weterynaria

opis

Absolwent tego kierunku uzyskuje tytuł lekarza weterynarii. Na weterynarii nie ma specjalizacji. Zdobywa się ją po kilku latach praktykowania w zawodzie.

Weterynaria to gałąź nauk medycznych zajmująca się chorobami zwierząt i ich profilaktyką, leczeniem, higieną, także ochroną ludzi przed chorobami odzwierzęcymi. Obejmuje m.in.: anatomię, biochemię, fizjologię, immunologię, mikrobiologię, patologię, higienę żywności.

Pierwszy szpital dla zwierząt powstał w Indiach za panowania króla Aśoki w III w. p.n.e. W średniowieczu na rozwój weterynarii wpływ wywarło szereg dzieł, m.in. Canon medicinae Avicenny, Anatomia del cavallo C. Ruiniego, opisy rozmaitych chorób zwierząt, m.in. w 1494 pierwszy opis ospy owiec F. Rabelais’go. W 1711 Włoch G.M. Lancisi pierwszy rozpoznał rinderpest (chorobę bydła). (źródło: www.portalwiedzy.onet.pl).

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów, musisz wiedzieć, że:

 1. Najważniejsze u weterynarzy jest zamiłowanie do zwierząt i chęć niesienia im pomocy w każdej sytuacji.
 2. Poza tym w tym zawodzie trzeba wykazać się precyzją, dokładnością, cierpliwością, umiejętnością trafnego stawiania diagnozy.
organizacja

Weterynarię można studiować na uczelniach publicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (wieczorowym), w systemie studiów jednolitych magisterskich (lekarskie).

Przedmioty nauczania realizowane na weterynarii:

 • biologia ogólna i molekularna
 • chemia
 • biochemia
 • biofizyka
 • anatomia i histologia zwierząt
 • fizjologia zwierząt
 • genetyka
 • mikrobiologia i immunologia
 • parazytologia
 • farmakologia i farmacja
 • fizjopatologia
 • anatomia patologiczna
 • toksykologia.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

profil absolwenta

Absolwenci weterynarii mogą znaleźć zatrudnienie w:

 • klinikach i przychodniach dla zwierząt
 • ośrodkach badających produkty spożywcze
 • laboratoriach
 • firmach farmaceutycznych
 • wojewódzkich i powiatowych inspektoratach weterynaryjnych
 • ogrodach zoologicznych
możliwości rozwoju

W celu podniesienia swoich kwalifikacji absolwenci weterynarii mogą podjąć przykładowo następujące studia podyplomowe:

 • choroby psów i kotów
 • studia specjalizacyjne dla Lekarzy Weterynarii Rozród Zwierząt
 • weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna.
ciekawostki

Warto zajrzeć na:

http://www.forum.biolog.pl


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  60
~flustrat  2016-08-24 18:18:21
ratujmy zwierzontka. bondźmy weterynażami!
 
 
~do uli  2016-06-27 09:26:02
nie przepiszą, bo przedmioty na studiach to niebo a ziemia w stosunku do tych z technikum.
 
 
~ula  2016-06-26 01:41:32
ja ide na technika wet., bo praktyczna nauka. Być moze wybiore sie na studia to przepisza przedmioty
 
 
~wetaUPLbn  2016-01-25 22:04:26
Jestem absolwentka tego kierunku i powiem tak - gdyby byla mozliwosc, cofnelabym czas i poszlam studiowac co innego. Studia sa niesamowicie ciezkie, na uczelni jestes traktowany jak smiec, brak czasu na zycie osobiste, rozrywke itp. Nauka, nauka, ciagle 3 terminy, nie wiem, chocby jak bylbys madry. Warunki i powtorki roku na wecie to jest norma, i nie chodzi tu o osoby olewajace nauke. Po prostu taki system - nie nauczyc cie, a tylko uwalic. Polbiedy skonczyc, najgorzej znalesc po tym prace, studia oprocz papierka ci nic nie dadza, musisz sam na wlasna reke latwic sobie praktyki. Niestety, niezle rokujacy lekarze nie maja szans na otwarcie swoich klinik - konkurencja tak duza, ze sie nie oplaca. Uczelnie produkuja po 200 os rocznie, a wiec absolwenci sa zmuszeni szukac szczescia za granica. A otwarcie nowych uczelen w Poznaniu i Krk uwazam za zero szacunku dla naszego zawodu w Polsce i olbrzymia klode pod nogi. A wiec jesli chcecie isc na studia tylko z powodu ``kocham zwierzaczki`` to grubo to przemyslcie!
 
 
~Robert  2015-07-24 17:24:36
Idzie się na te WYJĄTKOWE studia z powodu zwierząt i miłości do nich.. a nie dla kasy!!!!
 
 
~Maja de Nobili  2015-06-19 06:58:27
Ja mam 12 lat i od 9roku życia marzę o byciu weterynarzem. Mama mi mówi że będe musiała się uczyć łaciny (moja mama chodziła rok do szkoły florystycznej i musiała znać nazwy kwiatów po łacinie) Myślę że będe musiała być dobra z chemii, matmy i biologii(i wielu innych przedmiotów). Jak mieliśmy na przyrodzie 1 temat z biologią, byłam najlepsza z klasy! Budowy kwiatów, mchów itp. Były proste. Właśnie uczę się anatomii psa (tak. Sama z siebie). Moja kol chce być weterynarzem a prawie mdleje jak ktoś "drapie się" w oko. Albo jak ktoś się przetnie kartką ona ryczy bo widzi krew. Aha, ona źle się uczy więc raczej nie będzie weterynarzem. Pozatym jak miałam te 9 lat to powiedziałam mamie a jak miałam 10 powiedziałam tej kol i teraz ona chce tak nagle być weterynarzem. Tak samo jeszcze inna.
 
 
~Odpowiedź do Fatal  2015-03-26 00:17:16
"I UWAGA! Poznań nadal nie ma uprawnień do kształcenia lekarzy weterynarii- wystarczy zadzwonić do Wielkopolskiej Izby Lekarsko-weterynaryjnej i spytać, to powiedzą, że nie wydadzą absolwentom prawa do wykonywania zawodu, więc 5,5 roku totalnie zmarnowane albo wymagające powtarzania roku lub więcej na innej uczelni." Wypowiedź wyssana z palca.
 
 
~Fatal  2015-03-23 11:44:01
3 lata temu skończyłam weterynarię i powiem szczerze- jeśli nie macie pieniędzy na otworzenie swojego biznesu albo nie znacie języków obcych na wysokim poziomie to odradzam. Większość moich znajomych cierpi już na syndrom wypalenia zawodowego (po 3 latach!), bo praca jest ciekawa, owszem, ale cholernie odpowiedzialna, a większość pracodawców traktuje człowieka jak wyrobnika, trzeba harować często gęsto po kilkanaście godzin i dostaje się za to grube 2000zł albo trochę więcej, ale na lewo z 1/4 etatu oficjalnie w papierach (czyli potem głodowa emerytura). I UWAGA! Poznań nadal nie ma uprawnień do kształcenia lekarzy weterynarii- wystarczy zadzwonić do Wielkopolskiej Izby Lekarsko-weterynaryjnej i spytać, to powiedzą, że nie wydadzą absolwentom prawa do wykonywania zawodu, więc 5,5 roku totalnie zmarnowane albo wymagające powtarzania roku lub więcej na innej uczelni.
 
 
~m  2015-02-21 13:37:00
Zapotrzebowanie na weterynarzy jest uzależnione od regionu, ale raczej jest ich za dużo. Weterynaria i medycyna mają takie same progi punktowe, więc jeśli się dostaniesz to lepiej iść na medycynę.
 
 
~s  2014-12-12 11:27:01
Dobrze, teraz ja. Chciałam zapytać, jak jest z zapotrzebowaniem na weterynarzy? czy nie chce wam się płakać, gdy widzicie cierpiące zwierzę? nienawidzę zawodu, ktory wykonuje, a punkty na weterynarie mialabym co roku (do Olsztyna - z resztą, tam bym miała najbliżej)... tylko, czy warto pod względem finansowym (nie chodzi mi o nie wiadomo jakie zarobki, tylko o to, czy poprostu jest praca po tym kierunku) i o to, czy osoby słabe psychicznie są w stanie się uodpornić na cierpienie? czy znacie takich ludzi, ktorzy sie uodpornili po pewnym czasie, czy poprostu jest to niemozliwe?
 
 
~FrajerQ  2014-12-04 19:53:57
Karolaxd ja w 2kl gim wiem iz to jest takrze przeprowadzanie sekcji przeprowadzanie operacji wiec nie mów iz kazdy tak mysli
 
 
~malina  2014-12-01 22:20:57
WETERYNARZ POWINIEN PATRZYĆ NA ZWIERZĘTA ABY IM POMÓC A NIE NA PIENIĄDZE
 
 
~nana  2014-11-09 14:00:29
Czy ktoś może orientuje się dokładnie na jakich uniwersytetach można studiować wete? +jeżeli zda się maturę biol chem w rozszerzeniu to czy znowu trzeba będzie zdawać jakieś egzaminy żeby dostać się na dane studia?
 
 
~Vivianne  2014-10-13 12:52:14
Witam. Chciałam spytać czy opłaca się po weterynarii szukac pracy w ogrodach zoologicznych czy myśleć raczej o klinice. I kolejne pytanie, czy po profilu humanistycznym LO (Jestem w 2 klasie i ciężko mi zmienić profil :) ) i skończonej szkole policealnej szkole (czyli maturkęmiałabym z matmy, polaka, wosu, biologii) dałoby radę się dostać na takie studia? Czy potrzebna byłaby specjalistyczna szkoła tj. technikum weterynaryjne? ;)
 
 
~specjalista  2014-08-28 21:13:20
Studiowanie tego kierunku jest bezsensu. Ludzie nie marnujcie swojego życia wybierając ten kierunek. Jeśli dostaniecie się na te studia to dostaniecie się też na medycynę. Mój ojciec jest lek. Weterynarii i teraz żałuje, że nie poszedł na medycynę, bo charuje praktycznie całą dobę, żeby rodzinę było stać na w miarę godne życie.
 
 
~  2014-08-28 16:26:28
Trudna i dużo matematyki jest w liceum i na studiach ?
 
 
~debiluebany  2014-07-06 00:10:35
tak nie dasz sobie rady głąbie...
 
 
~Emka  2014-05-29 16:04:48
Mam dopiero 9lat ale chcem być weterynarzem ale boje sie że nie nauczę się ty j.Obcych czy trzeba je wykuć na blache?
 
 
~Doris  2014-03-27 11:45:08
Czy po gimnazjum lepiej iść na technika weterynarii , czy do liceum ?
 
 
~  2013-11-19 02:18:15
RATUJMY ZWIERZĘTA
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  60
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl