bezpieczeństwo i higiena pracy

opis

Skrót BHP, oznacza bezpieczeństwo higieny pracy. Jest to identyfikacja, analiza i ocena zagrożeń czynnikami szkodliwymi dla zdrowia, uciążliwymi i niebezpiecznymi oraz ocena ryzyka związanego z tymi zagrożeniami.

Człowiek w środowisku pracy może być narażony na oddziaływanie czynników zagrażających jego zdrowiu i życiu. Z punktu widzenia ich oddziaływania na organizm człowieka czynniki ten dzielimy na dwie podstawowe grupy: czynniki niebezpieczne oraz czynniki szkodliwe i uciążliwe. W zależności od stężenia lub natężenia czynniki uciążliwe mogą stać się szkodliwymi, zagrażającymi zdrowiu lub niebezpiecznymi zagrażającym życiu. Jeżeli chodzi o podział czynników niebezpiecznych rozróżniamy wszystkie szkodliwe i uciążliwe. Wszystkie czynniki niebezpieczne, czyli urazowe to czynniki, których oddziaływanie prowadzić może do urazu, czyli na przykład wypadku przy pracy, to znaczy: wszystkie elementy ruchome, elementy ostre i wystające, przemieszczanie się ludzi, porażenia prądem elektrycznym, wszelkie poparzenia oraz pożar, lub wybuch.

Bezpieczeństwo i higienę pracy można zdefiniować jako stan warunków pracy i jej organizacji oraz zachowań pracowników zapewniający wymagany poziom ochrony zdrowia i życia przed zagrożeniami występującymi w środowisku pracy.

Studia inżynierskie przygotowują do pracy w służbach BHP. Absolwenci tego kierunku:

 • posiadają wiedzę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, organizacji stanowisk pracy z uwzględnieniem zasad ergonomii i bezpieczeństwa,
 • posiadają wiedzę z zakresu prawnych aspektów bezpieczeństwa pracy w Polsce i Unii Europejskiej,
 • potrafią rozwiązywać problemy organizacyjne i prawne w szeroko pojętej dziedzinie ochrony pracy,
 • potrafią budować odpowiednią kulturę organizacyjną firmy, przyczyniając się w tym samym do zwiększenia bezpieczeństwa pracy, jak też bezpieczeństwa publicznego i społecznego,
 • posiadają umiejętności do organizowania warunków pracy gwarantujących bezpieczeństwo, rozpoznawania zagrożeń i przeciwdziałania im,
 • posiadają zdolność kierowania zespołami w sytuacjach zagrożenia oraz wdrażania systemów bezpieczeństwa pracy.
organizacja

Bezpieczeństwo i higiena pracy to kierunek, który mozna można studiować w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym) w systemie studiów I stopnia (3,5 letnie inżynierskie) i II stopnia (1,5 roczne uzupełniające magisterskie).

Przedmioty nauczania realizowane na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy (grupa przedmiotów specjalistycznych):

 • podstawy fizjologii człowieka,
 • psychologia pracy,
 • zagrożenia fizyczne,
 • zagrożenia chemiczne,
 • zarządzanie innowacjami
 • komunikacja i techniki negocjacji,
 • hałas i drgania mechaniczne
 • monitoring środowiska,
 • zagrożenia cywilizacyjne,
 • energia elektryczna,
 • zagrożenia pożarowe i wybuchowe,
 • zarządzanie kryzysem,
 • promocja zdrowia,
 • kwalifikowana pierwsza pomoc,
 • zdrowie środowiskowe.
specjalności

Przykładowe specjalności kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy:

 • inżynieria bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • bezpieczeństwo i higiena pracy w rolnictwie i leśnictwie.
profil absolwenta

Na inżynierów w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy istnieje stałe zapotrzebowanie na rynku pracy. Jest ono większe po wejściu Polski do Unii Europejskiej, bowiem wdrażanie przepisów, norm i standardów europejskich wymaga od osób zatrudnionych na stanowiskach służb BHP określonych, wysokich kwalifikacji technicznych.

Pracowników służby bhp zatrudnia się na stanowiskach: inspektorów, starszych inspektorów, specjalistów, starszych specjalistów oraz głównych specjalistów ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.

Inżynier bezpieczeństwa i higieny pracy z wykształceniem wyższym jest zwykle kierownikiem Działu BHP w zakładzie pracy, w związku z czym kieruje pracą inspektorów i specjalistów ds. bhp, a jednocześnie koordynuje i nadzoruje, z upoważnienia pracodawcy, całokształt poczynań związanych ze stanem bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie. Absolwenci specjalności są zatrudniani ponadto w charakterze wykładowców przedmiotów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii pracy na kursach, szkoleniach oraz, po uzyskaniu uprawnień pedagogicznych, w szkołach.

Absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych, urzędach, w tym urzędach administracji publicznej na takich stanowiskach, jak: menedżerowie służby bhp, inspektorzy i specjaliści, stanowiska kierownicze wyższego i średniego szczebla zarządzania bezpieczeństwem, szkoleniowcy.

możliwości rozwoju

Zawód inżyniera BHP, a ściślej biorąc stanowisko Głównego Specjalisty ds. BHP jest ukoronowaniem kariery zawodowej pracownika służby bhp w zakładzie pracy. Awans, głównie finansowy, stwarza możliwość podjęcia własnej działalności poprzez uwtorzenie firmy zajmującej się doradztwem w sprawach bezpieczeństwa pracy, szkoleniami bhp.

ciekawostki

Interesujesz się kierunkiem zajrzyj na stronę


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  2
~martyna  2013-07-11 22:11:46
kierunek można studiować również na Wyższej Inżynierskiej Szkole Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy wisbiop.pl :) ja dodatkowo zdawałam WOS i geografię :) pozdrawiam!
 
 
~Do maturzystki93  2012-05-21 15:53:41
Bierz matematykę, praca gwarantowana, jako analityk chociażby albo inny specjalista od optymalizacji, olej ekonomię bo po 3 latach bedziesz miała mniejszą wiedzę niż matematyk po roku, masa teorii, masa bełkotu i prawie zero praktycznej wiedzy czy rozwoju. No chyba ze kreci cie 5 lat za biurkiem wpisywać dane w EXCELA:P Szczerze? Pomyśl nad inzynierią, nie jest trudno jesli pracujesz w miare regularnie, a przyszłosc jest obiecująca (zwłaszcza po materiałowej).
 
 
~urraped  2012-05-07 22:03:58
czy faktycznie po takim kierunku można znaleźć prace ? przebieg studiów nie wydaje sie być zbytnio ciekawy, ale zawód inspektora owszem. jeszcze jedno pytanie, czy to jest dobrze płatna praca ?
 
 
~maturzystka93  2012-03-24 07:54:23
Na jaki kierunek doradzacie mi pójść? Co o nich myślicie? Po którym znajdę dobrą pracę, i na których studiach można przetrwać pięć lat? Waham się między: - geografia - ekonomia - bioinżynieria produkcji żywności - geodezja i kartografia - technika rolnicza i leśna - bezpieczeństwo i higiena pracy - inżynieria środowiska - ochrona środowiska - matematyka - budownictwo - administracja PS. wiem dużo tego ale bardzo proszę o pomoc. Napiszcie chociaż, które na pewno odrzucić.
 
 
~dona  2012-03-14 16:40:59
Witam. Czy po tym kierunku mozna pracować w senepidzie?
 
 
~Przem34  2011-07-17 16:48:53
Studia na kierunku lub o specjalności bhp warto wybrać, jeżeli pracuje się w zakładzie w którym jest służba bhp lub mamy szanse na zdobycie praktyki w tym kierunku. W przeciwnym razie samo ukończenie studiów bez jakiegokolwiek doświadczenia daje małe szanse na zatrudnienie. Jeśli macie jakieś pytania zapraszam pod adres: przemtechnolog@wp.pl
 
 
~tyśka  2011-06-15 23:24:55
czy ktoś może mi udzielić informacji czy fizyka i chemia na tym kierunku jest bardzo trudna ?? bardzo proszę
 
 
~Franek  2011-05-06 13:32:22
Cześć, co myślicie o studiach podyplomowych z bhp na politechnice wrocławskiej?
 
 
~bhpowiec  2011-05-06 13:20:03
BHP można studiować także we WSZOP w Katowicach i to i dziennie i zaocznie na wszystkich poziomach studiów - inżynierskich, II stopnia i podyplomowych.
 
 
~aga  2011-04-30 15:11:35
na up w lublinie od tego roku będzie otwarty ten kierunek:)trzeba zdawać biologię lub chemię o ile się nie mylę
 
 
~Młody  2011-03-16 20:28:32
Ja wiem tyle, że możesz przejść jakikolwiek kierunek, np. matematyka, logistyka, itd. a na studia podyplomowe z bhp możesz się zapisać bez problemu. Nie ma znaczenia jaki kierunek kończyłeś...
 
 
~ksywka12  2011-03-16 17:48:56
Ten kierunek jest na AGH na wydziale górnictwa i geoinżynierii jako studia podyplomowe roczne (2sem). Kiedyś będac na praktyce dyplomowej w pewnym zakładzie w dziale BHP rozmawiałem z pewnym panem. Pochwalił mi się iż skończył BHP na AGH podyplomowo i pracuje w dziale BHP pomimo iż przed podyplomowymi miał studia humanistyczne! Może znajomości? Jak nie to chyba warto
 
 
~Młody  2011-03-16 15:53:07
Witam. Orientuje się ktoś może czy jest możliwość studiowania tego w Bydgoszczy??
 
 
~hrjngf  2011-03-11 23:41:49
politechnika we wrocławiu, łodż
 
 
~ewel  2011-03-07 17:59:30
gdzie mozna studiować ten kierunek stacjonarnie? Ja słyszalam tylko o podyplomowych studiach tego kierunku.
 
 
~sandi  2011-02-13 15:05:23
po co męczyć się kilka lat na takich studiach, skoro można zrobić po innych studiach roczną podyplomówkę z BHP i ma się to samo? :)
 
 
~David  2011-02-02 13:23:50
Czy ten kierunek można studiować we Wrocławiu ?? jeśli tak to gdzie ?? bo mam lepsze połączenie do Wrocławia niż do Katowic. Pozdrawiam i z góry dzieki za info
 
 
~qq  2010-12-22 01:25:00
Bardzo proszę i myślę że nie tylko ja, o jakieś informacje o przebiegu samych studiów, oraz o rzekomych wynagrodzeniach.
 
 
~basia  2010-12-13 15:37:05
bardzo proszę o informację związane z przedmiotami które trzeba zdawać na maturze aby się dostać na ten kierunek
 
 
~~~Ja  2010-10-11 12:19:44
Wszystko ładnie, pięknie tylko nikt się nie pokusił aby załączyć adresy szkół
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  2
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl