bioinformatyka

opis

Bioinformatyka jest dziedziną interdyscyplinarną gromadzącą w sobie elementy informatyki, biologii molekularnej, genetyki, matematyki, teorii baz danych, biologii strukturalnej, biochemii i genomiki. Bioinformatyka ma na celu rozwiązywanie problemów związanych ze skutkami intensywnego rozwoju nauk przyrodniczych przy użyciu nowoczesnych technik informatycznych.

organizacja

Bionformatykę można studiować jako odrębny kierunek na studiach dwustopniowych inżynierskich i uzupełniających magisterskich, ale także jako specjalizację w ramach studiów biologicznych, informatycznych lub biotechnologicznych.

Przedmioty nauczane podczas studiów na kierunku interdyscyplinarnym bioinformatyka to:

 • analiza matematyczna,
 • chemia ogólna i nieorganiczna,
 • algorytmy i struktury danych,
 • bioróżnorodność,
 • specjalizowane języki programowania,
 • biofizyka dla bioinformatyków,
 • systemy operacyjne,
 • molekularne mechanizmy rewolucji,
 • enzymy i metabolizm,
 • przetwarzanie obrazów,
 • informatyka medyczna,
 • znakowanie i detekcja cząsteczek biologicznych.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Na tym kierunku nie ma specjalności.

profil absolwenta

Absolwenci makrokierunku bioinformatyka będą przygotowani do operowania jednocześnie wiedzą z zakresu biologii i informatyki oraz fizyki, chemii i matematyki. Uzyskają gruntowne wykształcenie w zakresie stosowania różnorodnych metod bioinformatycznych oraz umiejętność stosowania tych metod i narzędzi nauk matematyczno-przyrodniczych w problemach biologicznych. Będą dobrze rozumieć działanie współczesnych systemów komputerowych oraz posiadać wiedzę z zakresu podstaw informatyki, systemów operacyjnych, sieci komputerowych i baz danych umożliwiających aktywny udział w realizacji projektów bioinformatycznych. Absolwenci znajdą zatrudnienie w:

 • instytucjach, zarówno naukowych jak komercyjnych, zajmujących się badaniami biologicznymi, jako specjaliści w zakresie metod bioinformatycznych,
 • instytucjach medycznych wykorzystujących zdobycze genetyk,
 • diagnostyce medycznej,
 • projektowaniu terapii,
 • w firmach agrobiotechnologicznych przy zajęciach związanych z ulepszaniem hodowli roślinnej i zwierzęcej.

 

możliwości rozwoju

Ze względu na interdyscyplinarność kierunku absolwenci studiów inżynierskich i magisterskich mogą kontynuować naukę na studiach uzupełniających magisterskich lub podyplomowych wybierając edukację biologiczną i informatyczną.

ciekawostki

Jesteś zainteresowany bioinformatyką zajrzyj na stronę:


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  2
~Biotechnolog  2012-04-13 11:15:05
Witam, przepraszam, że tak późno odpisuję... Odpisałem wcześniej ale z racji, że umieściłem adres www uczelni up Wrocław mój post nie został opublikowany!!! Jeżeli chodzi o progi punktowe Na Up Wrocław to na biologii i bioinformatyce takich nie było wszystkich po prostu przyjęli. Natomiast na biotechnologii były listy rezerwowych, przyjętych i nieprzyjętych. Ja miałem z Matury z Biologi rozszerzonej ( matura 2011 ) 75%. Już na studiach jest do wyboru 5 języków nowożytnych (lektoraty językowe) to tak na marginesie mam nadzieję, że się nie powtarzam. xD na www UP wroc masz ile było (teoretycznie) kandydatów na 1 (jedno) miejsce. Po Bioinformatyce, która na UP wrocław Jest tylko nauczana w cyklu 3 letnim licencjackim, możesz robić MGR z tym, że ta uczelnia nie oferuje studiów magisterskich z Bioinformatyki... ale za to pozwalają Ci wybrać 1 z 3 innych specjalizacji.
 
 
~Ewa  2012-03-25 19:49:11
Hey, mam takie pytanie, czy możliwe jest coś takiego, że zrobię licencjat na UP we Wrocku a potem przeniosę się np do Poznania na polibudę i zrobię studia 2 stopnia ale zdobędę też mgr?
 
 
~do Biotechnologa  2012-02-24 14:21:06
Mógłbyś podać zaraz wyników jakie miałeś? Bioinformatyka to dla mnie kierunek jako 'druga opcja' ale nigdzie nie mogę znaleźć progów czy punktacji
 
 
~Biotechnolog  2012-02-12 12:16:13
Jestem studentem I roku Biotechnologii na UP we Wrocławiu startowałem na tej uczelni na 3 kierunki: Biologia, Bioinformatyka i Biotechnologia (na wszystkie 3 kierunki dostałem się w I turze) z czego wybrałem ten ostatni bo uznałem za bardzo ciekawy i zgodny z moimi zainteresowaniami ( niestety pomyliłem się:-( na tej biotechnologii nie ma w ogóle biologii a jest sama chemia i to na bardzo wysokim poziomie po pierwszym semestrze odpadła połowa ludzi czyli jest nas+/ - 100 (teraz po I semestrze) . Jeżeli chodzi o język polski i język obcy... no cóż najbardziej liczy się przedmiot do wyboru... W moim przypadku była to rozszerzona Biologia (matura) dostać się jest łatwo na Biologię i Bioinformatykę kiedy ja startowałem w 2011 roku wszystkich przyjęli... Na biotechnologii było już gorzej bo z tego co wiem była jakaś lista rezerwowych 2 tury i lista nieprzyjętych... Jeżeli chodzi o chemię na UP we Wrocławiu na kierunkach: Biologii i Bioinformatyce jest ona dużo prostsza niż na biotechnologii i jak najbardziej do przejścia. Pozdrawiam
 
 
~karoo  2011-11-11 23:27:18
chciałabym iść na ten kierunek na UP do Wrocławia, ale dziwi mnie to, że liczy się matura z j. polskiego! jest to kierunek ścisły, więc nie wiem skąd ten pomysł. ;/
 
 
~anzem  2011-08-05 14:08:39
nie idźcie na ten kierunek na UP we Wrocławiu to kpina a nie studia!
 
 
~Wosek  2011-06-20 16:03:19
Studiuję bioinformatykę na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Idea kierunku sama w sobie jest ciekawa i moim zdaniem bardzo dobra - połączenie biologii i informatyki ma dużą przyszłość. Nie mniej jednak nie jest tak kolorowo jak się spodziewałem. Jest to kierunek ścisły, nauki jest sporo (szczególnie na przedmiotach typu biochemia lub architektura systemów komputerowych) i nie każdemu może podpasować połączenie akurat takich a nie innych dziedzin - trzeba lubić i jedno i drugie. Generalnie uczucie jest takie jakbyśmy studiowali dwa kierunki na raz bo de facto tak właśnie jest. Są tego plusy i minusy jak wszędzie. Jeżeli myślicie nad tym kierunkiem to powinniście być dobrzy z biologii (bo chemii aż tyle nie ma, u mnie fizyki był tylko jeden semestr), matematyki (u mnie pierwsze 3 semestry) no i oczywiście informatyki (i nie mówię tylko o programowaniu, jest cała masa teorii, którą naprawdę ciężko ogarnąć). Generalnie kierunek polecam tylko dla wytrwałych, którzy lubią przedmioty ścisłe. Inni zrezygnują najpóźniej po 2 semestrze.
 
 
~t4rd  2011-04-17 17:29:01
jestem !
 
 
~wojti  2011-03-30 22:03:27
jak z dostaniem sie jest na UAM i na PP? Moze ktos z tamtad powie cos wiecej?
 
 
~brązowooka  2011-02-08 23:44:22
co do rekrutacji;p na up biorą pod uwagę j.p i obcy, a poza tym jeden dodatkowy;p z pośród biologii, chemii, fizyki i matematyki. powiem wam tak jako studentka I rok bioinfy;p z chemii był pogrom;p organiczna i nieorganiczna w jednym semestrze, nic dziwnego, że pół roku nie zaliczyło nawet rozbójnika;p z fizyki mam jutro poprawkę;p 10 osób zaliczyło egzamin w pierwszym terminie... będzie pięknie!
 
 
~aldi  2011-02-06 18:55:53
witam ,proszę o informację ,czy jeżeli mam zaległości z biologi ,chemii czy będę miała co robić na tym kierunku.
 
 
~karo  2011-01-30 20:01:11
tak jak pytała Agata - jak z maturą? co się liczy, jak się liczy?
 
 
~ona:P  2010-12-31 17:07:34
a mi się podoba:) i również go studiuje:P zależy od człowieka;p jednemu jedno przypadnie do gustu innemu coś innego:P
 
 
~a dlaczego  2010-12-25 18:58:16
a dlaczego odradzasz , jakieś konkrety może ?
 
 
~margareta  2010-12-10 16:51:18
Jako studentka bioinformatyki na UP we Wrocławiu zdecydowanie odradzam ten kierunek...
 
 
~Sylwia  2010-09-16 23:22:07
zależy dokąd chcesz iść:P
 
 
~Agata  2010-09-12 13:31:02
Ile trzeba było mieć z matury żeby się dostać??..i z czego??
 
 
~Sylwia  2010-07-09 10:25:04
hmm... jestem na wstępnej liście przyjętych:) zobaczymy jak tam będzie jeśli sie dostane:P :)
 
 
~marta  2010-07-02 22:46:35
otwieraja ten kierunek na UP wr wroc, ciekawe jaki bedzie...
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  2
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl