realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia

opis

Kierunek realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia to nauka praktycznych zagadnień związanych z pracą m.in. operatora, reżysera, montażysty, scenarzysty, scenografa i kierownika produkcji, a także realizacji prac fotograficznych z zakresu reklamy, reportażu, fotografii kreacyjnej, klasycznej i cyfrowej, oraz integracji w obraz. 

Nauka odbywa się przy użyciu najnowszego sprzętu multimedialnego i audiowizualnego oraz programów komputerowych. Oprócz klasycznie prowadzonych zajęć maja miejsce warsztaty zlokalizowane m.in. w atelier fotograficznym, ciemni oraz studiu filmowym i telewizyjnym.

Studia na tym kierunku często bywają okazją do spotkań ze znanymi twórcami kina i wybitnymi fotografikami oraz do udziału w festiwalach filmowych i fotograficznych. Często organizowane są plenery fotograficzno-filmowe, udział w festiwalach filmowych i fotograficznych.

Kierunek skierowany jest do osób zainteresowanych realizacją obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografią, którzy chcą zdobyć praktyczny warsztat. Studia łączą w sobie wiedzę ogólnohumanistyczną ze zdobywaniem doświadczenia artystycznego i nauką kreatywnego myślenia. Predyspozycje przydatne do podjęcia studiów na tym kierunku to uzdolnienia fotograficzne, wyobraźnia, umiejętność rysowania, kreatywność, ale i zdyscyplinowanie oraz umiejętność koncentracji.

Studia przygotowują do samodzielnej realizacji obrazu w różnych gatunkach filmowych i telewizyjnych oraz w systemach światłoczułych i elektronicznych; realizowania zdjęć, światła i wizji w programach i spektaklach telewizyjnych; realizowania światła w spektaklach teatralnych; realizowania filmów animowanych i edukacyjnych, spotów reklamowych, teledysków muzycznych, fotografii i form intermedialnych oraz kierowania zespołem obsługi technicznej planu filmowego i telewizyjnego.

organizacja

Realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię  można studiować na uczelniach publicznych i prywatnych w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I stopnia (licencjat), II stopnia (magisterium) oraz jednolitych studiach magisterskich.

Pokrewne kierunki: organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej, montaż filmowy, realizacja telewizyjna,  fotografia, sztuka operatorska

Przykładowe przedmioty nauczania:

Przedmioty podstawowe:

 • historia i teoria filmu
 • historia sztuki
 • literatura i dramat
 • filozofia z estetyką
 • organizacja produkcji telewizyjno-filmowej i prawo autorskie

Przedmioty kierunkowe:

 • sztuka operatorska
 • realizacja obrazu telewizyjnego
 • film animowany i zdjęcia specjalne
 • fotografika
 • współpraca operatora z reżyserem
 • technika i technologa filmowa i telewizyjna
 • dźwięk i muzyka w filmie i telewizji
 • plastyka i scenografa w filmie i telewizji

Źródło:

http://www.bip.nauka.gov.pl/_gAllery/24/06/2406/89_realizacja_obrazu_filmowego__telewizyjnego_i_fotografia.pdf

specjalności

Przykładowe specjalności jakie mogą wybrać studenci na tym kierunku:

 • realizacja obrazu filmowego i telewizyjnego
 • fotografia
profil absolwenta

Po ukończeniu kierunku realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia absolwenci mogą pracować w:

 • instytucjach związanych z filmem, telewizją i fotografią,
 • przemyśle filmowym i telewizyjnym,
 • jednostkach badających rozwój i upowszechniających wiedzę z zakresu filmu, fotografii i telewizji,
 • szkolnictwie - po ukończeniu specjalności nauczycielskiej;
ciekawostki

http://www.sfx.com.pl/index.html - informacje o realizacji filmów na różnych etapach a przede wszystkim o efektach specjalnych. Zarówno tych wielko-hollywoodzkich jak i takich bardziej amatorskich.

http://www.cinematographer.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=8 – portal operatorów filmowych i telewizyjnych

http://www.sfp.org.pl/ - stowarzyszenie filmowców polskich


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
~qwerxxxy  2012-10-24 17:23:08
Szczerze mówiąc nie jest to kierunek, który można traktować jako formę hobby, bo się tam szczerze mówiąc po prostu zapier....... . :))) Jest to kierunek operatorski więc głownie kieruje się filmem, pracą z kamerą, animacja, dźwięk etc czyli studia dają ogroooomne możliwości, tylko bardzo ciężko jest się dostać. Trzeba włożyć wiele wysiłku w to żeby jak najlepiej zaprezentować się na rozmowie bo nie jest to jedynie sprawdzian z wiedzy o filmie ale rozmowa na podstawie której komisja ocenia twój charakter, głównie chodzi o komunikatywność, czy się nadajesz na tego typu studia bo w tej branży trzeba naprawde sporo determinacji i silnego charakteru żeby nie dać sie wygryźć. A żeby sie dostać trzeba po prostu znać historie filmu, robić zdjecia, interesować sie tym i być twórczą, otwarta osoba :)
 
 
~  2012-09-06 07:32:14
a co dokladnie trzeba zrobi by sie dosta na ten ciekawy kierunek?
 
 
~Sonne  2011-12-01 22:46:58
Jak można pracować po tym w szkolnictwie? Jako nauczyciel czego? Czy mogę po tym udzielać się jako reżyser, czy muszę iść na inne studia gdy chce nim być?
 
 
~Sami  2011-04-02 11:57:39
Maturę, to trzeba mieć zdaną i tyle. Reszta to przedstawienie swoich prac, zadań fotograficznych które zleci przy rekrutacji uczelnia i rozmowa kwalifikacyjna. I jest się naprawdę ciężko dostać, bo są bodaj dwie państwowe uczelnie mające te kierunki w swojej ofercie (jest też kilka prywatnych, ale to już kosztuje sporo). Nie ma czego szukać tam ktoś, kto robi kilka zdjęć rocznie z wakacji, wstydu sobie narobi i tyle. A co do pracy... No, zależy, bywa ciężko, ale jak ktoś jest dobry i ma trochę szczęścia to się może wybić. A zdjęć ślubnych nie uważam za jakieś odpadki. Mam kilku znajomych którzy pracują w branży, lubią to robić, robią dobre zdjęcia i są zapraszani np. na sesje ślubne do Hiszpanii (ostatnim hitem była Alhambra).
 
 
~stranger.  2011-03-24 06:58:47
wiecie moze co trzeba zdawac na maturze by dostac sie na te studia?
 
 
~domiś.  2011-01-28 17:41:38
ja się od dawna interesuję fotografią, i to jest moje hobby. nie mam pojęcia na jaki iść kierunek, bo to dla mnie trudny wybór. nie chce filmów ani nic. zdjęcia to to co kocham, uwielbiam fotografować wszystkich i wszystko ! a z tego nie dowiedziałam się zbyt wiele : ) pozdrawiam :D
 
 
~@ala  2010-09-27 21:53:33
Własnie wybieram się na ten kierunek. Matura? Ważne żeby była zdana - na wyniki nie patrzą. Rekrutacja polega na zaprezentowaniu własnych prac, swojej twórczosci i ogólnej wiedzy - rozmowie
 
 
~ala  2010-09-14 08:32:40
Może wiecie jaki przedmiot trzeba zdać na maturze żeby się tam dostać?
 
 
~Anula  2010-05-23 23:08:36
Ja bym chciała wiedzieć w jakich miastach można to studiować...
 
 
~Robert  2010-05-05 18:33:44
Na fotografie się idze po to aby kształcić swoje zdolności artystyczne, wyrobić sobie nazwisko a może dopiero potem zacząć zarabiać.
 
 
~Kaśś  2010-02-20 17:02:29
Sama byłabym tym zainteresowana ale szczerze powiedziawszy niewielu rzeczy sie z tego dowiedziałam.Podobnie jak Klaudia nie chciałabym pstrykać zdjęc do legitymacji.
 
 
~Klaudia  2010-02-03 18:50:00
mam pytanie i nadzieje że otrzymam odpowiedź jak wybiorę fotografie to co będę mogła po tym robić? i nie chodzi mi o to że będę siedzieć w jakieś pipidówce i robić zdjęcia ślubne , legitymacyjne itd. widzę że mało osób interesuje się tym kierunkiem. moim zdaniem można na to iść jako hobby i nie ma z tego większej kasy- nie pomyślcie że jestem materialistką ale ja nie chce mieć tylko papierka sorry że pisze trochę chaotycznie jeśli ktoś jest na tym kierunku lub ma znajomych to proszę o info. albo na tej stronie albo na moja pocztę klaudiusia_155@wp.pl
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  1
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl