ochrona dóbr kultury

opis

Ochrona dóbr kultury to kierunek dla osób, które chcą zdobyć wiedzę w zakresie szeroko pojętych sztuk pięknych, zabytkoznawstwa, konserwatorstwa i muzealnictwa. Studia na tym kierunku gwarantują wykształcenie techniczne w oparciu o ministerialny program budownictwa ogólnego z ukierunkowaniem technologicznym na remonty i konserwacje zabytkowych obiektów kubaturowych.
Program studiów ma charakter wielodyscyplinarny i pozwala studentom zapoznać się z historią sztuki, zasadami sporządzania dokumentacji zabytków, problemami ochrony dóbr kultury i wystawiennictwem oraz podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi zarządzania i gospodarowania instytucjami muzealnymi lub galeriami artystycznymi. Studia kształcą umiejętność analizy zarówno substancji zabytków sztuki i kultury, jak i ich struktury technicznej, a także znajomość procesu ich ochrony i ekspozycji.
Zajęcia oprócz tradycyjnej formy wykładów, czy ćwiczeń przybierają kształt praktycznych zajęć odbywających się w pracowniach konserwatorskich, obiektach zabytkowych, ciemni fotograficznej oraz salach informatycznych.

organizacja

Ochronę dóbr kultury można studiować na uczelniach publicznych i prywatnych w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I stopnia (licencjat), II stopnia (magisterium).

Pokrewne kierunki
Konserwacja i restauracja dzieł sztuki

Przykładowe przedmioty nauczania

 • Historia sztuki powszechnej i polskiej
 • Filozofia
 • Ikonografia sztuki
 • Historia zabytkoznawstwa dzieł sztuki
 • Prawna ochrona zabytków
 • Rysunek odręczny
 • Fotografia

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Oto przykładowe specjalności, jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • konserwatorstwo,
 • muzealnictwo,
 • turystyka kulturowa w zakresie promocji, pamiątkarstwa i oprawy plastycznej,
 • projektowanie plastyczne,
 • fotografia dokumentacyjna i konserwatorska zabytków, fotografia reklamowa i prezentacyjna,
 • historia i zabytkoznawstwo dzieł sztuki.
profil absolwenta

Po ukończeniu kierunku Ochrona dóbr kultury absolwenci mogą pracować w:

 • urzędach konserwatorskich,
 • referatach samorządów terytorialnych odpowiedzialnych za kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego,
 • muzeach i prywatnych galeriach,
 • pracowniach architektonicznych zajmujących się rewaloryzacją obiektów zabytkowych,
 • redakcjach prasy, radia i telewizji przygotowujących programy z dziedziny ochrony dóbr kultury i zajmujących się krytyką artystyczną,
 • urzędach celnych,
 • instytucjach rozwoju przestrzennego miast,
 • zakładach i warsztatach rzemieślniczych o profilu konserwatorskim
 • służbach konserwatorskich
 • instytucjach kultury,pracowniach, przedsiębiorstwach i fundacjach działających na rzecz zachowania materialnego dziedzictwa kulturowego.
ciekawostki


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
~toja  2015-12-19 00:30:15
Kierunek tylko dla pasjonatów sztuki, zwłaszcza architektury, bo na to jest głównie kładziony nacisk. Studia są wbrew pozorom ciężkie i wymagają znajomości historii, dużo się tu czyta, trzeba mieć dar obserwacji i szybkość kojarzenia i zapamiętywania faktów/obrazów. Osobiście przejechałam się na tym kierunku, mnóstwo pierdół, które trzeba tylko wklepać do głowy, bo tak sobie zażyczył wykładowca.
 
 
~Pisarka  2012-10-29 15:42:56
To co w końcu opłaca się studiować? Oczywiście mam nadzieje, że znajdzie inny niż i nawet nie wiem co wpisać bo każdy można skrytykować. A jak się będzie miało szczęście to i po psychologii znajdzie się zarobkującą pracę razem ze spełnianiem marzeń.
 
 
~koko  2012-01-03 13:20:04
kierunek przyszlosciowy-wkrotce Polska stanie sie jednym wielkim skansenem Europy:)
 
 
~Jacko  2011-12-29 23:52:04
Kasa fiskalna i minimalna krajowa
 
 
~~~kudłaty  2011-09-08 14:35:07
Chciałbym się dowiedziec jakie przedmoioty trzeba zdawać na maturze by się dostać a i czy umiejętności plastyczna są bardzo ważne czy jednak nie
 
 
~fagas  2011-03-02 15:40:12
eheh tak kung fu to podstawa w tym zawodzie, ale pozatym warto nosic kamizelke bo nigdy nie wiadomo kiedy przyjdzie ci obronic pomnik wlasnym cialem przed kulą snajpera
 
 
~Ochroniarz  2010-12-23 18:59:01
Czy po tym chroni się pomniki ? Czy trzeba skończyć kurs kung -fu aby zajmować się ochroną ?
 
 
~qwerty  2010-08-14 13:44:29
zacznijmy od tego po jakim kierunku masz pewność ,że dostaniesz "przyzwoitą" pracę?jak już studiować w Polsce ,to coś ciekawego.słyszałem ,że w krajach zachodnich ten kierunek jest doceniany-no właśnie,na zachodzie...i dziwią się że młodzi Polacy nie chcą tutaj być.paranoja
 
 
~Lizii21  2010-07-25 21:04:02
Może mi ktoś powiedzieć jak wyglądają zajęcia praktyczne na tym kierunku? Dużo jest rysunku czy malarstwa?? Czy jeżeli posiadam zaledwie podstawowe umiejętności w tym zakresie to nauczę się czegoś więcej? Czy w ogóle sobie poradzę?:) Będę wdzięczna jeśli ktoś mi odpowie;)
 
 
~Lizii21  2010-07-12 21:16:50
jak kierunek może być szkodliwy??
 
 
~ddd  2010-07-10 00:58:09
nie warto ... ciulstwo straszne jeżeli chodzi o możliwości na rynku pracy . kierunek szkodliwy
 
 
~lawendka  2010-06-01 21:26:24
czy warto to studiowac?? mam problem z wyborem studiów .. ten kierunek nie jest b.popularny ..ale czy warto???
 
 
~eses  2010-04-17 13:00:53
jakie trzeba przedmioty zdawac na maturze aby dostac sie na ten kierunek? i czy umiejetnosci plastyczne sa bardzo wazne na nim??
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl