akustyka

opis

Akustyka – dział fizyki i techniki obejmujący zjawiska związane z powstawaniem, propagacją i oddziaływaniem fal akustycznych. Ze względu na różnorodność działów akustyka jest obecnie traktowana jako nauka interdyscyplinarna obejmująca oprócz akustyki ogólnej, również szereg działów akustyki stosowanej.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

  • ze względu na charakter akustykiem nie może zostać osoba z wadą słuchu.
  • student akustyki musi mieć wyobraźnię, być logiczny, krytyczny, pomysłowy i chłonny na wiedzę.
  • kierunek ten wymaga samodzielnego myślenia i kształcenia.
organizacja

Instytut Akustyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza jest jedynym "uniwersyteckim reprezentantem" akustyki w Polsce. Obecna struktura Instytutu działającego w ramach Wydziału Fizyki UAM, ukształtowała się w roku 1986 i obejmuje cztery zakłady: Elektroakustyki, Akustyki Molekularnej, Akustyki Pomieszczeń i Psychoakustyki, Akustyki Środowiska. Akustykę można studiować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym),I I (magisterium) i III (doktorat) stopnia.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Specjalności które mozna wybrać na kierunku akustyka:

  • protetyka słuchu i ochrona przed hałasem - program studiów na specjalności protetyka słuchu i ochrona przed hałasem obejmuje zarówno przedmioty ogólno-fizyczne jak i akustyczne ze szczególnym uwzględnieniem mechaniki, elektroniki, elektryczności i magnetyzmu. Przedmiotami zawodowymi są m.in.: medycyna, audiometria, budowa i miernictwo aparatów słuchowych, hałas komunikacyjny. Student poznaje zasady działania aparatów słuchowych, metody ich dopasowywania oraz uczy się diagnozy uszkodzeń słuchu
  • reżyseria dźwięku - studia na specjalności reżyseria dźwięku przygotowują do pracy z dźwiękiem w formie audytywnej oraz w formie audiowizualnej. Obszar kształcenia obejmuje zagadnienia psychofizjologii słyszenia, akustykę ogólną i muzyczną,  kształtowania przestrzeni akustycznej informatykę, elektroakustykę, analizę sygnałów fonicznych i zasady przetwarzania dźwięku analogowego i cyfrowego, historię form i stylów muzycznych. Studenci są przygotowywani do pracy w studiach fonograficznych, radiowych, telewizyjnych i teatralnych, przy nagłośnieniu koncertów i imprez plenerowych.
profil absolwenta

Badania akustyczne mają szczególne znaczenie w oceanografii, przemyśle fonograficznym, przemyśle maszynowym, a zwłaszcza lotniczym i samochodowym, architekturze, i wielu innych gałęziach gospodarki.

Absolwenci akustyki (w zależności od wcześniej ukończonych studiów) mogą pracować przy:

  • kształtowaniu obrazu dźwiękowego w studiach nagrań, salach koncertowych, pomieszczeniach wielofunkcyjnych oraz przestrzeni otwartej;
  • realizacji dźwięku przy nagraniach małych form muzycznych i słownych;
  • adaptacji akustycznej pomieszczeń o różnym przeznaczeniu;
  • ukończenie studiów z protetyki słuchu pozwala na wykonywanie zawodu protetyka słuchu (przychodnie audiologiczne i ośrodki protetyczne) oraz konsultanta ds. hałasu.
możliwości rozwoju

Informacji na temat różnych form doskonalenia zawodowego (kursy, szkolenia itp.), należy szukać w prasie branżowej oraz na stronach specjalistycznych portali.

ciekawostki

Dla niewtajemniczonych - na czym polega praca reżysera dźwięku?

Głównym celem pracy reżysera dźwięku jest tworzenie nagrań dźwiękowych dla potrzeb radia, telewizji, filmu i fonografii.

Jego praca polega na nadawaniu odpowiedniego kształtu estetycznego rozmaitym formom dźwiękowym. W radio np. są to słuchowiska teatru radiowego, reportaże, audycje poetyckie, drobne formy słowno-muzyczne (felietony, pogadanki itp.), a także nagrania muzyczne.

W procesie nagrywania reżyser dźwięku decyduje o kształcie dźwiękowym - brzmieniu audycji - barwie głosów, proporcjach głośności poszczególnych jej elementów: słowa, muzyki, efektów akustycznych, a także stosując odpowiednie środki może różnicować wrażenie przestrzeni, w której odbywa się akcja. Reżyser nagrania ma również wpływ na zawartość merytoryczną audycji. Posługując się scenariuszem, sprawdza, czy nagranie przebiega zgodnie z założeniem autora (redakcji), kontroluje prawidłowość wymowy występujących przed mikrofonem osób, koryguje ewentualne błędy językowe i sposób interpretacji podawanego tekstu. Często proponuje dodanie efektów akustycznych oraz podkładu muzycznego w celu pogłębienia ekspresji wyrazu.

W procesie nagrywania muzyki reżyser dźwięku śledzi partyturę utworu i jego zadaniem jest wychwycenie wszelkich, nawet najdrobniejszych błędów wykonawczych w trakcie nagrania. Potem wspólnie z wykonawcami wybiera najdoskonalsze fragmenty i tworzy plan montażu całości oraz nadzoruje jego przebieg. Z partyturą muzyczną lub scenariuszem audycji zaznajamia się zresztą jeszcze przed nagraniem i wtedy podejmuje decyzje dotyczące zastosowania odpowiednich środków gwarantujących uzyskania zamierzonych efektów artystycznych, zgodnych z wyobrażeniami autora, kompozytora czy też wykonawcy.

Podczas nagrań muzyki rozrywkowej reżyser nagrania decyduje o zastosowaniu właściwej technologii, podziale partytury na ścieżki magnetofonu wielośladowego, stosowaniu tzw. nakładek (dogrywaniu niektórych partii do materiału zarejestrowanego wcześniej).

W końcowej fazie dokonuje zgrania, czyli doboru barwy, proporcji głośności oraz rozplanowania przestrzennego poszczególnych ścieżek dźwiękowych. W ten sposób kształtuje się brzmienie utworu, stanowiące często podstawę zainteresowania słuchaczy.

Tworzenie coraz bardziej precyzyjnych kryteriów estetycznych i stylistycznych, odrębnych dla różnych gatunków nagrań i audycji spowodowało zróżnicowanie wymagań wobec przygotowania zawodowego reżyserów dźwięku. Powstały grupy reżyserów o bardzo wysokich kwalifikacjach, przygotowanych do tworzenia nagrań określonego gatunku, np. muzyki rozrywkowej czy muzyki poważnej. Odrębną grupę stanowią specjaliści od nagrań audycji teatru radiowego oraz innych form słownych i słowno-muzycznych.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  2
~kupsztal  2014-10-31 22:28:04
bykyly tu byly
 
 
~Slash  2014-07-11 18:03:08
W tym roku kończe technikum. Czy bez specjalnego wykształcenia muzycznego mógłbym startować ? Czy jeśli muzyka, koncerty i gra na gitarze to moje zainteresowania, to mogę mieć jakiekolwiek szanse ? Będę zdawał podstawowy polski, matmę i ang. Pozdrawiam.
 
 
~sola  2013-05-07 14:27:09
czy mozna sie dostac na ten kierunek nie zdajac rozszerzonej matmy? dodam ze mam skonczona szkole muzyczna I i II stopnia :)
 
 
~max  2012-09-25 08:29:50
W poniedziałek 24 września ruszył trzeci nabór na Akademię im. Długosza. Przyszli studenci mogą się zgłaszać tylko do czwartku 27 września. Tym razem zainteresowani nie muszą się logować w systemie uczelni. Należy zgłosić się bezpośrednio do Wydziałowych Komisji Rekrutacyjnych: Wydziału Filologiczno-Historycznego (al. Armii Krajowej 36a, pok. 26, tel. 34 361 54 19), Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego (al. Armii Krajowej 13/15, pok. 108, tel. 34 361 49 18 lub 19), Wydziału Nauk Społecznych (ul. Waszyngtona 4/8, pok. 211, tel. 34 378 43 65 lub 34 378 42 34), Wydziału Pedagogicznego (ul. Waszyngtona 4/8, pok. 124, tel. 34 378 42 26), bądź Wydziału Wychowania Artystycznego (al. Armii Krajowej 13/15, p. 005, tel. 34 365 68 16).
 
 
~hotel52  2012-09-04 08:53:24
Studia z akustyki są ok;-)
 
 
~nadia  2012-09-04 08:52:22
Witam Informuję chętnych że są jeszcze miejsca na kierunku Akustyka i Realizacja Dźwięku na Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Informacje znajdziecie dzwoniąc bezpośrednio do Sekretariat mgr Małgorzata Połcik e-mail: sekretariat-if@ajd.czest.pl tel: 034 361 22 28 fax: 034 366 82 52
 
 
~morti  2011-09-21 08:54:55
Witam nadal są miejsca na AJD w Częstochowie na akustykę
 
 
~  2011-09-13 11:43:26
do jaxa możesz nie siać propagandy jeżeli nie masz pojęcia o kierunku ? To nie jest akademia muzyczna, to kierunek techniczny, nie idziesz tam grać na instrumentach !
 
 
~do jaxa  2011-09-10 17:23:34
moim zdaniem nie ma żadnych szans , zresztą na tym kierunku zdaje mi się że jest egzamin wstępny , który sprawdza zdolnośći muzyczne kandydata , więc taka osobo nie ma większych szans aby dostać się na studia na tym kierunku
 
 
~jaxa  2011-08-13 21:34:43
a czy może iść na ten kierunek ktoś kto nie ma zdolności muzycznych? czy ma jakieś szanse się utrzymać na roku?
 
 
~morti  2011-06-29 16:11:27
bez uczelni też nie chcą wpuścić
 
 
~kubaś  2011-06-09 13:41:47
najpierw do firmy naglosnieniowej dzwigac paczki ,a nie mysla ze po szkole wpuszcza ich za konsole!!!!!!!!!
 
 
~  2011-05-27 13:10:02
idą studenciki na akustykę i myślą, że będą siedzieć w studiu i nagrywać rolling stołnsów. A po takim kierunku się stawia ekrany przy autostradzie, tudzież pracuje jako inspektor do spraw hałasu w jakimś urzędzie. Robota nie jest zła, ale jak ktoś mysli, że zostanie po tym drugim Rickiem Rubinem to jest cholernie naiwny.
 
 
~kasp7  2011-02-19 00:09:19
jest po tym jakas sensowna praca?
 
 
~miljass  2010-11-28 15:54:04
ludziska opamietajta sie!!! studia sie moze i ladnie nazywaja,ale jest to kierunek techniczny nie zapominajcie a jeszcze zadne studia prowadzone na uniwerku nie nauczyly i nie naucza ludzi spojrzenia na zagadnienie od strony technicznej,a tego wymaga niewatpliwie kierunek jakim jest realizacja dźwieku,jesli chodzi o Poznań stanowczo odradzam,moze studiuje sie przyjemnie(wiem bo sam tu studiowalem) ale jesli chodzi o zdobycie jakichkolwiek umiejetności praktycznych,nie ma tutaj na to miejsca,studia totalnie przeteoryzowane,zajecia praktyczne raz w tygodniu i to na ost roku,brak dobrej kadry,takze jesli juz - TYLKO POLIBUDA!1!
 
 
~morti  2010-10-05 09:21:11
z zdaną rozszerzoną maturą z fizyki i matematyki bez żadnych problemów;_)
 
 
~wsuwka  2010-10-03 20:30:05
A! i jeszcze chciałabym się dowiedzieć, czy ze zdaną maturą rozszerzoną z fizyki i matematyki mam szansę :)
 
 
~wsuwka  2010-10-03 19:49:47
czy na tą uczelnię są jakieś egzaminy wstępne? jeśli tak, to jak wyglądają?
 
 
~morti  2010-09-13 08:47:18
hmm tego nie pamiętam trzeba samemu skontaktować się z uczelnią najlepiej z dziekanatem instytutu fizyki. w w w .if.ajd.czest.pl
 
 
~deer  2010-09-10 17:24:18
na ile mniej więcej trzeba zdać maturę aby się tam dostać...
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  2
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl