inżynieria bezpieczeństwa pożarowego

opis

Studia prowadzone są odrębnie dla studentów cywilnych oraz dla strażaków w służbie kandydackiej. Pracownicy służby pożarniczej, po zakwalifikowaniu na studia, zobowiązani są do odbycia przeszkolenia w warunkach poligonowych z zakresu udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczo. Przez cały okres nauki studenci pełnią czynną służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej. Po zakończeniu edukacji absolwenci są zobligowani do conajmniej
5-letniej służby w Straży Pożarnej pod groźbą zwrotu kosztów studiów z zakresu Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego. Studia cywilne natomiast nie odbiegają formą od pozostałych kierunków technicznych.

organizacja

Studia stacjonarne i niestacjonarne trwają tyle samo – 8 semestrów na poziomie inżynierskim i 3 semestry studiów uzupełniających magisterskich.

 

Przykładowe przedmioty nauczane w trakcie studiów:

 • rysunek techniczny,
 • fizykochemia spalania,
 • hydromechanika,
 • teoria pożarów,
 • bezpieczeństwa pożarowe budynków,
 • taktyka i dowodzenie w ratownictwie,
 • medycyna katastrof,
 • psychologiczne aspekty działań ratowniczych,
 • eksploatacja sprzętu ratowniczo-gaśniczego,
 • podstawy teorii wybuchu,
 • analizy pożarowe,
 • modelowanie pożarów,
 • krajowy system wykrywania skażeń i alarmowania.
profil absolwenta

Absolwent tego kierunku znajdzie zatrudnienie:

 1. w państwowej i ochotniczej służbie pożarnej,
 2. jako osoba odpowiedzialna za nadzór nad bezpieczeństwem pożarowym budynków, obszarów leśnych, obszarów wsi, miast i osiedli oraz innych miejscowych zagrożeń,
 3. w charakterze pracownika PPOŻ planującego i wdrażającego zabezpieczenie przeciwpożarowe budynków, obszarów leśnych, obszarów wsi, miast i osiedli oraz innych miejscowych zagrożeń.
ciekawostki

Przykładowe tematy prac dyplomowych:

 1. Ocena roli rozpoznania w procesie podejmowania decyzji przez dowodzącego siłami gaśniczymi.
 2. Ocena przeciwpożarowa zaopatrzenia w wodę rejonu działania Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wadowicach.
 3. Analiza zagrożeń związanych z elektrycznością statyczną w wybranych procesach technologicznych.
 4. Wpływ środków ogniochronnych na właściwości palne wybranych gatunków drewna.
 5. Projekt wytycznych do opracowywania planu ewakuacji osób z obiektów użyteczności publicznej.


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
~tomek g  2012-09-12 19:15:14
kto sie wybiera na inz bezpieczenstwa pozarowego w sluzbie cywilnej na SGSP do Warszawy ? jak z akademikiem czy stancja ?
 
 
~Trudi-)-  2011-09-14 21:28:18
Strażak to człowiek odważny, wielu ludzi kończy ten kierunek ale nie wszyscy mogą pracować w tym zawodzie ponieważ mają zbyt słabą psychike, kartka papieru z ukończeniem szkoły to nie wszystko, tą prace trzeba poprostu kochać i trzeba być odpornym na wszelkie niebezpieczeństwa i trudności.....
 
 
~kielek  2011-05-23 19:28:48
ktoś sie wybiera do szkoły głównej slużby pożarniczej??
 
 
~też ja  2011-05-17 23:09:19
jest możliwość zatrudnienia się na inspektora pożarowego w trakcie trwania zatrudnienia i nauki w czasie tego zatrudnienia pożarowego.He?
 
 
~Lulus  2011-02-12 12:03:47
Co racja to racja ale kierunek jest bardzo interesujący jak również praca w straży fascynująca,,,,jeśli ktoś z was ma jakies szersze info odnośnie rekrutacji oraz kosztów tej szkoły prosiła bym o maila danonki166@interia.pl
 
 
~heloł  2011-01-21 15:31:10
Nie mylić inżyniera bezpieczeństwa pożarowego z inżynierem pożarnictwa to dwa różne zawody.
 
 
~strażak  2011-01-06 12:16:35
Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie to nic innego jak uczelnia wyższa czyli 4-lata inżynier 5-lat mgr , zarówno jako inż. czy mgr ze szkoły wychodzi się jako oficer Państwowej Straży Pożarnej w stopniu młodszego kapitana .Są jeszcze Szkoły Aspirantów ( na zasadzie szkół policealnych ) .Szkoły w Krakowie , Poznaniu i Częstochowie . Po tych szkołach wychodzi się jako technik pożarnictwa ze stopniem młodszego aspiranta .
 
 
~M.  2010-11-04 17:47:16
mój brat już robi magistra na tym kierunku i zdawała na maturze matmę(wtedy jeszcze była nie obowiązkowa) a w szkole na wejście pisał test z fizyki.Sprawnościowe nie są trudne,więc przeszedł bez problemu,lekarskie też.Po tej uczelni w Warszawie po 4 latach kończysz jako inżynier.W Krakowie jest jeszcze,ale trwa krócej i kończysz jako aspirant,ale praca jest(na sprawnościowych jest bieg na 50m i 1000m oraz podciąganie na drążku) Ja za 2lata chcę tam spróbować albo do Warszawy a zdaję chemię rozszerzoną,bo też można:))
 
 
~cinek  2010-10-13 21:07:59
powiedzcie o tym coś więcej bo fajny kierunek ale co i jak trzeba zdawać żeby się dostać i jaki po tym stopień jest
 
 
~myśl  2010-09-20 01:07:53
ich bohaterstwo to raptem godzina walki i czym tu się szczycić każdy mając wiadro wody płomyk zgasi Tylko że Oni superbohaterowie w przeciwieństwie do Was nie uciekną w obliczu grozy - Wielu nie przechodzi okresu próbnego odpadnie taki a potem na pozostałych psy wiesza
 
 
~zenon  2010-09-10 21:50:29
W całej polsce, jest tylko ta jedna uczelnia warszawska? Mógłby mi ktos przesłac więcej na temat rekrutacji? Jak wygląda mniej więcej tor przeszkód, na ile sredno trzeba zdac mature itp.. Mój mail to kloc1122o2.pl Z góry dzięki;)
 
 
~czarna  2010-08-25 21:11:01
jedna szkoła w Polsce kształcaca w tym kierunku z szalenie trudnym progiem dostania sie. sama probuje:/ nie dziwie sie ze po zakonczeniu sa z siebie dumni.
 
 
~ja  2010-07-03 15:20:32
z własnych doświadczeń: pełen szacun dla pracy strażaków ale ci zawodowi a głównie młodzi niedługo po studiach maja siebie za superbohaterów, którzy są najlepsi i których trzeba podziwiać. cwaniactwo i chamstwo.
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl