budownictwo

opis

Budownictwo to jeden z najbardziej rozwijających się kierunków na uczelniach technicznych. Na tym kierunku studenci zdobywają podstawową wiedzę o materiałach i wyrobach budowlanych oraz technologiach realizacji budynków i obiektów budowlanych. Wykształcenie w zakresie podstaw obliczeń konstrukcji umożliwia studentom elastyczne dostosowanie się do szybko zmieniających się wymagań i postępu w zakresie metod projektowania wszelkiego typów konstrukcji. W czasie nauki istotną rolę odgrywa poznanie wymogów obowiązujących w działalności budowlanej w Unii Europejskiej.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • W pracy inżynierów budownictwa na każdym stanowisku niezbędne są: dokładność w wykonywaniu czynności i zadań oraz umiejętności kierownicze, by właściwie planować i organizować działania i pracę innych ludzi.
 • Coraz bardziej przydatna staje się znajomość języka angielskiego i niemieckiego, która umożliwia korzystanie z oryginalnych wersji instrukcji obsługi maszyn, urządzeń budowlanych oraz otwiera możliwość pracy za granicą. Niezbędne są też zainteresowania techniczne.
 • Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są zaburzenia dużego stopnia: kończyn dolnych, słuchu, układów: krążenia, oddechowego, mięśniowego i kostno - stawowego oraz zaburzenia niewielkiego stopnia: zręczności rąk, wzroku bez możliwości korekcji, równowagi, rozróżniania barw, widzenia stereoskopowego (ocena głębi), koordynacji wzrokowo - ruchowej, percepcji kształtów, układu nerwowego, psychiki (nerwice) i zaburzenia umysłowe.
 • Każdy, kto chce otrzymać uprawnienia budowlane i chce pracować na budowie musi poddać się tzw. badaniom wysokościowym, sprawdzającym zmysł równowagi i wykrywającym istniejący lęk wysokości.
organizacja

Budownictwo można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym,), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na budownictwie (grupa przedmiotów ogólnych):

 • matematyka,
 • informatyka,
 • fizyka,
 • chemia,
 • geodezja,
 • geologia inżynierska,
 • mechanika ogólna,
 • mechanika budowli,
 • wytrzymałość materiałów,
 • fundamentowanie,
 • konstrukcje betonowe i metalowe,
 • budownictwo wodne, ziemne, ogólne, inwentarskie,
 • planowanie przestrzenne,
 • podstawy inżynierii wodnomelioracyjnej,
 • organizacja i zarządzanie,
 • prawo budowlane i wodne.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • teoria konstrukcji,
 • inżynieria budowlana,
 • geotechnika i hydrotechnika,
 • inżynieria lądowa,
 • konstrukcje budowlane,
 • geotechnika,
 • budownictwo hydrotechniczne,
 • budowle i systemy odwodnień i nawodnień,
 • budownictwo podziemne i inżynieria miejska,
 • drogi i autostrady,
 • inżynieria drogowo-kolejowa,
 • konstrukcje budowlane i inżynierskie,
 • mosty i budowle podziemne,
 • technologia i organizacja budownictwa.
profil absolwenta

Absolwenci są przygotowani do podejmowania zadań w zakresie problematyki budownictwa ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki budownictwa na terenach wiejskich i osiedlowych, budownictwa hydrotechnicznego, ziemnego oraz technicznej infrastruktury wsi i osiedli.

Absolwenci mogą podjąć pracę:

 • u projektanta i wykonawcy inwestycji z zakresu budownictwa wodnego, ogólnego  i inwentarskiego,
 • w administracji i jednostkach samorządu terytorialnego,
 • w placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie,
 • w placówkach handlujących materiałami budowlanymi.
możliwości rozwoju

Od 2003 roku warunkiem wykonywania samodzielnych prac w budownictwie jest, poza uprawnieniami budowlanymi, przynależność od Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Izby inżynierów budownictwa są samorządem zawodowym podobnym do tych, które zrzeszają lekarzy, prawników i architektów. Izba dba o wysokie kwalifikacje członków oraz przeprowadza egzaminy na uprawnienia budowlane.

Aby otrzymać uprawnienia budowlane do projektowania konstrukcji budowlanych bez ograniczeń należy posiadać dyplom inżyniera budownictwa, odbyć dwuletnią praktykę w biurze projektów oraz roczną praktykę na budowie. Po przedstawieniu dziennika praktyk z udokumentowanymi praktykami poświadczonymi przez uprawnioną osobę można przystąpić do egzaminu.

Na egzaminie należy wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną z dziedziny konstrukcji budowlanych podstaw wykonawstwa, prawa budowlanego i ustaw oraz rozporządzeń związanych, przepisów BHP i in. Uprawnienia te pozwalają na projektowanie właściwie wszystkich powszechnie spotykanych konstrukcji budowlanych: budynków, dróg, mostów, tuneli itp.

Dziennik praktyk jest wydawany w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa nieodpłatnie każdemu inżynierowi, technikowi lub studentowi budownictwa po ukończeniu trzeciego roku studiów. Wszelkie szczegółowe wskazówki i wymagania dotyczące odbywania praktyki zawodowej zawarte są we wstępie do tego dziennika.

W celu otrzymania uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń należy odbyć dwuletnią praktykę na budowie, podobnie jak uprzednio złożyć dziennik praktyk w urzędzie i zdać egzamin. Zakres tematyczny egzaminu jest podobny, jednak większy oczywiście nacisk kładziony jest na część wykonawczą procesu budowlanego. Uprawnienia te pozwalają na kierowanie budową wszystkich w/w. obiektów.

Źródło: www.bud.neostrada.pl/zawod.html

ciekawostki

Więcej informacji na temat budownictwa znajdziesz tu:Wasze komentarze
str. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15  /  27
~roman  2012-06-27 12:38:23
Studia ciężkie ,nudne, szanse zatrudnienia jak po każdym innym kierunku tzn masz znajomosci masz dobrą prace, tyle.
 
 
~odp.  2012-06-26 22:34:54
już jest źle... zostaną tylko najlepsi i ze znajomościami.
 
 
~Paulina93  2012-06-26 14:40:39
czy za 5 lat nadal będzie tak dobrze z pracą po budownictwie?
 
 
~patka  2012-06-08 12:16:07
a czy bez fizyka nie ma szans sie dostac jesli bede zdawac rozszerzona matematyke?
 
 
~maciek  2012-06-06 23:00:14
Jeśli chodzi o budownictwo to na AGH zachodza zmiany. Od tego roku 2012 inz budownictwa beda szrsze mozliwości niż inni uczelnie. Budowlańcy z AGH beda mogli nadzorować budowy na powierzchni jak i pod nią. Polecam AGH. skończyłem rok temu i na zarobki nie moge narzekać
 
 
~jj1993  2012-06-06 09:23:18
no właśnie budownictwo na AGH czy na Politechnice Krakowskiej? a może jednak geodezja i kartografia, tylko znów AGH czy Akademia Rolnicza? który techniczny kierunek studiów wybrać?
 
 
~no work on future  2012-06-05 14:08:21
kiepsko z robotą a firmy budowlane upadają, proponuje się przebranzowić, lub wyjechać za granicę, gdzie jest stabilniejsza praca. Jednak to nie jest zawód z przyszłoscią. Będzie się budować a i owszem, ale coraz mniej (już jest powoli przesyt) i uprzywilejowana do tego będzie elita.
 
 
~maturzystka  2012-05-28 21:56:26
co powiecie na temat budownictwa na AGH? Słyszałam, że różni się ono nieco od budownictwa na polibudach. Czy to prawda? Jeśli tak, to jakie są różnice. pozdrawiam, K.
 
 
~psik  2012-05-28 19:13:29
Witam, proszę o odpowiedź. Czy to duża przeszkoda jeśli mam drobny lęk wysokości i astygmatyzm? Powinienem sobie darować te studia?
 
 
~kate93  2012-05-10 00:05:15
witam. Mam kilka pytań głównie Politechniki Rzeszowskiej. Jakie są progi punktowe na zaocznym budownictwie? Czy zaoczne studia są rudne? Ja zdawałam na maturze tylko matematykę rozszerzoną (szału nie ma - jakieś 30%, ale czego się mogłam spodziewać po bio-chemie...) podstawowa matematyka jakieś 80%-90%. Czy są jakieś realne szanse na dostanie się? Czy warto studiować budownictwo zaocznie? Proszę o pomoc. Dziękuję z góry :)
 
 
~em  2012-05-09 19:05:41
a wie ktos jaki jest prog na politechnice swietokrzyskiej?
 
 
~mia  2012-05-01 14:09:24
ja bym poleciła to LO albo technikum w którym jest lepszy poziom ;)
 
 
~apple  2012-05-01 13:34:11
ja na razie jak co to myśle nad wyborem szkoły sredniej waham sie nad technikum budowlanym a leceum :) Ale raczej wole technikum budowlane ty co bys mi polecił
 
 
~mia  2012-05-01 08:52:36
apple a Ty kiedy maturę zdajesz?
 
 
~apple  2012-04-30 22:34:40
mia jak się dostaniesz to sie odezwij na tym forum :)
 
 
~mia  2012-04-30 13:44:41
LO mat-fiz
 
 
~apple  2012-04-30 13:25:41
mia ty po czym jestes ?? technikum czy liceum??
 
 
~mia  2012-04-30 10:12:21
znaczy chodziło mi o to że trzeba było mieć ponad 80% z rozszerzenia z jednego z przedmiotów: matematyka, fizyka albo informatyka. Biorą pod uwagę pkt z jednego z tych przedmiotów, który zdawałeś z nich lub najlepiej napisałeś :)
 
 
~apple  2012-04-29 22:00:24
a z fizyki ile procent
 
 
~mia  2012-04-29 15:20:33
ja też składam na politechnikę na budownictwo ale do krk trzeba było mieć w tamtym roku ponad 80% z rozszerzonej matematyki... może (oby!) w tym roku bd niższe progi...
 
 
str. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15  /  27
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

Politechnika Częstochowska Częstochowa

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl