akustyka

opis

Akustyka – dział fizyki i techniki obejmujący zjawiska związane z powstawaniem, propagacją i oddziaływaniem fal akustycznych. Ze względu na różnorodność działów akustyka jest obecnie traktowana jako nauka interdyscyplinarna obejmująca oprócz akustyki ogólnej, również szereg działów akustyki stosowanej.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

  • ze względu na charakter akustykiem nie może zostać osoba z wadą słuchu.
  • student akustyki musi mieć wyobraźnię, być logiczny, krytyczny, pomysłowy i chłonny na wiedzę.
  • kierunek ten wymaga samodzielnego myślenia i kształcenia.
organizacja

Instytut Akustyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza jest jedynym "uniwersyteckim reprezentantem" akustyki w Polsce. Obecna struktura Instytutu działającego w ramach Wydziału Fizyki UAM, ukształtowała się w roku 1986 i obejmuje cztery zakłady: Elektroakustyki, Akustyki Molekularnej, Akustyki Pomieszczeń i Psychoakustyki, Akustyki Środowiska. Akustykę można studiować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym),I I (magisterium) i III (doktorat) stopnia.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Specjalności które mozna wybrać na kierunku akustyka:

  • protetyka słuchu i ochrona przed hałasem - program studiów na specjalności protetyka słuchu i ochrona przed hałasem obejmuje zarówno przedmioty ogólno-fizyczne jak i akustyczne ze szczególnym uwzględnieniem mechaniki, elektroniki, elektryczności i magnetyzmu. Przedmiotami zawodowymi są m.in.: medycyna, audiometria, budowa i miernictwo aparatów słuchowych, hałas komunikacyjny. Student poznaje zasady działania aparatów słuchowych, metody ich dopasowywania oraz uczy się diagnozy uszkodzeń słuchu
  • reżyseria dźwięku - studia na specjalności reżyseria dźwięku przygotowują do pracy z dźwiękiem w formie audytywnej oraz w formie audiowizualnej. Obszar kształcenia obejmuje zagadnienia psychofizjologii słyszenia, akustykę ogólną i muzyczną,  kształtowania przestrzeni akustycznej informatykę, elektroakustykę, analizę sygnałów fonicznych i zasady przetwarzania dźwięku analogowego i cyfrowego, historię form i stylów muzycznych. Studenci są przygotowywani do pracy w studiach fonograficznych, radiowych, telewizyjnych i teatralnych, przy nagłośnieniu koncertów i imprez plenerowych.
profil absolwenta

Badania akustyczne mają szczególne znaczenie w oceanografii, przemyśle fonograficznym, przemyśle maszynowym, a zwłaszcza lotniczym i samochodowym, architekturze, i wielu innych gałęziach gospodarki.

Absolwenci akustyki (w zależności od wcześniej ukończonych studiów) mogą pracować przy:

  • kształtowaniu obrazu dźwiękowego w studiach nagrań, salach koncertowych, pomieszczeniach wielofunkcyjnych oraz przestrzeni otwartej;
  • realizacji dźwięku przy nagraniach małych form muzycznych i słownych;
  • adaptacji akustycznej pomieszczeń o różnym przeznaczeniu;
  • ukończenie studiów z protetyki słuchu pozwala na wykonywanie zawodu protetyka słuchu (przychodnie audiologiczne i ośrodki protetyczne) oraz konsultanta ds. hałasu.
możliwości rozwoju

Informacji na temat różnych form doskonalenia zawodowego (kursy, szkolenia itp.), należy szukać w prasie branżowej oraz na stronach specjalistycznych portali.

ciekawostki

Dla niewtajemniczonych - na czym polega praca reżysera dźwięku?

Głównym celem pracy reżysera dźwięku jest tworzenie nagrań dźwiękowych dla potrzeb radia, telewizji, filmu i fonografii.

Jego praca polega na nadawaniu odpowiedniego kształtu estetycznego rozmaitym formom dźwiękowym. W radio np. są to słuchowiska teatru radiowego, reportaże, audycje poetyckie, drobne formy słowno-muzyczne (felietony, pogadanki itp.), a także nagrania muzyczne.

W procesie nagrywania reżyser dźwięku decyduje o kształcie dźwiękowym - brzmieniu audycji - barwie głosów, proporcjach głośności poszczególnych jej elementów: słowa, muzyki, efektów akustycznych, a także stosując odpowiednie środki może różnicować wrażenie przestrzeni, w której odbywa się akcja. Reżyser nagrania ma również wpływ na zawartość merytoryczną audycji. Posługując się scenariuszem, sprawdza, czy nagranie przebiega zgodnie z założeniem autora (redakcji), kontroluje prawidłowość wymowy występujących przed mikrofonem osób, koryguje ewentualne błędy językowe i sposób interpretacji podawanego tekstu. Często proponuje dodanie efektów akustycznych oraz podkładu muzycznego w celu pogłębienia ekspresji wyrazu.

W procesie nagrywania muzyki reżyser dźwięku śledzi partyturę utworu i jego zadaniem jest wychwycenie wszelkich, nawet najdrobniejszych błędów wykonawczych w trakcie nagrania. Potem wspólnie z wykonawcami wybiera najdoskonalsze fragmenty i tworzy plan montażu całości oraz nadzoruje jego przebieg. Z partyturą muzyczną lub scenariuszem audycji zaznajamia się zresztą jeszcze przed nagraniem i wtedy podejmuje decyzje dotyczące zastosowania odpowiednich środków gwarantujących uzyskania zamierzonych efektów artystycznych, zgodnych z wyobrażeniami autora, kompozytora czy też wykonawcy.

Podczas nagrań muzyki rozrywkowej reżyser nagrania decyduje o zastosowaniu właściwej technologii, podziale partytury na ścieżki magnetofonu wielośladowego, stosowaniu tzw. nakładek (dogrywaniu niektórych partii do materiału zarejestrowanego wcześniej).

W końcowej fazie dokonuje zgrania, czyli doboru barwy, proporcji głośności oraz rozplanowania przestrzennego poszczególnych ścieżek dźwiękowych. W ten sposób kształtuje się brzmienie utworu, stanowiące często podstawę zainteresowania słuchaczy.

Tworzenie coraz bardziej precyzyjnych kryteriów estetycznych i stylistycznych, odrębnych dla różnych gatunków nagrań i audycji spowodowało zróżnicowanie wymagań wobec przygotowania zawodowego reżyserów dźwięku. Powstały grupy reżyserów o bardzo wysokich kwalifikacjach, przygotowanych do tworzenia nagrań określonego gatunku, np. muzyki rozrywkowej czy muzyki poważnej. Odrębną grupę stanowią specjaliści od nagrań audycji teatru radiowego oraz innych form słownych i słowno-muzycznych.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  2
~morti  2010-09-08 14:29:05
Witam dasz rade!, fiza jest ale da sie zaliczyć
 
 
~deer  2010-09-03 20:17:24
chce iść na te studia. będę zdawać na maturze polski podst, majce i ang rozszerzony... z fizyką u mnie średnio, ale tragicznie nie jest. Pytanie do tych co tam studiują, dałbym sobie tam radę czy nie?
 
 
~morti  2010-08-16 16:46:49
Kto chce studiować zdobyć wykształcenie wyższe oraz zawód akustyka i realizatora dźwięku nadal ma szansę gdyż uczelnia AJD z Częstochowy przedłużyła termin przyjmowania kandydatów na wszystkie kierunki i specjalności w tym akustykę do 22.09.2010 r. Ostateczny termin przyjmowania wymaganych dokumentów podczas drugiej rekrutacji upływa 29.09.2010 r dla studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Siatka i zakres przedmiotów nauczania obejmuje wiele różnych aspektów związanych z akustyką w tym np. wprowadzenie do akustyki, teorię drgań, elektroakustykę, technologię realizacji przetwarzania i zapisu dźwięku, pracownię radiową, nagłaśnianie pomieszczeń, kształcenie słuchu, historię muzyki i wiele wiele innych.
 
 
~morti  2010-06-25 15:51:16
AJD to uczelnia ładnie odnowiona, z nowiutkim bo niespełna 2-letnim Centrum Sportu Akademickiego akademiki mają prawie w centrum blisko Politechnki Cz-wa studiowałem tam 3 lata i fanie było do zobaczenia w Częstochowie;-)
 
 
~morti  2010-06-25 15:47:20
if.ajd.czest.pl/index.php?site=dlakandydatow&typ=akustyka
 
 
~paula  2010-06-23 11:20:07
na AGH jest akustyka :) inżynieria akustyczna , dokładniej :)
 
 
~morti  2010-06-17 15:13:47
kto ma znaleźć znajdzie!!! akustyka mozna studiować od 2010 na AJD w Częstochowiew
 
 
~ankosz  2010-06-08 13:08:24
jak wygladaja egzaminy wstepne ? Z czego nalezy sie przygotowac ?
 
 
~Piorun  2010-02-25 19:48:19
Jejuśku... jak ja bym chciał się na to dostać... to juz nie ma porównania... Mój kierunek marzeń...
 
 
~studentka  2010-02-04 12:27:49
ja to studiuję. pracy full, moja firma poszukuje pracowników cały czas a w polsce jest. tylko jedna uczelnia w polce UAM poznań ul.umultowska 1 instytut akustyki. trzeba byc dobrym z fizyki.
 
 
~poszukiwacz  2009-11-09 14:47:10
szkoda, ze na zadnych stronkach ze studiami akustyki i dxwiekowosci nie ma adresu uczelni. A studia super.
 
 
~bleś  2009-08-11 15:02:56
A kto normalny i gdzie znajdzie po tym kierunku robotę?
 
 
~Miyu  2009-08-09 12:32:40
Super kierunek :)
 
 
~a  2009-07-16 14:03:58
muzyka to jest to !
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  2
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl