psychologia

opis

Czym jest psychologia?

Psychologia to nauka zajmująca się badaniem mechanizmów i praw rządzących zjawiskami psychicznymi oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem. (źródło: Wikiepdia)

Do połowy XIX w. psychologia rozwijała się w ramach filozofii, następnie wyodrębniała się jako jedna z dyscyplin nauki.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 1. Psycholog powinien charakteryzować się otwartością na problemy innych oraz chęciąniesienia im pomocy.
 2. Empatia, czyli wczuwanie się i życzliwość - to najważniejsze zdolności w tym zawodzie.
 3. Ważna jest umiejętność nawiązywania kontaktu, przez okazywanie klientowi akceptacji, zrozumienia i zaufania.
 4. Ze względu na specyfikę pracy polegającą na wygłaszaniu wykładów, rozmowach z ludźmi i wydawaniu opinii, przyszły psycholog powinien umieć wypowiadać się jasnymi, prostymi zdaniami (łatwość wypowiadania się w mowie i piśmie) oraz umieć słuchać i obserwować.
organizacja

Psychologię można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym), w systemie studiów jednolitych magisterskich oraz III (doktorat) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na politologii (grupa przedmiotów ogólnych):

 • filozofia z elementami logiki
 • biologiczne podstawy zachowań
 • wprowadzenie do psychologii i historii myśli psychologicznej
 • metodologia badań psychologicznych i statystyka
 • procesy poznawcze
 • emocje i motywacje, osobowość
 • psychologia różnic indywidualnych
 • psychologia społeczna,· psychologia rozwoju człowieka w cyklu życia
 • psychometria
 • diagnoza psychologiczna
 • pomoc psychologiczna
 • psychopatologia

Przedmioty nauczania realizowane na politologii (psychologia zdrowia i rehabilitacji):

 • elementy psychologii zdrowia
 • system rehabilitacji
 • elementy muzykoterapii i muzykoprofilaktyki
 • psychodrama
 • neuro-lingwistyczne programowanie
 • elementy kinezyterapii

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Kandydaci na studia mogą wybrać m.in. takie specjalności jak.:

profil absolwenta

Wiedza psychologiczna wykorzystywana jest w wielu branżach, co daje dyplomowanemu psychologowi wiele możliwości rozwojowych.

Absolwent psychologii w zależności od posiadanej specjalizacji znajduje zatrudnienie m.in w :

 • firmach szkoleniowych
 • działach personalnych firm
 • szpitalach, klinikach
 • szkołach
 • firmach konsultingowych
 • ośrodkach terapeutycznych
 • mediach

 

możliwości rozwoju

Absolwent psychologii może wybierać spośród wielu studiów podyplomowych:

 • psychologia reklamy
 • psychologia zarządzania personelem
 • trener umiejętności poznawczych
 • doradztwo zawodowe
 • psychologia dziecka
 • szkolny doradca zawodowy
 • terapia przez sztukę
 • mediacje i negocjacje
ciekawostki

Dla zainteresowanych kierunkiem:Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  43
~Brands Solution  2017-08-08 19:31:19
Canada otc, buy online for sale and online sales co uk, generic online canada except buy online in new zealand. Where can I buy in south africa also ordering online, buying in mexico and uk price despite buy in mexico.
 
 
~doti  2016-10-14 13:31:35
czesc czy ktos wie jak sie studiuje na umcs
 
 
~Daria  2016-08-22 22:22:40
Z czego najlepiej zdawać maturę, jeśli chce się iść na ten kierunek?
 
 
~paniPsycholog  2016-07-12 11:06:44
A ja byłam na studiach na Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie właśnie na psychologii i wierzę że było warto :)
 
 
~Paulina  2015-12-21 23:53:38
Informatyka już nie, bo jest zbyt dużo informatyków, a niszowe języki zgadza się są opłacalne, ale ich opłacalne, ale snów pada pytanie "czy ja się w tym odnajdę, czy lubię uczyć się języków obcych i czy mam zdolność do łatwego przyswajania języków obcych". Ja osobiście za nauką języków obcych nie przepadam. Powtarzam po raz kolejny, że w naszym kraju człowieka z wykształceniem wyższym się nie uszanuje. Inna sprawa w Niemczech, gdzie człowiek po studiach ma automatycznie wyższe płace. A to czy ktoś umie obce języki to się przydadzą po to, aby zebrać się stąd i żyć jak człowiek godnie poza tym bagnem. A co do języków czy tak są już bardzo opłacalne to tak jak z psychologią, albo pracujesz w szkole za przeciętne wynagrodzenie, albo jesteś bardzo dobrym psychoterapeutą mającym sporo pacjentów i mającym z tego spore wynagrodzenie, albo pracujesz jako psycholog marketingu i reklamy dla większych firm, gdzie też sporo zarobisz. Znajomość języków niszowych, obcych też zależy gdzie się wykorzysta, bo możesz być nauczycielem języka chińskiego i zarobić niższe wynagrodzenie, albo pracować jako tłumacz dla sporych korporacji i zarobić duże wynagrodzenie. Jedno jest pewne jeśli coś jest opłacalne to na pewno nie na tak godnym poziomie i nie tak sprawiedliwe jak w państwach, gdzie polityka traktuje człowieka w sposób godny. Jeden pracę ma, drugi nie ma, jeden pracuje za 1700, drugi za 15000 zł, a młodzi ludzie po studiach jadą zagranicę szukać pracy i przywozimy pieniądze to państwa, a oni na nas żerują.
 
 
~fff  2015-12-13 17:48:57
"Tak naprawdę co w tym kraju jest opłacalne? " informatyka , niszowe języki obce np norweski , chiński plus angielski też biegły.
 
 
~Paulina  2015-12-13 14:19:39
Każdy komentuje studiowanie psychologii jako "nieopłacalnego" kierunku. Tak naprawdę co w tym kraju jest opłacalne? Każdy z nas kto ukończył uczelnię wyższą ma trudności z uzyskaniem pracy w zawodzie i tyczy się to każdego kierunku. Co prawda statystycznie rzecz ujmując większe szanse na zdobycie pracy mają osoby, które ukończyły uczelnie techniczne niż osoby kończące uczelnie o kierunkach humanistycznych. Jednakże nie każdy posiada zdolności matematyczne, aby móc studiować i dać sobie radę na takiej uczelni. W tym kraju nie ma szacunku do osób z wykształceniem wyższym i polityka nas krzywdzi. A jak ktoś chce zarobić to niech skończy szkole zawodową i w sumie ma równe, a nawet większe szanse na pracę w zawodzie niż osoba po studiach wyższych. Osobiście znam osoby posiadające tytuł m.in. doktora w dziedzinie biologii i pracuje za 2000zł, drugi zaś doktor w tej samej dziedzinie zarabia 15000zł. Tak naprawdę liczy się spryt i znajomości. Wtedy można też ukończyć psychologię i też tyle zarobić. W tym kraju mało kto się dorobi uczciwością i ciężką pracą, a jest coraz gorzej. Moim zdaniem kwestia nie dotyczy tylko psychologii i innych nauk humanistycznych i społecznych, a ogólnie wszystkich kierunków studiów. Czasem nawet lekarze nie mają pracy, a jeśli ją mają to za marne pieniądze nieadekwatnie do ich wykształcenia, ale być może są po prostu niekompetentnymi lekarzami i nie wiem za co ukończyli uczelnię medyczną. Podsumuję to tylko tak: w tym kraju nikt dobrze mieć nie będzie kto chce uczciwie zarobić, a jak nawet kombinuje, bo chce przeżyć to i tak polityka nas zrujnuje, bo nas państwo okradać może, ale my nie możemy. Ja uważam, że każdy powinien studiować to co kocha, bo dzięki temu wykonujemy swój zawód dobrze, a nie na "odwal się". A jak ktoś jest taki mądry to niech studiuje medycynę lub okrada państwo lub zajmie się handlem. Nie każdy jednak ma umiejętności matematyczne by móc studiować na uczelni technicznej. Niech każdy spełnia się w tym co kocha i lubi, a jeśli będzie w tym dobry to da sobie radę i nie każdy ma znajomości, które są tak naprawdę w tym kraju najważniejsze by posiadać pracę, bo widzę jacy tępacy siedzą na stanowiskach, gdzie nie mają pojęcia o tym co robią, a ktoś inny mądry stanowiska tego nie ma.
 
 
~unu  2015-07-08 21:30:06
uuu ale masz problem, oba fajne , lepsza analityka ale co cie bardziej interesuje to idz ;)
 
 
~jaaaaa96  2015-07-07 20:37:46
Psychologia czy analityka medyczna? Nie wiem co wybrać bo dostałam się na jedno i drugie :( Doradzi ktoś?
 
 
~  2015-05-09 12:11:10
Jakie przedmioty rozszerzone wziąć na maturę (LO) by zaś pójść na studia psychologiczne?? Proszę o odp :)
 
 
~.  2015-03-03 18:45:22
No cóż, trzeba zdać przystosowanie do życia w biedzie, freeganizm i miejski survival. Po takiej maturze możesz spokojnie iść na psychologię.
 
 
~wika  2014-12-20 16:54:28
Jakie przedmioty trzeba zdać na maturze. I czy wgl wymagane są jakieś konkretne przedmioty ? Wiem..pytanie pojawiało się często,lecz nie znajduję odpowiedzi.
 
 
~  2014-12-07 20:13:29
Oj dzieciaku, "najlebszy" kierunek to nie wybieranie "psychology". Wyucz się konkretnego fachu, na pewno nie zabraknie dla ciebie pracy. Jeżeli zaś chcesz studiować hobbystycznie, równie dobrze możesz zastanowić się nad filozofią. Psychologia nie zapewni ci chleba jeżeli nie masz znajomości, na jedno miejsce czeka kilkudziesięciu kandydatów.
 
 
~jakis typ  2014-12-03 13:10:51
jaki kierunek psychology jest najlebszy do wyboru z podanych nazw na poczatku? I ja sie zastanawiam nad wyborem psychologia kliniczna. Czy to dobry wybor?
 
 
~  2014-11-24 21:14:09
A chcesz po tym znaleźć pracę? Już po uniwersytecie jest ciężko, w tym po UJ i UW, a Ty się pchasz do wyższej szkółki bezpieczeństwa.
 
 
~ameba  2014-10-11 14:41:32
Ja się wybieram na psychologie na wyższa szkołę bezpieczeństwa, słyszałam dużo pozytywnych opinii o tej Uczelni, do tego są fajne promocje i cały czas można sie zapisać
 
 
~  2014-10-03 01:06:30
Tak, z taką maturą możesz iść na bezrobocie i siedzieć na schodach jak ten pan na obrazku.
 
 
~ika  2014-10-01 20:33:28
czy z matura: polski, matematyka, ang -podstawa i wos, polski - rozszerzenie,moge isc na psychologie?
 
 
~  2014-09-27 22:00:40
Nie dość, że wybierasz humanistyczny kierunek, nie dość, że nie na jakimś dobrym uniwersytecie, to jeszcze w ogóle unikasz uniwersytetu. Pewnie ci jeszcze za to płacić każą? Jak dla mnie po prostu chcesz stworzyć reklamę. Nie udało się, tak mi przykro.
 
 
~kajah  2014-09-16 15:50:35
Ja się wybieram na psychologie na wyższa szkołę bezpieczeństwa, słyszałam dużo pozytywnych opinii o tej Uczelni, do tego są fajne promocje.
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  43
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl