praca socjalna

opis

Czym jest praca socjalna?

Międzynarodowa definicja pracy socjalnej przyjęta została przez Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych w Montrealu, w Kanadzie w lipcu 2000 r.:

"Praca socjalna jest to zawód, który promuje społeczne zmiany, rozwiązywanie problemów we wzajemnych ludzkich relacjach oraz wzmocnienie i wyzwolenie ludzi dla osiągnięcia przez nich dobrostanu. Korzystając z teorii ludzkich zachowań i systemów społecznych, praca socjalna ingeruje dokładnie tam, gdzie dochodzi do wzajemnego oddziaływania ludzi z ich środowiskiem."

Korzystając z teorii ludzkich zachowań i systemów społecznych, praca socjalna ingeruje dokładnie tam, gdzie dochodzi do wzajemnego oddziaływania ludzi z ich środowiskiem. Zasady praw człowieka i społecznej sprawiedliwości są fundamentalne dla pracy socjalnej.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 1. Kandydata powinien cechować przede wszystkim otwartość na ludzi i ich problemy, umiejętności wczuwania się w cudze położenie.
 2. Cechą niezbędną jest łatwość nawiązywania kontaktów społecznych, umiejętność postępowania z ludźmi, przekonywania ich i nakłaniania do zmiany postaw, zachowań, do podjęcia określonych działań, zmiany modelu życia itp.
organizacja

Pracę socjalną można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), w systemie studiów I (licencjat), II (magisterium) i III (doktorat) stopnia.

Przedmioty nauczania realizowane na polityce społecznej (grupa przedmiotów ogólnych):

 • propedeutyka nauk społecznych
 • propedeutyka edukacji
 • psychologia
 • metodologia badań
 • prawo
 • działalność gospodarcza
 • wprowadzenie do pracy socjalnej
 • polityka społeczna

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Na kierunku praca socjalna student ma do wyboru m.in. takie specjalności jak:

 • praca z dzieckiem i rodziną
 • opieka gerontologiczna
 • wpsarcie w resocjalizacji środowiskowej

 

profil absolwenta

Absolwent jest przygotowany do pracy w:

 • regionalnych ośrodkach polityki społecznej
 • powiatowych centrach pomocy rodzinie i ośrodkach pomocy społecznej
 • placówkach opiekuńczo-wychowawczych
 • domach pomocy społecznej dla osób starszych oraz niepełnosprawnych intelektualnie,psychicznie i fizycznie
 • jednostkach organizacyjnych do spraw zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu
 • ośrodkach wsparcia, w placówkach dla bezdomnych, alkoholików i narkomanów
 • zakładach karnych
 • w ośrodkach dla uchodźców oraz w organizacjach pozarządowych
możliwości rozwoju

Absolwent tego kierunku może podjąć przykładowe studia podyplomowe:

 • animacja społeczna
 • opieka gerontologiczna
 • edukacja dla bezpieczeństwa
 • pracownik socjalny jako animator rozwoju lokalnej społeczności
ciekawostki

Wybierasz się na ten kierunek- wejdź na stronę:


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  7
~Tomasz  2016-08-16 18:57:17
Dzień dobry, jak na dzień dzisiejszy wyglądają zarobki pracowników socjalnych. Czy patrząc w przyszłość jest szansa na lepsze zarobki?
 
 
~monia  2016-05-26 11:29:17
lepiej wybrać pedagogikę, ponieważ przygotowanie pedagogiczne zwiększa szansę na pracę jako opiekun w różnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych, oczywiście socjologia również jest bardzo ciekawa, jednak jeśli poważnie myślisz o pracy w zawodzie, to radzę iść na pedagogikę, bo praca socjalna w praktyce to nic innego, jak dbanie o rozwój i kształcenie (w szerokim znaczeniu tego słowa) drugiego człowieka, a to ą zagadnienia pedagogiki
 
 
~Tomek  2016-05-13 22:23:30
Czy magisterka z socjologii to dobry pomysł po pracy socjalnej? czy lepiej wybrać pedagogikę?
 
 
~lilka  2015-09-11 21:23:37
Uważam, że jeżeli chodzi o pracę socjalną to uczelnia im. J. Korczaka to bardzo trafny wybór, uczą dużo rzeczy praktycznych do zawodu, posiadają bardzo dobrą kadrę oraz nie mają wygórowanych wymagań jeżeli chodzi o płatności. Studentka pracy socjalnej.
 
 
~rr  2015-08-15 20:49:32
A facet bardziej tu pasuje bo rozmawiać z patologią nie rzadko trzeba będzie .Nieraz mogą okraść lub zgwałcić to nie taka sielanka jak się wydaje chodzić sobie po melinach na wywiady . Na pracy socjalnej są nawet zajęcia z samoobrony Sfeminizowany jest bo kobity idą na to częściej faceci wolą na polibudę lub na budowę. No i praca jest bardzo nisko opłacana
 
 
~Kariera  2014-12-16 06:38:13
Witam jestem facetem ostatnio zastanawiałem się czy to nie śmieszne, że facet idzie na prace socjalną.. Co o tym myślicie? To chyba kierunek wysoko sfeminizowany. Chciałbym się dowiedzieć czy w pracy socjalnej są jakieś szczeble kariery? Ewentualne dokształcenie do tego kierunku w postaci pracy dyplowej z pedagogiki i zostanie kuratorem zawodowym lub opiekunem w więzieniu. Jak to jest z Pracą Socjalną są jeszcze jakieś możliwości oprócz MOPS itp. ? Jaką własną działalność może otworzyć Pracownik Socjalny aby przydało się doświadczenie i jego wiedza?
 
 
~ewa  2014-05-27 14:19:59
Czy ktoś wie coś więcej o pracy socjalnej na UJ? Ponoć uruchamiają magisterskie?
 
 
~  2014-04-28 11:41:08
tak wsp korczaka napewno najlepszy wybur hehe szkoła marzeń poprostu lepsze niż oxford pozdro dLa idiotuw
 
 
~  2014-04-16 20:39:07
odradzam skończyłem i pracy w zawodzie nie ma .Natomiast osoby którym się dziwnym trafem udało -zarabiają marne grosze
 
 
~Mirabelka  2014-04-16 20:33:34
Hej, zastanawiam się nad kierunkiem praca socjalna, w sumie od początku liceum myślałam że jest to coś co by mnie interesowało i dało dobre możliwości, teraz pozostaje jedynie pytanie na jakiej uczelni studiować? Na wielu forach czytałam że warto studiować ten kierunek na WSP im. Korczaka w Warszawie, ale jest to uczelnia prywatna więc jeśli już na taką bym się zdecydowała to chcę być pewna że dokonałam dobrego wyboru. Podobno mają ofertę e-learningu tak że można nie tylko studiować ale też spokojnie pracować. Wie ktoś coś o tym? Gdzie polecacie studiować pracę socjalną?
 
 
~  2014-03-27 20:34:35
tak to wziąć na ludzki rozum - dzisiaj studiowanie wielu kierunków , a już na pewno humanistyczno-społecznych się po prostu nie opłaca . Studia trwają 5 lat Dajmy na to zarabiamy zamiast tego ok 2 tyś netto = 100.000zł netto tyle przepada czyli ładne mieszkanie . A po studiach mamy często długi i brak konkretnego zawodu nie mówiąc o braku doświadczenia w cv . Dawniej to miało sens - mgr było ok 10% w kraju i było odroczenie służby wojskowej -dzisiaj nie ma żadnego!
 
 
~kkkj  2014-02-01 11:06:26
po co isc na studia żeby zarabiać 1000 zł wtf nie lepiej nauczyć się konkretnego zawodu i wyjechać z tego kraju?
 
 
~nie ma jak polski socjal  2013-10-05 23:28:47
napisz ile zarabiasz
 
 
~mOW  2013-08-29 20:55:49
Uończyłam ten kierunek juz 2 lata temu:). I jestem bardzo zadowolona, jeśli ktoś lubi pomagać innym to jest to wlansie kierunek dla niego:) Duzo wyjsc w do różnych placówek, praktyki, naprawde duzo ciekawych przedmiotow. Może nie jest az tak latwo ale naprawde warto:) Polecam
 
 
~dd  2013-07-27 13:26:31
właśnie ,że lepiej być na bezrobociu
 
 
~  2013-06-14 13:17:38
Oczywiście, że lepiej mieć te 1200 zł miesięcznie niż być na bezrobociu. Problem w tym, że obrotny, miejscowy żebrak wyciąga więcej od ciebie przy o wiele mniejszych kosztach utrzymania, nie mówiąc już o takim co poleciał żebrać do Londynu. Można żyć na zdecydowanie wyższym poziomie idąc do uczciwej, fizycznej pracy z kwalifikacjami, zwłaszcza jeżeli jest to za granicą. Wreszcie, skoro na jednego pracownika ma przypadać 2000 potrzebujących - to ilu może być tych potrzebujących, co? A teraz ciekawsze pytanie - ilu będzie magistrów pracy socjalnej, licząc tych co są obecnie, za 5 lat? Jeżeli mi kto odpowie, że nie wszyscy szukają pracy w zawodzie, to przypomnę, że spora grupa absolwentów innych kierunków ubiega się o jakąkolwiek pracę, również tutaj za te z bożej łaski 1200 zł.
 
 
~kasia  2013-06-13 23:03:55
Zalezy jak na to patrzeć... W mojej okolicy akurat praca jest w tym kierunku. Na jednego pracownika socjalnego przypada (jak napisano w przepisach) 2000 osób. Potrzebujących pomocy z MOPSu jest coraz więcej to i pracownicy sa potrzebni... Można by powiedzieć kierunek z przyszlością ;P lepiej mieć to 1200 zł niż być na bezrobociu.
 
 
~ddd-)  2013-05-18 17:26:47
a jednak to prawda co mówią o absolwentach kierunków technicznych . Może jesteś po studiach i przebierasz w ofertach ale wychodzi z ciebie ta cała miernota -brak kultury , nie potrafisz się komunkować z innymi ludzmi , zamiast przecinków stosujesz przekleństwa . Optymistyczne jest to że jezdzisz na tych tirach i nie musimy cie utrzymywać tak jak np absolwentów wspominanej przez ciebie socjologii (którje byś nie skończył*) .*nie dotyczy uczelni prywatnych
 
 
~Jarzyna  2013-05-18 16:33:55
Teraz czas na bis ddd, zakończ optymistycznym akcentem tę wypowiedź. Bez odbioru.
 
 
~Jarzyna  2013-05-18 16:31:43
Jeżeli dla kogoś jest już przysłowiowa "musztarda po obiedzie" i wybrał jak wybrał, to proponuję poświęcić trochę kasy i oprócz tego FCE wybrać jeden z następujących: kurs barmana, kurs spawacza, kurs na wózek widłowy, prawo jazdy kategorii C lub D, kurs na żurawie, kurs operatora HDS, certyfikat ECDL, certyfikat EBC*L. Będą to wam honorować nawet jak będziecie musieli wyjechać do Niemiec czy Anglii, więc warto - póki jest jeszcze czas na studiach, oraz, co oczywiście nie wszystkich dotyczy, póki nie trzeba samemu się utrzymywać. Z FCE i jednym z tych na pewno się czymś wyróżniacie z tłumu. Tylko nie można załamywać rąk, na Polsce świat się nie kończy!
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  7
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

Uniwersytet Rzeszowski Rzeszów

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl