biofizyka

opis

Biofizyka - nauka z pogranicza biologii i fizyki obejmująca ogół procesów lub zjawisk fizycznych związanych z funkcjonowaniem organizmów żywych np. zjawisk zmiany energii świetlnej w inne formy energii, zjawisk elektrycznych, mechaniki ruchów, transportu przez błony biologiczne itp. (źródło: Wikipedia).

Studia na kierunku biofizyka mają charakter interdyscyplinarny. Umożliwiają zarówno solidne opanowanie podstaw biologii molekularnej, jak i poznanie metod stosowanych przez współczesną fizykę eksperymentalną i teoretyczną, do badania struktury biocząsteczek oraz procesów zachodzących na poziomie molekularnym.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Najważniejszą cechą osobowości niezbędną w zawodzie biofizyka jest ciekawość. Inne, prawietak samo ważne, to: dokładność, cierpliwość i wytrwałość oraz samodzielność połączona z umiejętnością współdziałania.
 • Dokładność, podobnie jak ciekawość, wymagane są we wszelkich naukach przyrodniczych , w biofizyce jednak chodzi nie tylko o dokładność pomiarów i obserwacji, ale przede wszystkim o zamiłowanie i potrzebę ścisłości w metodzie badawczej oraz w aparacie pojęciowym.
 • Spośród sprawności i zdolności ważnych w zawodzie biofizyka najważniejsze wydają się wyobraźnia i myślenie twórcze oraz rozumowanie logiczne. Bardzo przydatne są też zdolność koncentracji uwagi, dobra pamięć oraz uzdolnienia techniczne i rachunkowe.
 • Jest w tym zawodzie niemal codzienną koniecznością śledzenie publikacji z dziedzin, których nie studiowało się na uczelni. Zainteresowania techniczne są istotne dla biofizyków zajmujących się pomiarami fizycznymi i chemicznymi.
 • Biofizyk przygotowując preparaty do pomiarów bywa że jest  narażony na kontakt z mikroorganizmami i chemikaliami potencjalnie niebezpiecznymi dla zdrowia, szczególnie w laboratoriach zajmujących się genetyką molekularną oraz z izotopami radioaktywnymi. W laboratoriach pomiarowych bywa narażony na promieniowanie rentgenowskie, neutronowe i gamma oraz na silne pola elektromagnetyczne.
organizacja

Biofizykę można studiować na uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat) stopnia.

W programie studiów położono duży nacisk na rozwój praktycznych umiejętności, takich jak biegłość w posługiwaniu się komputerem i językami programowania czy obsługa podstawowych pakietów programowych wykorzystywanych przez biofizykę molekularną.

Wybrane przedmioty realizowane na tym kierunku studiów:

 • biochemia,
 • podstawy fizyki,
 • elektromagnetyzm i optyka,
 • ewolucjonizm,
 • fizjologia zwierząt,
 • ekologia,
 • fotobiofizyka,
 • anatomia,
 • mechanika,
 • analiza matematyczna.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Specjalności realizowane kierunku biofizyka:

 • biofizyka molekularna -  absolwenci tej specjalnosci  posiadają umiejętności stosowania metod fizycznych, chemicznych i biologicznych w laboratoriach badawczych (rozwiązywanie podstawowych problemów dotyczących funkcjonowania biomolekuł, projektowania biomolekuł o potencjalnych zastosowaniach biotechno­lo­gicz­nych i medycznych) oraz w laboratoriach analitycznych i diagnostycznych.
 • optyka okularowa - program studiów obejmuje przedmioty ogólne, medyczne oraz zawodowe. Celem specjalności jest wykształcenie optyków okularowych i optometrystów na poziomie akademickim.
 • fizyka medyczna- specjalność  ma na celu wykształcenie absolwenta biegłego w nowoczesnych technikach pomiarowych. Pozwalają też nawiązać merytoryczną współpracę z lekarzem. Rynek pracy dla fizyków medycznych obejmuje takie obszary jak techniczne wsparcie diagnostyki medycznej, medycyna nuklearna, kliniki specjalistyczne oraz produkcja i dystrybucja wysoko-specjalistycznego sprzętu medycznego.
 • biochemia,
 • biotechnologia roślin,
 • optometria,
 • bioelektronika,
 • biofizyka nano-bio-medyczna.
profil absolwenta

Aby poznać możliwą ścieżkę kariery absolwenta trzeba wiedzieć na czym polega praca biofizyka.

Jego głównym zadaniem jest prowadzenie lub uczestniczenie w badaniach naukowych. Obiektem badań biofizyka są cząsteczki: od kilkuatomowych do, liczących wiele milionów atomów, biopolimerów jak DNA i białka. Są nimi też mikroorganizmy, czyli wirusy, bakterie i niższe grzyby oraz tkanki i ich systemy, szczególnie te, które są związane z tworzeniem , przekazywaniem, magazynowaniem i przetwarzaniem sygnałów w organizmie (receptory i układ nerwowy).

Do głównych funkcji społecznych zawodu biofizyka należy tworzenie nowych i rozwijanie istniejących metod badania struktury i dynamiki układów biologicznych i wynikające z tych funkcji badania stosowane w dziedzinach, takich jak biotechnologia i biocybernetyka, ukierunkowane na podnoszenie jakości życia człowieka. Chodzi tu przede wszystkim o nowe metody diagnostyki, terapii profilaktyki i protetyki biologicznej w medycynie (np. tomografia), techniki doskonalenia genetycznego roślin i zwierząt dla potrzeb żywnościowych oraz ochronę życia przed ekstremalnymi warunkami zewnętrznymi promieniowania, temperatury lub ciśnienia.

Aktywność naukowa biofizyka może mieć charakter teoretyczny lub doświadczalny. Teoretycy, zwani też bioinformatykami, tworzą nowe modele procesów i struktur biologicznych, oraz teorie uogólniające poprzednie modele i uwzględniające nowe dane.

Reasumując - gdzie absolwent biofizyki może szukać pracy?

 • w wyspecjalizowanych placówkach badawczych i wdrożeniowych,
 • w firmach produkujących sprzęt i aparaturę "nowych technologii",
 • laboratoriach przemysłowych,
 • w firmach opracowujących i rozwijających oprogramowanie użytkowe.
możliwości rozwoju

Formalny awans w zawodzie biofizyka związany jest z uzyskiwaniem kolejnych stopni naukowych doktora, doktora habilitowanego oraz tytułu profesora. Uprawnione do ich nadawania są Rady Wydziałów uczelni oraz Rady Naukowe paru instytutów PAN.

Osiąganie tych stopni związane jest z przygotowaniem pracy doktorskiej lub habilitacyjnej i jej publiczną obroną. Materiał do tych prac uzyskuje się uczestnicząc w pracach badawczych na stanowiskach asystenta lub adiunkta lub też będąc uczestnikiem studiów doktorskich.

ciekawostki

Zawody najbardziej zbliżone do biofizyka to:

 • biolog molekularny
 • bioinformatyk
 • biocybernetyk
 • biofizykochemik
 • biotechnolog
 • biochemik

Dla osób zainteresowanych biofizyką polecamy stronę:


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  3
~Karol  2010-05-12 09:59:34
Ile może zarobić mgr biofizyki?
 
 
~Ania  2010-04-21 18:43:45
Orientuje się ktoś jaki był próg w ubiegłym roku na biofizykę (UJ)?
 
 
~abc  2010-03-15 14:45:36
Pytanie do studentów? Łatwiej na takim kierunku jest "mat-fizom" czy "biol-chemom"? Z góry dziękuję za odpowiedź. ;]
 
 
~paulina  2010-02-20 23:25:21
jestem na IV roku biofizyki na UJ (WBBIB) i jestem zachwycona. jeśli ktoś ma pytania odpowiem mailowo ksb.nobel(at)gmail.com
 
 
~kitta  2010-01-31 15:01:48
też chce wiedzieć... prawda jest taka że jak sie gdzies dobrze zaczepisz to zarobki moga być naprawdę niezłe :)
 
 
~Młody  2010-01-09 11:39:02
Mam bardzo konkretne pytanie. Ile zarabiaja osoby pracujące w tym zawodzie ?? (czy jest to dobrze płatna praca) I czy łatwo znaleźc prace w zawodzie ?
 
 
~kitta  2009-10-03 12:43:15
w krakowie na uj mozesz sobie ułożyć sama plan... więc teorytycznie mozesz ciągnąc dwa kierunki naraz... ale nie polecam :D
 
 
~magda  2009-09-23 14:57:44
a nie wiecie przypadkiem, gdzie mozna biofizyke studiowac? wiem, ze w krakowie, warszawie i poznaniu, ale na tym koniec? i czy dałoby radę studiować to jako drugi kierunek, czy lepiej robic zaocznie?
 
 
~ss  2009-09-08 23:58:58
wszyscy maja dylematy, a nikt nie pisze z jakiej jest uczelni, wiec ciezko poradzic :P
 
 
~kitta  2009-08-27 21:48:27
cześć. ja dostałam się na biotech i biofizyke molekularną. wybrałam to drugie, bo biotechnologów jest już za dużo.. tak mi się wydaje.
 
 
~JellyFish  2009-08-10 18:02:33
Jestem właśnie po pierwszym roku biofizyki ;) nie jest łatwo , ale bardzo bardzo ciekawie ... także zachęcam i polecam
 
 
~Ola  2009-07-23 14:57:18
ja tez od pazdziernika zaczynam ten kierunek spodobał mi sie po jest połaczeniem tych przedmiotów które lubie-fizyki, biologii i chemii.
 
 
~LILI89  2009-07-18 11:56:06
ja dostalam sie na biofizykę molekularną i prawde mówiąć zastanawiam sie jak sobie poradzę... no ale zaczynam od pazdziernika:) wiec podpisuję sie pod prośbą poprzedniczki:)
 
 
~Aga  2009-07-17 12:30:36
Ale tu pusto.. Może ktoś studiuje ten kierunek lub go skończył i chciałby się wypowiedzcieć ;> Mam dylemat co wybrać: biotechnologię czy biofizykę molekularną
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  3
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl