ceramika

opis

Wybierając ten dość młody kierunek student zdobędzie wiedzę specjalistyczną dotyczącą dość niewielkiej, choć bardzo istotnej gałęzi przemysłu jaką jest produkcja ceramiczna. Materiały ceramiczne są szczególnie cenione ze względu na swoją różnorodność i trwałość. Jest to kierunek o tyle odrębny od inżynierii materiałowej czy technologii chemicznej, że ceramika wytwarzana jest w wyniku procesów, które nie są charakterystyczne jednocześnie dla produkcji masowej.

Ceramika to także kierunek interdyscyplinarny dający wykształcenie  typowo techniczne (łączący w sobie wiedzę z zakresu technologii chemicznej i inżynierii materiałowej), pozostając jednocześnie ofertą bogatą w przedmioty artystyczne.

organizacja

Ceramikę można studiować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym w ramach studiów inżynierskich i uzupełniających magisterskich.

Student ceramiki uczęszcza na zajęcia między innymi z następujących przedmiotów:

 • przetwórstwo szkła (szyby zespolone, hartowane, samochodowe),
 • technologia ceramiki ogniotrwałej (wyłożenia, izolacje i elementy urządzeń grzewczych w przemyśle hutniczym i ceramicznym),
 • materiały dla budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego, komunalnego i specjalistycznego,
 • elementy wzornictwa i modelowania z wykorzystaniem metod komputerowych,
 • podstawy technologii materiałów ceramicznych.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Studenci studiów drugiego stopnia mogą wybrać jedną z trzech specjalizacji:

 • technologie ceramiki przemysłowej,
 • technologie ceramiki specjalnej,
 • wzornictwo i ceramika artystyczna.
profil absolwenta

Absolwenci stuidiów I stopnia otrzymują tytuł inżyniera technologa materiałów ceramicznych. Uzyskana wiedza z zakresu fizykochemii ciała stałego oraz nauki o materiałach ceramicznych i procesach technologicznych służy zrozumieniu podstaw technologii materiałów ceramicznych. Wybrane przedmioty z kierunku technologia chemiczna prowadzą do zrozumienia procesów technologicznych otrzymywania i przetwarzania materiałów ceramicznych. Przedmioty z zakresu inżynierii materiałowej służą zrozumieniu relacji pomiędzy budową i właściwościami materiałów oraz wykorzystaniu metod komputerowych w projektowaniu materiałów. Absolwent będzie znał elementy ekonomii, zarządzania produkcją i prawa gospodarczego.

Inżynier ceramiki może podjąć pracę zawodową w:

 • pracowniach artystycznych,
 • działach technologicznych w zakładach przemysłu ceramicznego i szklarskiego.

Środowiskiem pracy inżyniera są te miejsca, gdzie przebiega proces produkcyjny, a więc hale fabryczne, magazyny, place zakładowe a także biura, w których wykonuje się prace administracyjne.

ciekawostki

Przykładowe tematy prac magisterskich na kierunku Ceramika:

 • Badania nad wysokotemperaturową konsolidacją nanoproszków ceramicznych,
 • Modelowy opis spiekania ceramiki węglikowej,
 • Otrzymywanie kompozytów typu nano-mikro w układzie ZrO2 Al2O3,
 • Wpływ metod formowania kompozytów ceramicznych na właściwości mechaniczne,
 • Ilościowa analiza mikrostruktury kompozytu ceramicznego.

 

Prawie wszystko o ceramice znajdziecie na stronie:


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  3
~Karo  2015-01-07 00:16:01
W liceum byłam na ceramice i cgce isc dalej w tym kierunku, wiecie moze, czy ceramika jest tylko we Wrocławiu?
 
 
~sasal  2014-09-12 00:57:26
Ten kierunek kształcenia dotyczny wyłącznie ceramiki pod różnymi postaciami: jak szkło, ceramika tradycyjna ( porcelana, ceramika sanitarna), cernmetale, szkłoceramiki, ceramika ogniotrwała, oraz ich kształtowania i produkcji na skalę produkcyjną. Ceramika jest częścią kierunku inżynierii materiałowej, która obejmuje swojm zasięgiem wszystkie materiały inżynierskie, w skład kierunku inżynieri materiałowej wchodzą dziedziny wiedzy: metalurgia (nauka o stali i jej stopach), polimery (twożywa sztuczne), ceramiki, kompozyty.
 
 
~dominik  2014-04-09 16:23:25
jak ktoś nie wie, to się pyta :)
 
 
~haha  2014-03-31 00:15:21
Sam jestes jak lepienie garnków , jak ktoś nie wie to niech sie nie wypowiada. Wiadomo ze pierwsze lata to przedmioty ogolne, matematyka fizyka chemia itd pozniej chemia pod roznymi postaciami , 3 rok to praca inzynierska itd. Garnki to moga lepic na ASP tutaj sie przygotowuje ludzi do pracy INZYNIERSKIEJ do pracy z zaawansowanymi materiałami a nie z gliną.
 
 
~lwow  2014-03-26 13:13:10
czyli co to za kierunek jak nie lepienie garnków?
 
 
~ceramika - II rok  2013-12-01 08:39:43
Cześć odpada, a większość rezygnuje, bo odkrywa, że to nie jest kierunek artystyczny albo ma jeden lub więcej warunków i nie chce tego nadrabiać. 2 rok jest bardzo wymagający, więc można zwyczajnie sobie nie poradzić z normalnym programem i warunkami. Co skutkuje kolejnymi warunkami...
 
 
~;)  2013-10-19 18:04:35
słuchajcie, jak to jest z tym odpadaniem? faktycznie połowa odpada, czy raczej większość z nich rezygnuje?
 
 
~ceramika - I rok  2013-07-25 14:59:01
Wszystko da się nadrobić, ale trzeba przysiąść od początku nad książkami. Zależy ile będziesz imprezować ;))
 
 
~milka  2013-07-24 12:14:34
kurcze ciekawy kierunek zwłaszcza technologie ceramiki przemysłowej, niby mam jeszcze rok czasu ale zastanawiam się nad tym kierunkiem, zwłaszcza przez to, że moja chemia jest na poziomie podstawowym, a raczej brak jakiegokolwiek poziomu ;( jeszcze tutaj się naczytałam ze ludzie sobie nie radzą z chemią i fizyką, czy faktycznie jest tak ciężko i idą tam sami ludzie z mat-chemów itd? wiem, że z przedmiotami ścisłymi dosyć dobrze sobie radzę, ale właśnie chemie trochę olałam, teraz nie wiem czy opłaca się ryzykować i mieć ewentualnie rok w plecy...
 
 
~ceramika - I rok  2013-07-22 18:13:44
mówię o wszystkich studentach I roku WIMiCu z wyjątkiem chemii budowlanej ( nie wiem jak u nich)
 
 
~ceramika - I rok  2013-07-22 18:13:10
chemia i fizyka. Wszystko zależy od prowadzących. Z matmy chyba nikt nie miał warunku...
 
 
~siema  2013-07-20 14:10:08
Oooo to sporo to w takim razie co sprawia największe problemy?
 
 
~ceramika - I rok  2013-07-14 12:01:33
siema, odpada ponad połowa (lub rezygnuje). co do stanowisk pracy to wpisz w google praca branża ceramiczna to zobaczysz po przykładowych ofertach pracy... możliwości jest dużo oprócz tych klasycznych jako technolog w przemyśle ceramicznym. Wszystko zależy od tego jak bardzo jesteś pomysłowy/pomysłowa i czy umiesz poradzić sobie w życiu...
 
 
~siema  2013-07-12 15:33:16
aaa jeszcze jedno, dużo osób odpada?
 
 
~siema  2013-07-12 15:31:59
na czym polegałaby praca po tym kierunku? co można po tym robić? z góry zaznaczam, że nie chodzi mi o to ze bede pracować w przemyśle, tylko czym konkretnie miałbym sie zajmowac, jakie zadania wykonywać?
 
 
~jj  2013-07-12 14:37:35
@anielka w tym roku na 90 miejsc na ceramice 30 chłopaków 60 dziewczyn.
 
 
~anielka  2013-07-12 09:10:22
mam pytanie, jak mniej więcej układa się struktura płciowa na ceramice? słyszałam, że na wydziale przeważają dziewczyny...
 
 
~ceramika - I rok  2013-07-10 17:16:12
k, chemia w grupie M jest taka jak dla całego roku. Tylko w grupie C jest na wyższym poziomie. To tyle z założeń... W praktyce wszystko zależy od prowadzących... Można trafić fajnie, można fatalnie... Jeśli prowadzący matmy w grupy M zostaje bez zmian to odradzam tą grupę. Idą tam osoby z najlepszymi wynikami z matmy, a poźniej mają mniej przerobionego materiału niż wszystkie inne grupy :(( Smutne.
 
 
~k  2013-07-09 15:29:34
a jak jest z chemią w grupie M? da radę ktoś, kto miał podstawę w LO?
 
 
~ceramika - I rok  2013-06-30 20:31:01
ja jeszcze słyszałam teksty, że po tym można nosić cegły w cegielni ^^ Garnki to na ASP ;)) Pokaż swoim rodzicom stronę wydziału (studia magisterskie -> ceramika -> specjalności, tam masz opisy specjalności) i syllabus, a w nim przedmioty. Zmienią zdanie.
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  3
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl