optyka okularowa

opis

Cytując Wikipedię: optyka okularowa zwana również „optometrią” (gr. optos – widziany i metreo – mierzenie) to dziedzina wiedzy stosowanej, zajmująca się procesem widzenia, a szczególnie ochroną, usprawnieniem, zachowaniem i rozwojem tego procesu.

Kim zatem jest optometrysta?

Zgodnie z międzynarodową definicja przyjętą w 1993r. przez Międzynarodowe Porozumienie Optometryczne i Optyczne (źródło http://www.optometria.info.pl/): "optometrysta to autonomiczny, nauczany i regulowany zawód należący do systemu ochrony zdrowia, a osoba wykonująca ten zawód praktykuje w zakresie badania refrakcji i zaopatrzenie w pomoce wzrokowe, a także diagnozowanie i właściwe postępowanie w przypadku choroby oczu oraz rehabilitacji układu wzrokowego".

Ta definicja jest ogólną dla optometrii na świecie, a szczegółowy zakres czynności określany jest w poszczególnych krajach w zależności od sytuacji prawnej, np. czynności rehabilitacyjne wg polskiej klasyfikacji mogą być realizowane przez optometrystów na zlecenie lekarza.

W Polsce zakres czynności jest zdefiniowany w "Klasyfikacji Zawodów i Specjalności" wydanej na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2002 r. (Dz. U. Nr 222 z 20 grudnia 2002 r., poz.1868). Obowiązuje ona od 01.01.2003 r.

Zgodnie z klasyfikacją grupę 2 stanowią specjaliści. Wymaga się od nich wykształcenia wyższego.

organizacja

Optykę okularową można studiować na uczelniach państwowych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (zaocznym), na studiach I (licencjat) i II (magisterium) stopnia.

Przykładowe przedmioty realizowane na tymi kierunku studiów to:

 • anatomia i neurofizjologia układu wzrokowego
 • chemia z elementami biochemii
 • elementy prawa
 • fizyka płynów
 • laboratorium optyki geometrycznej i instrumentalnej
 • matematyka dla optyków okularowych
 • mikrobiologia i elementy parazytologii
 • optometria
 • optyka geometryczna i instrumentalna
 • podstawy fizyki dla optyków okularowych
 • podstawy patologii układu wzrokowego
 • pracownia optyki okularowej
 • praktikum mikrobiologii ogólnej i genetyki bakterii.
 • praktikum z chemii ogólnej
 • psychologia kontaktów z pacjentem i pierwsza pomoc
 • wstęp do widzenia obuocznego
 • wybrane zagadnienia z optyki i nauki o widzeniu

Przykładowy plan studiów znajdziesz tutaj.

specjalności

Kierunek ten jest realizowany bez podziału na specjalności.

profil absolwenta

Co po studiach?

Optometrysta (źródło http://www.optometria.info.pl/):

wykonuje pomiary parametrów układu wzrokowego; odkrywa odstępstwa od norm fizjologicznych w celu dobrania, przepisania i wykonania korekcji za pomocą okularów, soczewek kontaktowych i innych pomocy wzrokowych, prowadzi lub nadzoruje rehabilitacje układu wzrokowego; w przypadku spostrzeżenia zmian sugerujących odstępstwa od norm fizjologicznych, optometrysta ma obowiązek skierowania pacjenta do lekarza specjalisty.

Jego zadania obejmują:

 • wykonanie pomiarów parametrów układu wzrokowego za pomocą refraktometrów, oftalmometrów, oftalmoskopów, tonometrów, biomikroskopów, topografów, polomierzy, foropterów, tablic tekstowych i innych przyrządów przeznaczonych do badania, wykrywania i diagnozowania wad układu wzrokowego oraz za pomocą urządzeń i środków pomocniczych, niezbędnych do prawidłowego wykonywania pomiarów i oceny ich wyników;
 • dobieranie i przepisywanie soczewek okularowych i kontaktowych, korygujących wady układu wzrokowego (nadwzroczność, krótkowzroczność, niezborność, heteroforię, heterotropię, ambliopię, anizeikonię i inne);
 • przeprowadzenie i nadzorowanie, na zlecenie lekarza, treningu i rehabilitacji układu wzrokowego w aspekcie przywrócenia fizjologicznej sprawności widzenia obuocznego;
 • aplikowanie soczewek kontaktowych, projektowanie i wykonywanie wszelkiego typu okularów i pomocy wzrokowych w zależności od wad układu wzrokowego pacjenta;
 • projektowanie i dobieranie opraw okularowych i innych pomocy wzrokowych zależności od warunków anatomicznych pacjenta.
możliwości rozwoju

Absolwenci mogą pogłębiać swoją wiedzę z zakresu optometrii, uczestnicząc w różnego rodzaju specjalistycznych szkoleniach, seminariach czy konferencjach naukowych.

ciekawostki

Dla zainteresowanych - zawody pokrewne to:

 • Szlifierz szkła optycznego
 • Optyk mechanik
 • Monter elektronicznych urządzeń optycznych

Zajrzyj również na stronę:


Poznaj inne KIERUNKI STUDIÓW i specjalności! ►Wasze komentarze
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  3
~qDM2BlIh  2017-06-14 06:32:52
Zionists have never been patcirularly interested in non-Jewish refugees: .[BTW, I probably would not have used the term Turkish soldier. Even though the ruling party called itself "Young Turks." The state was still the Ottoman Empire, and I have never seen an ethnic breakdown of the soldiers taking part in the Armenian genocide.]
 
 
~jo  2013-06-26 20:12:37
powiem tyle sama fiza, masakra, kierunek powinien się nazywać fizyka specjalność optyka, jak nie umiesz fizy to daj se spokój
 
 
~aadam  2013-06-18 19:30:21
Witam, Czy ktoś, kto studiuje na tym kierunku mógłby powiedzieć mi coś więcej na temat chemii i biologii na tym kierunku. Bo generalnie do przyjęcia na ten kierunek nie są one specjalnie wymagane (np. na PWr wystarczy sama fizyka), a widzę, że pojawiają się takie przedmioty. Chodzi mi głównie o to, czy są to podstawy, czy też dość szeroki zakres materiału i czy da się tego nauczyć nie będąc szczególnie biegłym z tych przedmiotów przed studiami. I drugie pytanie to czy jest po studiach duża szansa znalezienia pracy w zawodzie?
 
 
~jo  2013-06-15 22:46:42
jest tu ktoś z pwr?
 
 
~julia  2013-06-10 19:37:55
jeżeli nie zdawałam fizyki na maturze jest szansa , że dostane się na te studia na Politechnikę Wrocławską ??
 
 
~jo  2013-06-09 23:09:54
iść na to czy do studium
 
 
~Kasia  2013-05-17 16:47:26
Witam.Studiuje na PWr i co Wam moge powiedzieć ,że matmy jest od cholery.Zanim wybierzecie sie na studia warto przejrzec filmiki Krystiana Karczynskiego (pochodne, calki;(ogolnie caly materiał));] Ogolnie optyka jest specjalnoscia fizyki technicznej, ale jako że na fizyke mało kto chce isć to trzeba było zrobić marketing.WIec otworzmy optyke pomyślał dziekan W11-wydział śmierci.Pozdrawiam i służe dobrym RaDom ;)
 
 
~jajlhdsaqoil  2013-04-22 09:08:17
Z czego trzeba zdać maturę na te studia?;)
 
 
~Paulaaa  2013-04-17 17:24:02
Heeej. ;) Myślę również o tym kierunku. Została opisana w komentarzach fizyka i matematyka, a co z biologią i chemią? Ogólnie wszystkich przyjmują a potem robią selekcje czy jak? Zastanawiam się nad UAM w Poznaniu ale chciałabym złożyć jeszcze podanie o przyjęcie do innych miast. Orientuje się ktoś gdzie jeszcze jest ten kierunek studiów?
 
 
~Jarosław  2013-01-29 16:24:43
Jestem na etapie rozważania otwarcia punktu optycznego w Warszawie (dzielnice południowe). Poszukuję optometrysty do prowadzenia tego salonu. Zainteresowanych proszę o kontakt walewski@vp.pl.
 
 
~Joanna  2012-07-20 11:59:32
Witam!!! Poszukuję osobę do pracy w salonie optycznym, absolwenta, bądź studenta studiów magisterskich optyk/optometrysta, praca 8h dziennie, praca na terenie Niemiec, zainteresowani proszę o kontakt johanna20@onet.eu
 
 
~!!!!!!!!  2012-07-04 09:55:08
w tym roku na Politechnice Gdańskiej ma powstać nowy kierunek na wydziale Fizyki Technicznej I Matematyki Stosowanej: studia zaoczne inżynierskie, specjalność optometria. Jest to jednak zależne od ilości chętnych, dlatego gorąco zachęcam, zwłaszcza, że sama chciałabym tam studiować!!!! wystarczy wysłać swoje dane na adres e-mail politechniki: dziekanat@mif.pg.gda.pl !!!!!!
 
 
~Sandra  2012-06-10 11:40:42
Chciałabym się dowiedzieć od osób studiujących optykę okularową jakie są progi punktowe i czy jest to trudny kierunek. Najbardziej interesuje mnie system zaoczny. Z góry dziękuję :)
 
 
~Iwona  2012-06-06 15:00:57
Witam, chcialam sie dowiedziec czy mam jakies szanse na dostanie sie na te studnia, nie robiac fizyki na maturze... obecnie mieszkam w londynie ale bardzo chcialabym studiowac optyke. Pisalam mature z matematyki, angielskiego i biznesu. Ale nie wiem czy mam szanse zeby dostac sie na te studia. Wiem natomiast ze mam wieksze szanse w szkole policealnej. moglby mi ktos pomoc i wytlumaczyc w czym sie rozni ukonczenie szkoly policealnej a studiow w kierunku optyki?
 
 
~WIM  2012-04-18 09:58:16
@eni Witam, na Politechnice Wrocławskiej na kierunku optyka brane są pod uwagę wyniki matury z: matematyki, fizyki, języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Nie ma wymogu, co do poziomu zdawanych przedmiotów, natomiast zdanie matury na poziomie rozszerzonym zapewni Ci więcej punktów w postępowaniu rekrutacyjnym. Kierunek ten jest nowością na Politechnice Wrocławskiej. Nabór rozpoczął się dopiero w naborze zimowym, dlatego też nie ma żadnych danych dotyczących progów punktowych czy też ilości kandydatów na jedno miejsce.
 
 
~eni  2012-04-17 23:11:14
chciałabym w przyszłym roku pójść na optykę na Politechnikę Wrocławską .. ciężko się dostać i co najlepiej zdać na MATURZE ??
 
 
~Kara  2012-02-13 17:01:25
Haniu, jest rok matematyki, potem na 2 roku 15h statystyki matematycznej. Na 1 roku z tego co pamiętam były całki, pochodne, liczby zespolone, szeregi. Egzaminy w sesji zimowej i letniej. Jeżeli chodzi o fizykę, to są 3 semestry. 1-mechanika, 2-elektryczność i magnetyzm, 3-termodynamika. Każdy semestr kończy się zaliczeniem i egzaminem, choć niektórzy prowadzący dziela materiał na 2-3 kolokwia. O chemii i biologii nie piszę, bo to nie będzie dla Ciebie żaden problem. ;) Natomiast w przypadku fizyki wiele zależy od tego na jakiego prowadzącego trafisz, bywają bardziej i mniej wymagający, ale z reguły studentom pozwala się wszystko poprawiać prawie w nieskończoność, ciężko jest wylecieć, wykładowcy są przychylni i pomocni. Dużo więc zależy od Twojej zawziętości i czy potrafisz zmusić się do nauki tych mało interesujących i nieprzydatnych pierdół.
 
 
~ula  2012-01-05 19:47:27
chciałabym iść na studia niestacjonarne do Poznania , kierunek: optyka okularowa chciałam się dowiedzieć czy ciężko się jest tam dostać,jak to wygląda z przyjęciami, ja pracuję w optyku er Włoszech mam praktykę w laboratorium okularów, parę razy też robiłam wizytę klientom. Chciałam sie tez dowiedzieć jak to wygląda w Polsce?????? Chcę powrócić na stałe do Polski i fajnie by było pracować w tym zawodzie tym bardziej , że już mam praktykę wieloletnią. Za wszelkie informację będę bardzo wdzięczna. Ula.
 
 
~HANIA  2011-11-21 19:05:11
Chciałabym się dowiedzieć jakie trzeba zdawać przedmioty na maturze aby dostać się na te studia oraz ile procent trzeba uzyskac z matury.Chciałabym sie jeszcze dowiedzieć czy dużo jest matemtyki i fizyki bo przyznam się , że nie przepadam za tymi przedmiotami. Z kolei chemię i biologie bardzo lubię , umiem i rzumiem . Proszę o odpowiedź
 
 
~MZ  2011-10-09 14:39:33
Politechnika Wrocławska prowadzi studia z zakresu optyki okularowej (I stopień, inżynier) i optometrii (II stopień, magister) na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki - kierunek: Optyka. Więcej znajdziecie na stronie www Wydziału PPT
 
 
str. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  /  3
Dodaj komentarz:

ksywka

treść

wyszukiwarka kierunków,wyszukiwarka studiów,wyszukiwarka kierunków studiów,wyszukiwarka uczelni,wyszukiwanie studiów,jakie studia,wyszukiwanie po przedmiotach maturalnych,co zdawać na maturze,kierunki studiów matura,matura,matura 2010,matura 2011,matura próbna,egzamin maturalny,przedmioty maturalne, matura z matematyki,studia,studiować,studia dzienne,studia zaoczne,uczelnie,uczelnie wyższe,szkoły wyższe,uniwersytet,uniwersytety,politechnika,studia prawnicze,medycyna,farmacja,studia psychologia

Polecamy: www.ekonomicznie.plwww.aci.plwww.edutargi.plwww.znizkistudenta.pl