budownictwo

opis

Budownictwo to jeden z najbardziej rozwijających się kierunków na uczelniach technicznych. Na tym kierunku studenci zdobywają podstawową wiedzę o materiałach i wyrobach budowlanych oraz technologiach realizacji budynków i obiektów budowlanych. Wykształcenie w zakresie podstaw obliczeń konstrukcji umożliwia studentom elastyczne dostosowanie się do szybko zmieniających się wymagań i postępu w zakresie metod projektowania wszelkiego typów konstrukcji. W czasie nauki istotną rolę odgrywa poznanie wymogów obowiązujących w działalności budowlanej w Unii Europejskiej.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • W pracy inżynierów budownictwa na każdym stanowisku niezbędne są: dokładność w wykonywaniu czynności i zadań oraz umiejętności kierownicze, by właściwie planować i organizować działania i pracę innych ludzi.
 • Coraz bardziej przydatna staje się znajomość języka angielskiego i niemieckiego, która umożliwia korzystanie z oryginalnych wersji instrukcji obsługi maszyn, urządzeń budowlanych oraz otwiera możliwość pracy za granicą. Niezbędne są też zainteresowania techniczne.
 • Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są zaburzenia dużego stopnia: kończyn dolnych, słuchu, układów: krążenia, oddechowego, mięśniowego i kostno - stawowego oraz zaburzenia niewielkiego stopnia: zręczności rąk, wzroku bez możliwości korekcji, równowagi, rozróżniania barw, widzenia stereoskopowego (ocena głębi), koordynacji wzrokowo - ruchowej, percepcji kształtów, układu nerwowego, psychiki (nerwice) i zaburzenia umysłowe.
 • Każdy, kto chce otrzymać uprawnienia budowlane i chce pracować na budowie musi poddać się tzw. badaniom wysokościowym, sprawdzającym zmysł równowagi i wykrywającym istniejący lęk wysokości.
organizacja

Budownictwo można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym,), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na budownictwie (grupa przedmiotów ogólnych):

 • matematyka,
 • informatyka,
 • fizyka,
 • chemia,
 • geodezja,
 • geologia inżynierska,
 • mechanika ogólna,
 • mechanika budowli,
 • wytrzymałość materiałów,
 • fundamentowanie,
 • konstrukcje betonowe i metalowe,
 • budownictwo wodne, ziemne, ogólne, inwentarskie,
 • planowanie przestrzenne,
 • podstawy inżynierii wodnomelioracyjnej,
 • organizacja i zarządzanie,
 • prawo budowlane i wodne.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • teoria konstrukcji,
 • inżynieria budowlana,
 • geotechnika i hydrotechnika,
 • inżynieria lądowa,
 • konstrukcje budowlane,
 • geotechnika,
 • budownictwo hydrotechniczne,
 • budowle i systemy odwodnień i nawodnień,
 • budownictwo podziemne i inżynieria miejska,
 • drogi i autostrady,
 • inżynieria drogowo-kolejowa,
 • konstrukcje budowlane i inżynierskie,
 • mosty i budowle podziemne,
 • technologia i organizacja budownictwa.
profil absolwenta

Absolwenci są przygotowani do podejmowania zadań w zakresie problematyki budownictwa ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki budownictwa na terenach wiejskich i osiedlowych, budownictwa hydrotechnicznego, ziemnego oraz technicznej infrastruktury wsi i osiedli.

Absolwenci mogą podjąć pracę:

 • u projektanta i wykonawcy inwestycji z zakresu budownictwa wodnego, ogólnego  i inwentarskiego,
 • w administracji i jednostkach samorządu terytorialnego,
 • w placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie,
 • w placówkach handlujących materiałami budowlanymi.
możliwości rozwoju

Od 2003 roku warunkiem wykonywania samodzielnych prac w budownictwie jest, poza uprawnieniami budowlanymi, przynależność od Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Izby inżynierów budownictwa są samorządem zawodowym podobnym do tych, które zrzeszają lekarzy, prawników i architektów. Izba dba o wysokie kwalifikacje członków oraz przeprowadza egzaminy na uprawnienia budowlane.

Aby otrzymać uprawnienia budowlane do projektowania konstrukcji budowlanych bez ograniczeń należy posiadać dyplom inżyniera budownictwa, odbyć dwuletnią praktykę w biurze projektów oraz roczną praktykę na budowie. Po przedstawieniu dziennika praktyk z udokumentowanymi praktykami poświadczonymi przez uprawnioną osobę można przystąpić do egzaminu.

Na egzaminie należy wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną z dziedziny konstrukcji budowlanych podstaw wykonawstwa, prawa budowlanego i ustaw oraz rozporządzeń związanych, przepisów BHP i in. Uprawnienia te pozwalają na projektowanie właściwie wszystkich powszechnie spotykanych konstrukcji budowlanych: budynków, dróg, mostów, tuneli itp.

Dziennik praktyk jest wydawany w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa nieodpłatnie każdemu inżynierowi, technikowi lub studentowi budownictwa po ukończeniu trzeciego roku studiów. Wszelkie szczegółowe wskazówki i wymagania dotyczące odbywania praktyki zawodowej zawarte są we wstępie do tego dziennika.

W celu otrzymania uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń należy odbyć dwuletnią praktykę na budowie, podobnie jak uprzednio złożyć dziennik praktyk w urzędzie i zdać egzamin. Zakres tematyczny egzaminu jest podobny, jednak większy oczywiście nacisk kładziony jest na część wykonawczą procesu budowlanego. Uprawnienia te pozwalają na kierowanie budową wszystkich w/w. obiektów.

Źródło: www.bud.neostrada.pl/zawod.html

ciekawostki

Więcej informacji na temat budownictwa znajdziesz tu:Wasze komentarze
str. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16  /  27
~apple  2012-04-25 13:53:27
dudek No dość dobrze ci poszła matura. Na jakiej politechnice jestes??? Szkoda że jest taki wysoki poziom, A zeby się dostać na studia to trzeba zdawać określone przedmioty czy dowolne??
 
 
~dudek  2012-04-24 22:44:06
jestem na politechnice na zaocznym budownictwie, jeśli tak słabo się uczysz to nie dostaniesz się na dzienne na politechnike ja miałem na maturze 100%matmy z podstawy i 100% angola +50% rozszerzenie matma i byłem 800 na liście, na zaocznych jest trochę mniej nauki ale jeśli pracujesz i Ci rodzice nie płacą za wszystko to uwierz, że jesteś zniszczonym człowiekiem po tych 4 latach inżynierki, po technikum jest u mnie z 10 osób na 1 roku było im łatwiej ale teraz są takie rzeczy, że wszystkiego uczymy się wszycy od nowa, aha i powtarzam wszystkim boom na budownictwo już minął, jak nie masz wejść to dostaniesz na prawdę słabą prace :/ aha i jak nie znasz dobrze matmy i fizy to też słabo widzę twoje studiowanie Apple, jak masz jeszcze jakieś pytania to wal lubię pomagać przyszłym studentom bud. ;-)
 
 
~apple  2012-04-24 14:02:14
Ja np. przez cala podstawuwkę mialem srednia nizej niż 3.00 dopiero w gimnazjum sie wziołem za nauke i w 1gim. nawet z paskiem mialem. Dudek dużo osób masz na studiach co są po technikum budowlanym ??
 
 
~dudek  2012-04-24 02:12:54
Apple: noo mówię to po swoim doświadczeniu :-) koledzy po technikum sobie powtarzają i przypominają + uczą się tego czego nie znali a ja uczę się wszystkiego od początku ale prawda jest taka, że jak chcesz to nawet po LO dasz radę tylko musisz od siebie dać jak najwięcej i przyłożyć się do nauki.
 
 
~apple  2012-04-22 13:58:28
no chyba taka jest prawda niedawno dowiedziałem się że studia budowlane nie należą do łatwych. Ale myślę że po technikum dam radę
 
 
~dudek  2012-04-22 02:11:57
po technikum budowlanym jesteś gość :-) znaczy na pewno liźniesz w technikum 1% tego co będzie na studiach bo po LO siedzisz i się gapisz jak sroka w gnat
 
 
~apple  2012-04-19 14:09:12
oczywiscie budowlane
 
 
~apple  2012-04-19 14:08:59
a technikum polecacie czy nie??
 
 
~dde  2012-04-17 05:27:19
najlepszym wyborem bedzie matfiz
 
 
~a  2012-04-16 22:08:55
zdecydowanie mat-fiz
 
 
~Kamcio  2012-04-13 19:18:19
Witam Mam pytanko, gdyż zastanawiam się nad tym kierunkiem ale idę dopiero do liceum i mam do wyboru dwie klasy mat-geo-ang i mat-fiz. Która z tych klas byłaby bardziej przydatna na ten kierunek?
 
 
~SynUlicy  2012-04-06 03:42:08
PS. -matma dwa semstry -fiza całe studia (mechanika budowli, gruntów, wytrz. materiałów etc.) + jakieś instalacje, fundamenty no i później same konstrukcje, drewniane, stalowe, betonowe ehhh co tam jeszcze było to taki wielki skrót także kolega który mówił, że średnio się uczy nie ma szans egzystencji na tych studiach, szczera przykra prawda piszę tylko daltego, że dużo ludzi od nas odpadło nie zmarnujcie sobie roku bezsensu
 
 
~SynUlicy  2012-04-06 03:38:32
Czytacie te komentarze i dalej nic nie wiecie, przecież wszyscy wam piszą, że te studia są dla zapaleńców ... Na pewno nie będzie tak, że po studiach od ręki dostaniecie pracę (bez znajomości) i wszyscy będą o was toczyć bój... Bez uprawnień jesteście nikim po studiach jak dobrze pójdzie to do czasów zdobycia uprawnień 2000,- na rękę, z uprawnieniami to inna bajka ale czy ten kierunek jest dla was? Dacie sobie radę na budowie w roli brygadzisty jeśli będziecie musieli? Pracownicy wejdą wam na głowę i macie po... W roku którym składałem na dzienne, 98% z matmy podst., 94% z ang podst. i 60% z pol nie starczyło żeby się dostać na dzienne budownictwo (politech gdańska) dlatego poszedłem na zaoczne ale to już inna bajka :)
 
 
~rozki  2012-04-03 21:56:57
Jakie studia ścisłe dla dziewczyn?
 
 
~runaway  2012-04-03 20:15:31
ja gdybym miała drugi raz wybierać to radziłabym iść do lo np na mat-fiz ....
 
 
~ciekawy  2012-04-03 15:44:43
Witam, jestem ciekaw czy mogę próbować swoich sił na kierunku budownictwo (dzienny tryb) na UWM jeśli mam 30% z próbnej matury z matmy ;/ Może (oby) prawdziwą zdam trochę lepiej, ale kto wie. Prócz matmy mam 50% z polaka podstawy, 78 ang. podstawa, 58 angol rozszerzony oraz geografia podstawa 68%. Jak myślicie? Studiuje ktoś budownictwo na uwm? Narazie planuję iść na gospodarke przestrzenna bo podobno sporo łatwiejsza.
 
 
~  2012-03-30 11:29:00
maturzystka, mamy Ci wybrać kierunek studiów? No nie moge...:) Mam nadzieję, że nie wszyscy tutaj poszli na budownictwo ze względu na kasę i na prace, z którą tak naprawdę po tym kierunku nie jest wcale łatwo?
 
 
~wrangler  2012-03-26 14:04:01
Ja mam takie sam problem jak kolega na dole czy po technikum mam wieksze szanse na dostanie sie na studia. Jestem sredni w nauce
 
 
~Monia12  2012-03-25 15:54:25
z tych wszyskich najlepsze : inzynieria srodowiska, geodezja i budownictwo
 
 
~mgrfarm  2012-03-25 03:37:33
odrzucic: -geografia - bioinżynieria produkcji żywności - technika rolnicza i leśna - bezpieczeństwo i higiena pracy - inżynieria środowiska - ochrona środowiska - administracja
 
 
str. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16  /  27
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

Politechnika Częstochowska Częstochowa

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl