakiś prywaciak. Nie wiem jak moza twierdzić że matma jest tu trudna - bo to "analiza dla cepów" :). Kierunek czasochłonny ale nie trudny. Robi się według schematu.
 
 
~  2014-01-11 20:59:54
frodo, może po prostu masz problem ze zrozumieniem albo pecha do prowadzących? A., nie panikuj. Maturę pisz po to aby móc bardziej przebierać w uczelniach, na studiach i tak masz coś innego niż w szkole. Jest bardzo schematycznie, trzeba zrobić trochę zadań aby obyć się ze sposobem rozwiązywania, mieć szczęście do prowadzącego i starszych znajomych, którzy powiedzą na co dana osoba patrzy (bardzo ważne ;) ). Jak dla mnie ważniejsze jest to co masz w głowie, Twoje podejście. Sporo osób poległo na czymś przez myślenie, że nie da rady a tymczasem trzeba nad czymś po prostu posiedzieć. Czasem zejdzie trochę godzin, ale wszystko jest do ogarnięcia. No i jak już dojdzie się do przedmiotów typu stal czy żelbet warto być systematycznym, bo przed sesją można się znaleźć w czarnej dupie (projekty są bardzo czasochłonne ale nie trudne). To tyle żeby sobie na tych studiach poradzić. Jak ktoś chce wynieść coś więcej to w sumie też wystarczy, bo te wszystkie zajęcia mają bardziej na celu nakierowanie na odpowiedni sposób myślenia, resztę warto uczyć się samemu (książki/czasopisma), bo można przeczytać o wielu przydatnych rzeczach. Fajnie było by też robić coś praktycznego, ale na to bym specjalnie nie liczył jak nie masz w rodzinie kogoś sympatycznego, kto Cię mimo wszystko weźmie pod skrzydła, bo absolwentów jest więcej niż potrzeba a chyba nie muszę tłumaczyć co to znaczy? Ogólnie to jeżeli Cię to nie kręci a chcesz iść tylko dlatego, że słyszałaś, że to fajne i niezła kasa to sobie odpuść, szkoda czasu i nerwów.
 
 
~  2014-01-11 16:55:57
jest łatwiejsza na pewno jestem na robotyce
 
 
~frodo  2014-01-10 18:03:02
jeżeli ktoś mówi, że matma i fizyka na budownictwie jest łatwa to gratuluje uczelni :) wytrzymałość materiałów, mechanika i fizyka budowli, mówi wam to coś? powodzenia
 
 
~A.  2013-12-09 16:59:50
Jakieś konkretne zadanka przykladowe ma ktoś? może ktoś wrzucić?
 
 
~  2013-12-08 08:56:04
oj nonsens, będziesz musiał trochę nadrobić, bo na początku jest powtórka z lo. Ale na budownictwie fiza jest dość prosta, masz wzór i robisz pod niego i fakt że oparta na najprostszym dziale.
 
 
~A.  2013-12-08 08:40:50
pytam, bo niektórzy straszą, że jak ktoś nie umie fizy na poziomie rozszerzonym to sobie nie da rady. a z matematyką jak jest ?
 
 
~  2013-12-07 05:41:28
Nie ma co się martwić, fiza na początku to powtórka liceum - nic wielkiego, później tkaj ak ktoś niżej napisał jest jeszcze bardziej klarowna i jasna niż w liceum.
 
 
~~neo  2013-12-04 23:47:26
Zależy od prowadzącego, przeważnie dowalają na koniec z całego materiału, tak by wszystko połączyć ze sobą na zaliczeniu, a jednocześnie więcej uwalić.
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  27
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

Politechnika Częstochowska Częstochowa

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl