teleinformatyka

opis

Teleinformatyka jako nauka, to jedna z dzidzin informatyki, która zajmuje się wykorzystaniem sieci telekomunikacyjnej do przekazywania informacji między komputerami. NJej najpopularniejszą  jak dotąd realizacją jest Internet. (źródło: encyklopedia Wiem)

Kierunek teleinformatyka kształci specjalistów w zakresie wykorzystania metod i narzędzi informatyki w telekomunikacji i najnowocześniejszych osiągnięć telekomunikacji w informatyce.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 1. Przyszła praca po tym kierunku wymaga łączenia umiejętności logicznego myślenia, wyciąganie wniosków i rozwiązywanie problemów.
 2. U teleinformatyków pożądane są także: zdolność koncentracji, dostrzegania niewielkich szczegółów, dokładności, przestrzegania pewnych procedur, skupienia się nad problemem przez dłuższy czas, opanowania, podejmowania decyzji.
 3. Często teleinformatyka funkcjonuje jako specjalność na kierunku informatyka.
organizacja

Teleinformatykę można studiować na uczelniach publicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (inżynier) i II (magisterium) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na teleinformatyce:

 • układy elektroniczne,
 • technika cyfrowa,
 • systemy operacyjne,
 • podstawy komutacji,
 • przetwarzanie obrazów,
 • wprowadzanie do techniki internatowej,
 • kompatybilność elektromagnetyczna.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

W ramach studiów na tym kierunku realizowane są następujące specjalności:

 • projektowanie systemów teleinformatycznych,
 • utrzymanie systemów teleinformatycznych,
 • sieci teleinformatyczne,
 • teleinformatyka.
profil absolwenta

Absolwenci teleinformatyki znajdą zatrudnienie przede wszystkim:

 • przy utrzymaniu i zarządzaniu siecią,
 • w marketingu i doradztwie technicznym,
 • przy projektowaniu, planowaniu i optymalizacji sieci teleinformatycznej,
 • w szeroko rozumianym obszarze usług,
 • w obszarze działania specyficznych systemów teleinformatycznych.
możliwości rozwoju

Absolwent teleinformatyki może podjąć różnego rodzaju kursy, szkolenia i studia podyplomowe. Mogą to być przykładowo następujące studia podyplomowe:

 • grafika komputerowa i techniki multimedialne,
 • sieci komputerowe – konfiguracja i administracji.
ciekawostki

Zobacz również:


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  2
~~  2015-10-28 22:01:52
Jestem z zawodu teleinformatykiem. I powiem Wam, że bardziej się to opłaca. Kierunek bardziej przyszłościowy niż sama informatyka, ceniony przez pracodawców. Jedynie trzeba coś umieć, a nie jęczeć, że dużo elektroniki ;)
 
 
~  2015-03-07 17:06:43
Zgadzam się z kolegą poniżej. Też się rozczarowałem. Myślałem, że łapnę wiedzę z dwóch dziedzin, ale to pic na wodę. Nie dajcie się oszukać ładnie brzmiącej nazwie! Przyszłość do informatyka, a nie jakieś tam inne niby "pokrewne".
 
 
~  2014-06-30 21:38:24
Może i racja, ale jednak teleinformatyka to w dużej mierze fizyka, pod różną postacią ciągnąca się przez cały okres studiów. Sam się nabrałem i poszedłem. Żałuję.. teraz idę na informatykę. Tam przynajmniej można coś więcej podziałać z programowaniem, a nie tylko fizyka i fizyka.
 
 
~beton  2014-05-05 16:43:24
prawda jest taka, ze niezaleznie czy skonczyles Teleinfe, Telekomune, Infe czy cos w tym stylu to i tak bedziesz mogl pracowac jako programista, administrator sieci, administrator baz danych, konsultant, architekt itd. wszystko zalezy od twoich upodoban i jak dlugo sam sie ksztalciles w tym kierunku. Ja akurat studiuje na UTP w Bydgoszczy i jestem bardzo zadowolony.
 
 
~student  2014-02-26 11:36:20
Teleinformatyka na AGH. Żaden mutant kierunkowy. W większości nacisk położony jest na sieci, z których laboratoria są bardzo interesujące i można się dużo nauczyć. Oczywiście programowanie też jest. Na początku C, ale potem też obiektowe, asembler, java, php. Łatwo nie jest. Wręcz ten kierunek to wyzwanie. Na początku ciężko wyrobić z samą matmą na 1 roku, której jest w stosunku do innych kierunków i uczelni, dużo i łatwa nie jest. Do tego wspomniane programowanie, telekomunikacja i sieci. Dlatego od początku trzeba pracować. Generalnie polecam, chociaż łatwo nie będzie. Ale to chyba nie o to chodzi.
 
 
~przemo  2014-02-06 16:00:12
Ja studiuje TIN 2 rok na PWr czy jest ciężko ? Zaczynało nas 180 teraz jest 90 xD. Wzór na ilosć studentów to: x - aktualna liczba studentów, n - rok studiów, p - pocz. liczba studentów x = p*1/2^n, inż. w terminie zdaje ~ 30 osób Ale jak wszyscy (większość) po wydziale elektroniki będziemy pisać kod w C i różnych jego odmianach :), więc kierunek nie ma znaczenia :).
 
 
~utp  2013-12-17 02:08:32
Teleinformatyka na UTP w Bydgoszczy to kierunek ciężki, wymaga bardzo dużej znajomości fizyki oraz zagadnień związanych z elektroniką i prądem. Czysta informatyka to jakieś 1/10, 9/10 to elektronika i tematy związane z obwodami elektrycznymi itd. Co do wypowiedzi n "Teleinformatyka nie jest kombo mutantem, aczkolwiek można z niej takiego mutanta zrobić (informatyka+telekomunikacja+elektronika). Jeśli na teleinformatyce uczy się budowy tranzystora, teorii obwodów elektrycznych, czy informatyki w zarządzaniu, to jest to syf i taką należy sobie odpuścić i poszukać gdzie indziej, bo to nie ta bajka. Mają być technologie mobilne, programowanie embedded, systemy światłowodowe, zarządzanie serwerami i sieciami." Moim zdaniem ta w Bydgoszczy jest zdecydowanie takim kombo mutantem.
 
 
~zxc  2013-07-26 19:18:32
A jak z pracą po tym kierunku? Duzo trzeba sie samemu doksztalcac zeby liczyc na jakas godna posade?
 
 
~n  2013-07-11 18:20:57
Kierunek teleinformatyka jest na paru uczelniach. Każda z nich proponuje inne treści nauczania, więc decydując się na teleinformatykę lepiej zobaczyć, co jest dokładnie oferowane w ramach przedmiotów na konkretnej uczelni. Negatywne opinie w jednym miejscu niekoniecznie przenoszą się na inne. Podstawa to informator z listą przedmiotów i treściami do każdego z nich. Jest różnica między zajęciami na procesorze 8051 a ARM, propagacji w kablu a technologiami światłowodowymi, wzorologią a praktyką. Czy to kierunek trudny ? Tak jest trudny i taki ma być. Jeśli będzie prosty jak jakiś marketing to pracy się nie znajdzie. Chcesz zarabiać to musisz z siebie wycisnąć ile się da. W firmie nie będą bawili się w uczenie od zera jakiegoś neptyka programowania czy administracji. Umiesz lub nie umiesz, i sprawa jasna czy zarabiasz, czy idziesz na zlewozmywak. W firmie dostaniesz podstawową pensję + diety za wyjazdy co jest typowe w branży. Wyjdzie razem 2-3 standardowej pensji w danej firmie jeśli lubi się jeździć. Ile to wyjdzie, to zależy od firmy, ale dla baranów którzy przykładowo kończą informatykę a nie potrafią dobrze programować nie ma miejsca. Teleinformatyka nie jest kombo mutantem, aczkolwiek można z niej takiego mutanta zrobić (informatyka+telekomunikacja+elektronika). Jeśli na teleinformatyce uczy się budowy tranzystora, teorii obwodów elektrycznych, czy informatyki w zarządzaniu, to jest to syf i taką należy sobie odpuścić i poszukać gdzie indziej, bo to nie ta bajka. Mają być technologie mobilne, programowanie embedded, systemy światłowodowe, zarządzanie serwerami i sieciami.
 
 
~param  2013-06-23 23:28:42
Trudne ale chyba opłacalne. Wystarczy spojrzeć ile zarabia projektant czy też administrator sieci teleinformatycznych :-) sam wybieram się na ten kierunek mimo że nie mam wiedzy o sieciach a programować dopiero się uczę :-)
 
 
~s  2013-06-23 16:19:12
jak już kodzisz, to będzie prościej na pewno. ale ogolnie to trudne studia.
 
 
~inz telecom  2013-06-23 01:08:26
Czy to jest glownie zarzAdzanie/administrowanie, czy jest tez pisanie programow? Chodzi mi zarowno o pracE przy sieciach komputerowych, jak i program studiow. Czy ktos doswiadczony moze mi powiedziec czego sie spodziewac i czego warto sie uczyc?
 
 
~abecadlo  2013-05-22 09:57:24
Mam pytanie do studentów AGH. Wiem że kierunek ten funkcjonuje od tego roku ale moze co nieco rozjasnicie. Czy wymagana jest na tym kierunku od poczatku jakas wiedza informatyczna? Chodzi mi tu o znajomosc jezykow programowania algorytmów itd? Z tego co widzialem to na kierunek przyjmowana jest garstka osob bo jedynie 60. Ile osob zostało po pierwszym semstrze? Czy ktos odpadł? Ogolnie jak wrazenia, myslicie ze to przyszlosciowy kierunek?
 
 
~mikos  2013-05-20 20:06:26
@magda Na Politechnice Śląskiej teleinformatyka jest nowym kierunkiem od roku akademickiego 2013/2014, także nikt Ci raczej nic nie powie.
 
 
~magda  2013-04-03 19:28:38
możecie mi coś powiedzieć o tym kierunku na POLITECHNICE ŚLĄSKIEJ :) bardzo ciężki ? trzeba mieć duże umiejętności z informatyki czy można ogarnąć na studiach ? :)z góry dzięki
 
 
~student  2013-02-03 21:53:49
bardziej tele ;) dlatego polecam wszystkim, którzy interesuja się sieciami, przesyłem informacji. Jest to kierunek cięzki, ale myślę, że bardzo ciekawy, bo zagadnienia otaczają nas na co dzień, zamiast tylko kodowac, uczysz się jak coś działa, co z czym i do czego ;)
 
 
~  2013-02-02 20:54:25
a ktoś może powiedzieć, jak wygląda studiowanie tego kierunku na agh? jest to bardziej tele czy informatyka?
 
 
~trimi  2012-08-15 15:43:08
a ja słyszałem bardzo dobre opinie o teleinformatyce na UTP w Bydgoszczy
 
 
~Macedu  2012-06-30 22:33:49
Podobno najwyższy poziom na kierunkach IT jest na AGH w Krakowie. Sa za to bardzo wysokie progi, ale zawsze możesz spróbować.
 
 
~Aga  2012-04-15 14:46:31
Ktoś może coś więcej napisać o tym kierunku? Gdzie najlepiej studiować, czy jest trudno, czego najwięcej? I jak z perspektywą pracy ^^
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  2
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl