biofizyka

opis

Biofizyka - nauka z pogranicza biologii i fizyki obejmująca ogół procesów lub zjawisk fizycznych związanych z funkcjonowaniem organizmów żywych np. zjawisk zmiany energii świetlnej w inne formy energii, zjawisk elektrycznych, mechaniki ruchów, transportu przez błony biologiczne itp. (źródło: Wikipedia).

Studia na kierunku biofizyka mają charakter interdyscyplinarny. Umożliwiają zarówno solidne opanowanie podstaw biologii molekularnej, jak i poznanie metod stosowanych przez współczesną fizykę eksperymentalną i teoretyczną, do badania struktury biocząsteczek oraz procesów zachodzących na poziomie molekularnym.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 • Najważniejszą cechą osobowości niezbędną w zawodzie biofizyka jest ciekawość. Inne, prawietak samo ważne, to: dokładność, cierpliwość i wytrwałość oraz samodzielność połączona z umiejętnością współdziałania.
 • Dokładność, podobnie jak ciekawość, wymagane są we wszelkich naukach przyrodniczych , w biofizyce jednak chodzi nie tylko o dokładność pomiarów i obserwacji, ale przede wszystkim o zamiłowanie i potrzebę ścisłości w metodzie badawczej oraz w aparacie pojęciowym.
 • Spośród sprawności i zdolności ważnych w zawodzie biofizyka najważniejsze wydają się wyobraźnia i myślenie twórcze oraz rozumowanie logiczne. Bardzo przydatne są też zdolność koncentracji uwagi, dobra pamięć oraz uzdolnienia techniczne i rachunkowe.
 • Jest w tym zawodzie niemal codzienną koniecznością śledzenie publikacji z dziedzin, których nie studiowało się na uczelni. Zainteresowania techniczne są istotne dla biofizyków zajmujących się pomiarami fizycznymi i chemicznymi.
 • Biofizyk przygotowując preparaty do pomiarów bywa że jest  narażony na kontakt z mikroorganizmami i chemikaliami potencjalnie niebezpiecznymi dla zdrowia, szczególnie w laboratoriach zajmujących się genetyką molekularną oraz z izotopami radioaktywnymi. W laboratoriach pomiarowych bywa narażony na promieniowanie rentgenowskie, neutronowe i gamma oraz na silne pola elektromagnetyczne.
organizacja

Biofizykę można studiować na uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat) stopnia.

W programie studiów położono duży nacisk na rozwój praktycznych umiejętności, takich jak biegłość w posługiwaniu się komputerem i językami programowania czy obsługa podstawowych pakietów programowych wykorzystywanych przez biofizykę molekularną.

Wybrane przedmioty realizowane na tym kierunku studiów:

 • biochemia,
 • podstawy fizyki,
 • elektromagnetyzm i optyka,
 • ewolucjonizm,
 • fizjologia zwierząt,
 • ekologia,
 • fotobiofizyka,
 • anatomia,
 • mechanika,
 • analiza matematyczna.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Specjalności realizowane kierunku biofizyka:

 • biofizyka molekularna -  absolwenci tej specjalnosci  posiadają umiejętności stosowania metod fizycznych, chemicznych i biologicznych w laboratoriach badawczych (rozwiązywanie podstawowych problemów dotyczących funkcjonowania biomolekuł, projektowania biomolekuł o potencjalnych zastosowaniach biotechno­lo­gicz­nych i medycznych) oraz w laboratoriach analitycznych i diagnostycznych.
 • optyka okularowa - program studiów obejmuje przedmioty ogólne, medyczne oraz zawodowe. Celem specjalności jest wykształcenie optyków okularowych i optometrystów na poziomie akademickim.
 • fizyka medyczna- specjalność  ma na celu wykształcenie absolwenta biegłego w nowoczesnych technikach pomiarowych. Pozwalają też nawiązać merytoryczną współpracę z lekarzem. Rynek pracy dla fizyków medycznych obejmuje takie obszary jak techniczne wsparcie diagnostyki medycznej, medycyna nuklearna, kliniki specjalistyczne oraz produkcja i dystrybucja wysoko-specjalistycznego sprzętu medycznego.
 • biochemia,
 • biotechnologia roślin,
 • optometria,
 • bioelektronika,
 • biofizyka nano-bio-medyczna.
profil absolwenta

Aby poznać możliwą ścieżkę kariery absolwenta trzeba wiedzieć na czym polega praca biofizyka.

Jego głównym zadaniem jest prowadzenie lub uczestniczenie w badaniach naukowych. Obiektem badań biofizyka są cząsteczki: od kilkuatomowych do, liczących wiele milionów atomów, biopolimerów jak DNA i białka. Są nimi też mikroorganizmy, czyli wirusy, bakterie i niższe grzyby oraz tkanki i ich systemy, szczególnie te, które są związane z tworzeniem , przekazywaniem, magazynowaniem i przetwarzaniem sygnałów w organizmie (receptory i układ nerwowy).

Do głównych funkcji społecznych zawodu biofizyka należy tworzenie nowych i rozwijanie istniejących metod badania struktury i dynamiki układów biologicznych i wynikające z tych funkcji badania stosowane w dziedzinach, takich jak biotechnologia i biocybernetyka, ukierunkowane na podnoszenie jakości życia człowieka. Chodzi tu przede wszystkim o nowe metody diagnostyki, terapii profilaktyki i protetyki biologicznej w medycynie (np. tomografia), techniki doskonalenia genetycznego roślin i zwierząt dla potrzeb żywnościowych oraz ochronę życia przed ekstremalnymi warunkami zewnętrznymi promieniowania, temperatury lub ciśnienia.

Aktywność naukowa biofizyka może mieć charakter teoretyczny lub doświadczalny. Teoretycy, zwani też bioinformatykami, tworzą nowe modele procesów i struktur biologicznych, oraz teorie uogólniające poprzednie modele i uwzględniające nowe dane.

Reasumując - gdzie absolwent biofizyki może szukać pracy?

 • w wyspecjalizowanych placówkach badawczych i wdrożeniowych,
 • w firmach produkujących sprzęt i aparaturę "nowych technologii",
 • laboratoriach przemysłowych,
 • w firmach opracowujących i rozwijających oprogramowanie użytkowe.
możliwości rozwoju

Formalny awans w zawodzie biofizyka związany jest z uzyskiwaniem kolejnych stopni naukowych doktora, doktora habilitowanego oraz tytułu profesora. Uprawnione do ich nadawania są Rady Wydziałów uczelni oraz Rady Naukowe paru instytutów PAN.

Osiąganie tych stopni związane jest z przygotowaniem pracy doktorskiej lub habilitacyjnej i jej publiczną obroną. Materiał do tych prac uzyskuje się uczestnicząc w pracach badawczych na stanowiskach asystenta lub adiunkta lub też będąc uczestnikiem studiów doktorskich.

ciekawostki

Zawody najbardziej zbliżone do biofizyka to:

 • biolog molekularny
 • bioinformatyk
 • biocybernetyk
 • biofizykochemik
 • biotechnolog
 • biochemik

Dla osób zainteresowanych biofizyką polecamy stronę:


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  3
~adas  2011-02-11 11:06:18
w polsce oprócz nauczyciela pozostaje kilka laboratoriów w których mozecie pracowac i znajomosci inaczej pracy nie ma chyba ze za granica wiec powodzenia ;p;d
 
 
~kaja  2011-01-20 22:58:41
Dlaczego wszyscy pytają o zarobki? Przecież wiadomo, że zależy jak się komu trafi.. nikt nie jest w stanie tego przewidzieć. Ale ostatnio się dowiedziałam, że 30% biofizyków zarabia powyżej 4200. Także nie jest źle :) Ja sama studiuję biofizykę, na początku mi się nie podobało. Ale teraz coraz bardziej. Polecam :)
 
 
~op  2010-12-30 11:13:33
nie polecam tego kierunku, promieniowanie uszkadza kom somatyczne i można być bezpłodnym.
 
 
~ankie  2010-12-20 21:34:04
czesc, poszlam na biofizyke w tym roku poniewaz nie dostalam sie na inne studia jakie chcialam... myslalam ze zostane na tym zaciekawi mnie ten kierunek, ale jednak nie. Jezeli lubisz techniczne studia to idz, ja np najbardziej lubie biologie a teraz na 1 roku dominuje rozszerzona matematyka ktorej nawet nie zdawalam pozniej jest fizyka, chemia i informatyka, ja jestem zawiedziona i rezygnuje z tych studiow, nie jestem umyslem "technicznym" :/
 
 
~pati  2010-11-08 16:29:29
Mógłby ktoś zorientowany napisać jakie są zarobki 'biofizyków' ? nie wiem czy zdecydować się na biofiz czy na biotech...
 
 
~dzony  2010-11-04 20:00:25
tak więc, sprawdzę czy 7 miesięcy~ wystarczy
 
 
~ziom  2010-11-03 21:13:43
~dzony , wątpie w to , to jest prawie tak samo jakbyś chciał w 2 miesiące nauczyc się angielskiego i pójść na anglistyke jest to bardzo trudne ( ale nie niemożliwe ) , na takim kierunku fizyka jest na bardzo dużym poziomie , trzeba ją kumać w 200 % , ale jeśli jest to zgodne z twoimi zainteresowaniami i wiesz , że to jest coś co chciałbyś robić przez całe życie to warto spróbować , ale pod warunkiem że nie masz większych problemów z matematyką , bo jeśli masz to lepiej sobie odpuść
 
 
~dzony  2010-11-02 20:48:13
odpowie mi ktoś? dam rade w 2 miesiące sie nauczyć fizyki żeby zdać na studiach?
 
 
~  2010-10-30 14:27:30
bo wydawało mi sie ze to zblizone programowo kierunki.tak jest?
 
 
~dzonneej  2010-10-29 21:14:03
ema, dużo jest matmy i fizyki na pierwszym roku? jeśli jestem kiepski z fizyki czy dam rade czy nawet nie próbować? matme umiem dobrze, ale fizyki jakoś nigdy się nie uczyłem.
 
 
~ziom  2010-10-29 20:33:45
Nie rozumiem po co zadajesz takie pytanie , a co ma piernik do wiatraka , co ma biotechnologia do biofizyki
 
 
~ziom  2010-10-29 16:29:04
NAPEWNO BARDZIEJ NIŻ BIOFIZYKA
 
 
~  2010-10-28 12:40:40
A BIOTECHNOLOGIA JEST KONKRETNA?
 
 
~  2010-10-10 20:42:37
a biofizycy nie zajmuja sie nowymi technologiami?
 
 
~zaQ  2010-08-30 01:14:05
Ja bym stawiał na fizykę medyczną. Biofizycy w zasadzie mogą pracować jedynie na uczelni w swoim zawodzie.
 
 
~Paweł  2010-08-26 19:27:32
Różnica między fiz. medyczną a biof. molekularną jest taka, że absolwenci fiz. med. pracują jako osoby obsługujące sprzęt medyczny, kontrolerzy sprzętu, promieniowania, a biofizycy molekularni głównie pracują naukowo, badawczo itp.
 
 
~oh  2010-08-18 12:34:46
Paulina to przewodnicząca koła naukowego biofizyków Nobel.
 
 
~do pauliny  2010-08-15 15:21:19
gdybyś była na UJ podałabyś meila uczelnianego ;)
 
 
~  2010-07-24 13:49:45
i co daje lepsze perspektywy pracy fizyka medyczna czy biofizyka molekularna?
 
 
~  2010-07-24 13:46:17
czy jest duża róznica w programie studiów miedzy biofizyką a biotechnologią?i czy duże są róznice miedzy fizykąmedyczną a biofizyką molekularną?
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  3
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl