pielęgniarstwo

opis

Czym jest pielęgniarstwo?

Pielęgniarstwo określa się jako sztukę działania (profesjonalne pielęgnowanie, sprawne zabiegi pielęgniarskie i celna diagnoza pielęgniarska, skuteczne prowadzenie procesu pielęgnowania podopiecznego), ale pielęgniarstwo to również nauka z zakresu teorii i praktyki opieki nad chorym.

Zanim zdecydujesz się na ten kierunek studiów musisz wiedzieć, że:

 1. Ze względu na podmiot pracy, którym jest pacjent, niezbędną cechą jest umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi.
 2. Niezbędne cechy do uprawiania zawodu pielęgniarki to: opiekuńczość i gotowość niesienia pomocy dobroć i empatia, a także bezstronność, spostrzegawczość i umiejętność logicznego myślenia.
organizacja

Pielęgniarstwo jest obecne na wszystkich polskich akademiach i uniwersytetach medycznych.

Przedmioty nauczania realizowane na pielęgniarstwie (grupa przedmiotów ogólnych):

 • filozofia i podstawy etyki,
 • anatomia, fizjologia,
 • biochemia,
 • genetyka,
 • patomorfologia i patofizjologia,
 • mikrobiologia z podstawami parazytologii,
 • zdrowie publiczne,
 • farmakologia,
 • psychologia,
 • socjologia,
 • pedagogika,
 • podstawy pielęgniarstwa,
 • promocja zdrowia,
 • podstawowa opieka zdrowotna.

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Kierunek ten jest realizowany bez podziału na specjalności.

profil absolwenta

Zapotrzebowanie na pielęgniarki jest bardzo duże – zwłaszcza, że wiele osób decyduje się teraz na wyjazd za granicę. Już po ukończeniu studiów licencjackich -można podjąć pracę w zawodzie.

Absolwent może być zatrudniony w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym w:

 • szpitalach
 • zakładach podstawowej opieki zdrowotnej
 • placówkach nauczania i wychowania
 • ośrodkach służby medycyny
 • zakładach pielęgnacyjno – opiekuńczych i opiekuńczo – leczniczych
 • ośrodkach opieki paliatywno – hospicyjnej
 • jednostkach systemu ratownictwa medycznego
 • sanatoriach
 • administracji państwowej i samorządowej
 • szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej

Absolwent pielęgniarstwa może również prowadzić samodzielną działalność gospodarczą w zakresie usług medyczno - pielęgniarskich, poradnictwa w zakresie profilaktyki i edukacji medycznej.

ciekawostki

Więcej informacj na:


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  22
~Brands Solution  2017-08-08 21:39:07
Where can I buy generic online safely, order online fast shipping and best prices for real, purchase online australia except lowest price online. Canada shoppers drug mart also getting in canada, where is the cheapest place to buy and buy generic despite can you get in canada.
 
 
~Małgosia  2016-09-20 01:33:42
Pytanie do absolwentów, ile średnio zarabia pielęgniarka zaraz po studiach i ewentualnie ile potem mając już doświadczenie?
 
 
~  2016-09-19 17:41:37
kiepska reklama xD baseny cie naucza wszedzie podladac
 
 
~szalonaruda  2016-08-13 20:12:46
@Aśka mam kumpelę po pielęgniarstwie na UW, okropnie narzekała na opiekunów praktyk, który się kompletnie nie interesowali studentami i na stary sprzęt. jeśli masz hajs na czesne, to wybierz szkołę prywatną, o tej Wyższej Szkole Mazowieckiej słyszałam dobre opinie! ;)
 
 
~Aśka  2016-08-09 10:55:09
ja zmienię temat, nie wiem, czy ktoś już pytał o tę kwestię: uważacie, że lepiej wybrać pielęgniarstwo na uczelni publicznej, np. UW, czy lepiej na prywatnej? w przyszłym roku zacznę studia i zastanawiam się, czy warto się nastawić na płatne studia? jakość kształcenia i podejście do studenta na pewno są na wyższym poziomie (taką mam nadzieję). moja kumpela studiuje fizjoterapię na Wyższej Szkole Mazowieckiej w Wawie i jest bardzo zadowolona. jak myślicie: warto?
 
 
~  2016-06-24 12:38:12
Pielęgniarka leczy? Proszę cię. Pielęgniarka TYLKO wykonuje zlecenia lekarza, który LECZY. Lekarz na studiach ma farmakologię, choroby wewnętrzne i wiele działów medycyny, w których omawia się sposoby leczenia. A pielęgniarka? Ona nic z tego nie wie. Pielęgniarka jest jedynie od pielęgnowania, jak sama nazwa wskazuje.
 
 
~Pielęgniarz  2016-06-21 22:38:49
Pff,łaski nie robicie. >Pielęgniarka jest od opieki .. czego nie chce już robić bo uważa że jej to uwłacza. To paradoks naszych czasów. Co za bzdurne myślenie,od opieki jest opiekunka a nie pielęgniarka. Jak to pielęgniarka nie leczy?To kto podaje pacjentowi leki? Jak już mówimy o "prawdziwym" leczeniu to nie lekarz leczy,lecz farmaceuta,ponieważ to ona produkuje leki razem z technologami chemicznymi. Chyba nie sądzisz,że lekarz produkuje leki?Poziom chemii na medycynie i na farmacji to niebo a ziemia.
 
 
~v  2016-06-13 00:57:13
zgadzam sie pielegniarki mysla ze sa niewiadomo kim, niech sprowadza te z ukrainy i bd duzo lepsza opieka one z checia zmienia pampersa
 
 
~Jola  2016-06-05 12:40:05
Taki super zawód a jak strajkują... hahaha. Nie dałabym ani grosza więcej za ploteczki, kawki i allegro za dyżurze. Skandal ! Wolę piguły z Ukrainy niż nasze leniwe Polki. I nie piszcie tu o leczeniu...LEKARZ LECZY . Pielęgniarka jest od opieki .. czego nie chce już robić bo uważa że jej to uwłacza. To paradoks naszych czasów.
 
 
~Pielęgniarz  2016-05-21 11:56:45
Niestety ale te panie po zawodówce często umieją więcej niż wielkie pielęgniarki po studiach z identyfikatorem "lic. piel. Anna Kowalska" xD >Chyba coś ci się dziewczynko pomyliło,ponieważ owe pielęgniarki tak na prawdę nic nie umieją i na szczęście teraz wymagają ukończenia studiów. Kolejna osoba, która nie umie wysłowić się w języku ojczystym... Czy wam nie wstyd posługiwać tak prymitywnym, pełnym błędów bełkotem? Jeszcze napisz, że jesteś magistrem >Do kogo była ta krytyka skierowana?
 
 
~hmm  2016-05-17 23:12:04
Niestety ale te panie po zawodówce często umieją więcej niż wielkie pielęgniarki po studiach z identyfikatorem "lic. piel. Anna Kowalska" xD
 
 
~do ~ 2016-05-10 21:49:54  2016-05-17 13:23:10
Kolejna osoba, która nie umie wysłowić się w języku ojczystym... Czy wam nie wstyd posługiwać tak prymitywnym, pełnym błędów bełkotem? Jeszcze napisz, że jesteś magistrem.
 
 
~Pielęgniarz  2016-05-15 18:46:36
Musisz odróżnić "zawodówkę" od "studiów".
 
 
~  2016-05-10 21:49:54
moja ciocia jest pielegniarka po zawodowce i wlasnie srzata, np zmienia posciel, lozka itd i pampersy zmienia
 
 
~  2016-05-06 15:23:25
"to co niby innego robi pielegniarka? aa no i jeszcze sprzata po lekarzach, sorki xd" Dziecko,pewnie masz 11 lat i wypowiadasz się. Pielęgniarka/Pielęgniarz nie jest żadną/ym sprzątaczką/em,pełni różne funkcje choćby nawet w papierkowej robocie czy przygotowaniu odpowiedniej dawki dla pacjenta i wiele innych. Twierdzenie,że pielęgniarka/pielęgniarz jest sprzątaczką/em jest płytki i żałosne,wszak nie ma sensu dyskutować z dzieckiem,który nie zna nawet podstaw języka polskiego. P.S Naucz się najpierw języka polskiego bo bez tego to nawet w Biedronce za 1200 zł brutto pracy nie znajdziesz.
 
 
~  2016-04-30 16:25:49
to co niby innego robi pielegniarka? aa no i jeszcze sprzata po lekarzach, sorki xd
 
 
~Anna  2016-04-27 22:29:14
"tj zamierzasz cale zycie podawac lekarzom narzedzia przy operacji? ;v bardzo ambitne i meskie xd" - oczywiście jedynie laik mógł coś takiego napisać. Typowe dla naszych rodaków "nie znam się, ale się wypowiem"
 
 
~Pielęgniarz  2016-04-23 20:54:34
"tj zamierzasz cale zycie podawac lekarzom narzedzia przy operacji? ;v bardzo ambitne i meskie xd" Nauczy się dziecko zasad języka polskiego zanim zaczniesz jakąkolwiek konwersację. Bardzo podobna mi się taka praca,oczywiście zagranicą.
 
 
~ja  2016-04-23 19:11:44
czy to prawda ze pielegniarka to taka sprzataczka od wynoszenia pampersuw, kup, rzygow i od wyzywania sie ludzi na nich
 
 
~  2016-03-29 19:15:46
Daj chłopakowi spokój, wyższe wykształcenie jest bardzo męskie.) niech sie spełnia mój po ekonomii dobrze zarabia ale nie pracuje w zawodzie i złe mu z tym
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  22
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

Uniwersytet Rzeszowski Rzeszów

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl